Ana sayfa Haber Microsoft bir insan gibi Çince-İngilizce çeviri yapabilen yapay zeka geliştirdi

Microsoft bir insan gibi Çince-İngilizce çeviri yapabilen yapay zeka geliştirdi

0

Herhangi bir çeviri sitesinde çince tercüme etmeye kalktığınızda karşınıza çıkan sonuçlar oldukça karmaşık olacaktır. İfadede özet olarak ne anlatılmak istediğini anlayabilirsiniz belki ama, diller arasındaki belirgin farklılıklar nedeniyle anlamlı ve mantıklı cümleler kurmak oldukça zor olur. Fakat Microsoft bu sorunu çözmüş olabilir. çinceyi bir insan kalitesiyle benzer şekilde İngilizceye çeviren bir yapay zeka geliştirdiğini iddia ediyor firma. İsterseniz bu bağlantı üzerinden kendiniz de deneyebilirsiniz. Microsoft yapay zekasını eğitme şeklini değiştirerek bu başarıyı sağladığını söylüyor.

Geleneksel çeviri tekniği yerine (istatistiksel makine çevirisi) insan davranışını daha yakından taklit eden ‘derin nöral ağlar’ kullanan Microsoft’un ekibi, çeviri kalitesini ölçmek için yapılan tercümeyi tersine çeviren ikili öğrenme sistemi kullandı. Aynı zamanda danışma ağları olarak adlandırabileceğimiz bir yapay zeka ağı oluşturan Microsoft’un ekibi, böylece yapay zekanın, insanların metin düzenlemede kullandıkları tekrarlı işlemleri taklit etmesini sağladı. Bunun yanında çince-İngilizce çevirileri kullanan müşterek bir eğitim sistemi de kullanılarak, çince-İngilizce çevirilerde eğitim örnekleri arttırılabildi. Yapay zeka aynı zamanda yaptığı çevirilerin yönünü de değiştirerek (soldan sağa ya da tam tersi şekilde) her iki şekilde de aynı anlama gelen sonuçları öne çıkarıyor. 

Sistemin sunum için hazır olup olmadığı henüz bilinmiyor. Microsoft iddiasını, her ne kadar oldukça detaylı da olsa, haberlerden alıntı yapılan metinlere dayalı bir çeviri üzerinde temellendiriyor. örneğin sosyal ağlardaki yayınlanan, resmi yapı taşımayan mesajlarla deneme yapılarak, dil bilgisi hatalarının, argo tabirlerin ve buna benzer örneklerin yapay zeka tarafından nasıl çevirildiğinin denemesi yapılabilir yukarıda verdiğimiz bağlantı üzerinden. Bu adımla birlikte çok sayıda dilin çevirisinde bir buluş ortaya konmuş olabilir. Yeni sistemin altında yatan kavramlar, diğer yapay zeka sistemleri için de kullanışlı olacaktır. çeviri işi oldukça zorlu bir iştir, çünkü yapılan çeviriyi birden çok şekilde ifade edebilirsiniz. Yapay zeka bu alana hakim olabilirse, diğer bir çok işin de üstesinden gelebilecek aşamaya erişecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here