Ana sayfa Haber Microsoft adware dosyaları tamamen yasaklıyor

Microsoft adware dosyaları tamamen yasaklıyor

0

Microsoft, Windows 10‘la birlikte PC üreticilerin daha saf bir yazılım üretmeleri konusunda kararlı. Daha önce Lenovo‘nun skandalı olan Superfish olayının ardından Microsoft, yeni işletim sistemiyle birlikte üretilecek cihazların artık daha saf bir yazılıma sahip olması gerektiğini söylüyor ve üreticilerin PC’lerdeki her türlü manipülasyonu sona erecek bu kararla birlikte. PC World’ün verisine göre, Microsoft bu kuralları ve standartları 31 Mart 2016 tarihi itibariyle yürürlülüğe koyacak.

Lenovo‘nun superfish olayında gördüğümüz gibi, bunun gibi adware dosyalar sadece PC’leri yavaşlatıp donanım performansını düşürmekle kalmıyor, kullanıcının internet ortamındaki güvenliğini de tehlikeye atabiliyor. Güvenlikten kasıt, istenmeyen adreslerin, kişisel verilere ulaşabilmesini kapsayabilir.

Microsoft bu kararlı alıyor ama işin arkasında daha büyük bir yol var. Adware dosyaların gerçekten sonu gelirse adware temizleyici antivirüs programlarının tekrar baştan düzenlenmesi gerekecek. Belki de adware dosyaları için yeni standartlar belirlenecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here