Microsoft Build konferansında Azure servisleri yeni SDK'lar ve yeni platformlar duyuruldu

Microsoft, Build geliştirici konferansında bulut ve Office platformlarında yeni çözümler duyurdu.

Microsoft, daha iyi bir mobil geliştirme ve DevOps deneyimi sunmak için .NET ve Xamarin ekosistemlerini birleştirerek tüm müşterilerine tüm cihazlar ve platformlar için sunduğu seçim yapma ve esneklik vaadini genişletiyor. Geliştiriciler bundan böyle, iOS, Android ve Windows dahil tüm cihazlar için tamamen yerel platformlar arası mobil uygulama deneyimleri sunabilecek. Geliştiricilerin günümüz operasyonel gerçeklerine değinmelerine ve Nesnelerin İnterneti ve mikroservisler gibi yarının trendlerinden faydalanmalarına yardımcı olmak için tasarlanan bazı yeni Azure servislerini duyurdu. Bu yeni beceriler, herhangi bir programlama dili kullanan Linux ya da Windows üzerinde geliştirilecek sıradaki akıllı uygulamaların oluşturulması için Azure’u en iyi platform haline getirmek için tasarlandı:

Bir mikroservis uygulama platformu olan ve geliştiricilerin 7/24 Bulut ölçeğinde erişilebilir olan uygulama ve servisler tasarlamalarına imkan sağlayan Azure Service Fabric’in kullanıcılara sunulmasını da duyurdu. Microsoft İç Bulut servislerini zor koşullarda desteklerken test edilen Service Fabric, sürekli çalışır durumdaki uygulamalar için yaşam döngüsü yönetimini ve kolay uygulama ölçeklendirmesini kesintisiz bir şekilde başarıyor. Ayrıca bugün Microsoft, yerinde ve diğer Bulut servisleri için, Windows Server için Service Fabric ve Linux ve Java APİleri için Service Fabriç ön izlemelerini de duyurdu ve yılın ilerleyen dönemlerinde Linux için Service Fabriç programlama yapısını açık kaynaklı hale getireceğini açıkladı.
Tamamen açık kaynaklı ve talebe bağlı olarak olay bazlı tetiklenen fonksiyonlar için sunucusuz mikroişlem imkanı sağlayan bir servis olan Azure Functions’un ön izlemesini duyurdu. Sunulan bu imkan, geliştiricilere web ve mobil uygulamalar, IoT ve büyük veri senaryoları için yapacakları kodlamaları sadeleştirmelerine yardımcı oluyor. Azure ve üçüncü parti servislerle çalışan fonksiyonlar otomatik olarak ölçekleniyor ve yalnızca fonksiyonların yürütülme zamanını değiştirerek ihtiyaçları karşılıyor. Açık kaynaklı bir çalışma zamanıyla (runtime) geliştiriciler fonksiyonları Azure üzerinden veri merkezlerinde ya da diğer buut servislerinde olmak üzere, herhangi bir yerde konuşlandırabilecek.
Perşembe günü, yeni Azure IoT Starter Kit’leri de satışa sunuldu. Bu kitler sadece 50-160 USD karşılığında Windows ya da Linux’te deneyimli herhagi birinin hızlıca Azure’un sunduğu tüm IoT imkanlarını güçlendiren IoT prototipleri geliştirmesine imkan sağlıyor. Dahası, erken kullanıcılar, eski cihazların ve sensorların mevcut altyapılarını değiştirmek zorunda kalmadan internete bağlanmalarını sağlayan Azure IoT Gateway SDK’yı ve IoT cihazlarını Bulut ölçeğinde sürdürmek ve yönetmek için Azure IoT Hub dahilindeki cihaz yönetimini şimdiden kullanabilecekler.

Geliştiricilerin tamamıyla interaktif raporlar ve görselleştirmeleri herhangi bir cihazdaki herhangi bir uygulamaya eklemelerine imkan sağlayan Power BI Embedded’in ön izlemesini de sunuldu. Guthrie, bunun yanında, uygulamaların mevcut Apache License MongoDB API’lerini ve sürücülerini kullanarak artık tamamen kontrol altındaki Azure DocumentDB NoSQL servisiyle kolayca iletişime geçebileceği bilgisini paylaştı.

Etiketler: microsoft azure microsoft-sdk microsoft-build
reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam