Ana sayfa Donanım Microsoft, Dell, Hp ve Lenovo ile iş birliği yapan Intel, 5G laptop...

Microsoft, Dell, Hp ve Lenovo ile iş birliği yapan Intel, 5G laptop çıkaracak

0

önümüzdeki yılın sonuna doğru, 5G bağlantı yapabilen bir laptop alma imkanınız olabilir. En azından Intel böyle diyor. Microsoft, Dell, HP ve Lenovo ile işbirliği sayesinde bunu başaracağını açıklayan Intel, bu dört firmanın Intel’in modemlerin kullanarak 2019 yılı yaz döneminde tümleşik 5G bağlantılı bilgisayarlar üretmek için çalışmaları başlattıklarını söylüyor. 

Şimdilik bu konuyla ilgili detaylar bu kadar. Intel yapmakta olduğu 5G modemlerin aynı zamanda 2G, 3G ve LTE desteğini de sunacaklarını belirtiyor. Bu da iyi bir şey zira 5G’nin hayata geçirilmesi o zamana kadar pek mümkün olmayacak gibi. 5G ile gigabit hızlarının yakalanması amaçlanıyor.

Şu an için bu duyuruyu somut bir delil olmaktan çok, bir hedef olarak algılamakta fayda var zira 5G bilgisayarlar ancak 2 yıl sonra çıkacaklar. 5G teknolojisi her geçen gün gerçek olmaya doğru adım atmakla birlikte, önemli soru işaretleri de varlığını koruyor. Sadece AT&T ve Verizon 2018 yılı sonuna doğru 5G şebeke hizmeti vermeye başlamayı tasarlarken, T-Mobile’ın 2019’dan önce böyle bir planı bulunmuyor.

Qualcomm da 2019 yılında çıkacak cihazlara 5G modemlerini koymak için çalışmalarını yürütüyor. Hatta bu ürünleri çıkarmak için 18 telefon firmasıyla çalışmakta olduğunu açıklamıştı. 5G çıkana kadar şebeke üzerinde neyi ne kadar yapabileceğimiz henüz oldukça belirsiz. Ama eğer bu hizmetin verileceği bir noktada bulunuyorsanız, 5G ağa bağlantı kurabilecek telefon ve laptoplar da piyasaya çıkmış olacak gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here