Ana sayfa Haber Microsoft-AB arasındaki tarayıcı savaşında sona doğru

Microsoft-AB arasındaki tarayıcı savaşında sona doğru

0
Microsoft ile AB uzlaştı gibi… Buna göre, Avrupalı kullanıcılar tarayıcı programlarını kendileri seçecek.

Microsoft, AB ile uzlaştı ve Avrupalılar için Windows”a tarayıcı seçme ekranı eklemeyi kabul etti. Böylece taraflar arasında 10 yıl önce başlayan anlaşmazlıkta da sona gelindi. öncesinde, AB, Microsoft”a 1 milyar 680 milyon euro ceza kesmişti. Yeni anlaşmayla, Avrupa Komisyonu ve Microsoft yasal bağlayıcılığı bulunan bir anlaşma çerçevesinde uzlaşmış olduğu için, AB”nin yeni bir ceza kesmesi de önlenmiş oldu. Şirketin genel müdürü Jon von Tetzchner, anlaşmanın sektördeki yenilikleri tetikleyeceğini söyledi.

AB Komisyonu”nun kaygısı, Windows işletim sisteminin yer aldığı pakete Internet Explorer programını da eklemesinin rekabet kurallarını ihlal etmiş olabileceği yönündeydi. Windows satın alan kullanıcıların arama programı otomatik olarak Explorer”a ayarlanıyordu. Konuyu AB”nin internet temelli geleceği adına zafer olarak niteleyenler çoğunlukta ancak Microsoft”un tarayıcılar konusundaki taahhütleri Avrupa Ekonomik Alanı”nda (EEA) beş yıllığına geçerli olacak. Birlik”in rekabetten sorumlu komisyon üyesi Neelie Kroes”e göre, Microsoft”un taahhüdü karşısında, internet tarayıcısı geliştiren firmalar, gelecekte daha iyi programlar üretme adına motive olacaklar. Internet Explorer, dünyadaki tüm internet kullanıcılarının yarısından fazlası tarafından kullanılıyor. Mozilla”nın Firefox programı sektörün yüzde 32″sine hakimken, Norveç firması Opera”ya ait tarayıcının yüzde 2 pazar payı bulunuyor.

Dünden Bu güne Tarayıcı Savaşı
Aralık 1998 – Sun Microsystems, Microsoft”un pazar hakimiyeti konusundaki ilk şikayeti iletti.
Şubat 2000 – AB komisyonu, Media Player programı hakkındaki bilgileri paylaşmadığı iddiaları üzerine soruşturma başlattı.
Mart 2004 – Komisyon Microsoft”a para cezası ve bilgi paylaşma talimatı verdi
Aralık 2007 – Opera”nın tarayıcılar konusundaki şikayetinden sonra yeni bir soruşturma başlatıldı.
Şubat 2008 – Komisyon 2004 yılında verilen cezayı artırdı.
Ocak 2009 – Komisyon Microsoft”u, Internet Explorer programını yasadışı olarak Windows”a eklemekle suçladı.
Temmuz 2009 – Microsoft tarayıcı seçim ekranı eklemeyi teklif etti. Komisyon teklifi kabul ederek, Microsoft”a süre verdi. Bu süre içinde ilgili seçim ekranı tamamlandı.
Aralık 2009 – Komisyon soruşturmayı noktaladı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here