Ana sayfa Haber Microsoft Build”te yeni yapay zeka teknolojileri ve SDK”ları duyuruldu

Microsoft Build”te yeni yapay zeka teknolojileri ve SDK”ları duyuruldu

0

 

 

Microsoft CEO”su Satya Nadella ve Windows ve Cihazlar Başkan Yardımcısı Terry Myerson, Microsoft Build Geliştirme Konferansı”nda binlerce yazılım geliştiricisine sunum yaparak, konuşma zekasının yeni çağını sahiplenmek ve her müşteri, endüstri ve iş kolu için daha kişiselleşmiş programlama yaratmak için Microsoft’un neler yaptığını geliştiricilere anlattı. Nadella, Cortana“daki gelişmeleri aktardı ve etrafımızdaki yeni dünyayı anlamak ve zekaya dayalı uygulamalar yaratmak için tasarlanan yeni Bulut servislerini ve araçları tanıttı. Myerson ise Windows 10 Yıldönümü Güncellemesini duyurdu.

Microsoft CEO”su Satya Nadella, “Endüstri olarak, doğal insan dili ile gelişmiş makine zekasının eşleştiği yeni bir sınırın eşiğindeyiz. Microsoft”ta buna bir Conversation as a Platform diyoruz ve geliştiricileri her yerde güçlendirmesi için, bunu Microsoft Azure, Office 365 ve Windows platformlarının gücü üzerinde geliştiriyoruz” dedi.

Eski adıyla Cortana Analytics Suite olarak bilenen Cortana Intelligence Suite, büyük veri, öğrenen makineler, algılama, analitik ve zeki bot uygulamaları çerçevesinde yürütülen en gelişmiş araştırmalarla güçlendirildi. Azure üzerinde çalışan platformda, geliştiriciler ve işletmeler, bu yetenekleri kullanabilir; dünyamızı öğrenen uygulamaları, insanlarla kişiselleşmiş ve zeki yollarla etkileşim sağlayan bot uygulamaları ve ajanları içeren uçtan uca zeki çözümler oluşturabilir.

Microsoft, Cortana Intelligence Suite için ikisi de ön izleme aşamasında olan yeni eklentiler sundu. Bunlardan ilki Microsoft Cognitive Services, iletişimin doğal yöntemlerini kullanarak sistemlerin ihtiyaçlarımıza göre görmesini, duymasını, konuşmasını, anlamasını ve yorumlamasını sağlayan zeki bir API (uygulama programlama arayüzü) derlemesi. İkincisi ise Microsoft Bot Framework. Bu eklenti ile, herhangi bir programlama dili kullanan yazılım geliştiricileri, metin/SMS, Slack, Twitter, Telegram, web ve diğerleri olmak üzere çok çeşitli platformlarda müşterilerin doğal dil kullanarak sohbet etmesini sağlayan zeki bot uygulamaları yaratabiliyor.

Microsoft, Cortana Intelligence Suite”teki gibi servislerin yalnızca iş dünyasını değil insanların yaşamını dönüştürmek için nasıl kullanabileceğini geliştiricilere sundu. Geliştirme safhasındaki uygulama Gören Yapay Zeka (Seeing AI), bu yeni yeteneklerin, görme kusuru olan ya da tamamen görme engelli bireylerin etraflarındaki kişileri ya da nesneleri nasıl daha iyi algılamasını sağladığını gösterdi.

Microsoft son olarak yeni Skype Bot Portal için SDK (yazılım geliştirme kiti) ve API (yazılım programlama arayüzü) ve iş akışları içeren Skype Bot Platformu sundu. Geliştiriciler bu platformla, Skype”ın metin, ses, video ve 3 boyutlu interaktif karakterlerini içeren çoklu iletişim formlarını güçlendiren bot uygulamaları geliştirebiliyor. Windows, Android ve iOS için en güncel Skype uygulamasını indiren müşteriler, Skype Bot uygulamalarına erişebilirler. Geliştiriciler ise Skype Bot Platformu”nu kullanarak Skype Bot uygulamaları yaratmaya bugünden başlayıp yüz milyonlarca Skype kullanıcısına ulaşabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here