Ana sayfa Haber Microsoft da tıpkı Amazon gibi kasiyersiz mağaza açacak!

Microsoft da tıpkı Amazon gibi kasiyersiz mağaza açacak!

Büyük firmalar arası rekabet sayesinde umarız kasiyersiz marketler buraya da ulaşır.

0
Amazon Go mağazasından bir fotoğraf

Reuters’ten gelen rapora göre yazılım devi (ve donanım küçüğü) Microsoft, tıpkı Amazon gibi bir kasiyersiz mağaza açmak üzere çalışıyor. Amazon tarafından kendi merkezleri Seattle’da ilk olarak hayata geçirilen bu projede standart bir market, kamera ve sensörlerle donatılıyor. Bu kamera ve sensörler, gerekli yazılımlar yardımıyla müşterilerin ne aldıklarını tespit ediyor ve faturalandırıyor. Bu fatura daha sonra kredi kartınızdan tahsil ediliyor.

Görsel: Alex Castro / The Verge

Fütüristik market yaklaşımının insanları ne kadar cezbettiği anlaşılınca Amazon’u takiben Microsoft da harekete geçti. Son haberlere göre ABD’de Chicago ve San Francisco bölgelerine de yayılmaya başlayacak Amazon’u takip etmek için Microsoft bir bilgisayar görüşü uzmanı işe aldı. Bu uzman daha önce Amazon Go’da çalışıyordu ve firmanın bu mağazaları gerçekleştirmesine yardım etmişti.

Microsoft Kinect teknolojisi bu mağazalar için muhtemelen kilit rol oynayacak.

Reuters raporunda Microsoft’un sensörler için hangi teknolojiyi kullandığını açıklamasa da tahminen Project Kinect for Azure bu alanda kendisine rahatlıkla yer bulacaktır. Dördüncü nesil Kinect sensörlerini geçen ay tanıtan Microsoft, yeni olarak insan tanıma gibi özellikleri derinlik algısının yanına ekleyerek sensörlerini geliştirdi.

Görsel: Medium

Amazon ve Microsoft arasında yeni bir cephe olması muhtemel bu yeni teknoloji marketler, yakında umarız bizlere de ulaşmaya başlar. Bulut teknolojisinde Amazon ile sürekli olarak yarışan Microsoft, firmayı yakından takip ediyor ve geçen finans raporlarına göre bulut, Microsoft’un gelirini arttıran önemli başlıklardan bir tanesiydi. Bu durumla ilgili CEO Satya Nadella bulut ve yapay zekanın Microsoft’un her departmanı için çok önemli bir parça olduğunu belirtmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here