Ana sayfa Yazılım Microsoft”a büyük ceza

Microsoft”a büyük ceza

0

Mahkeme Office yazlımı sebebiyle 290 milyon $ ceza kesti

Kanadalı şirket i4i”nin Microsoft alehine açtığı davada karara varıldı. Mahkeme, söz konusu şirket hala patentleri elinde bulundurduğu için, Microsoft”un Ocak 2010″dan itibaren Microsoft Word 2007 ve diğer Office 2007 ürünlerini satmasını yasakladı. Mahkeme, Microsoft”u ayrıca 290 milyon dolar ceza ödemeye mahkum etti.

XML patent ihlali davası 2009 Mayıs”ında sonuçlanmış, Word”ün .xml, .docx ve .docm dosyalarını işlerken i4i”nin patentli XML işleme algoritmasını izinsiz kullandığı sonucuna varılmıştı. Ancak Word”ün satışının durdurulmasına dair karar temyiz davasının bitimine dek askıya alınmıştı. Mahkemenin aldığı karar neticesinde Microsoft yine kaybetti ve Word ile Office”in satışını, temyize açık olmak üzere 11 Ocak”tan itibaren durdurmasını onadı

i4i, 30 çalışanı olan Kanada kökenli küçük bir veritabanı tasarım kuruluşu ve Microsoft Office”in ilk XML eklentilerini yazanlardan biri. Şirket 2000 yılında “ABD Patent ve Marka Dairesi”nin tüm veritabanını Word ile uyumlu hâle gelecek şekilde, XML kullanarak yenilemişti. Davaya konu olan patentler ise XML”in hem kendisini hem de özelleştirilmiş XML dosyalarının yazılması ve okunması için kullanılan özel algoritmaları da kapsıyor.

öte yandan Microsoft”tan da karşı atak geldi. Yapılan açıklamada, Office 2007 ve Word 2007″nin XML özellikleriyle hazırlanmış yeni versiyonlarının, yasağın başlayacağı 11 Ocak”ta satışa sunulacağı duyuruldu. Office 2010″un beta sürümü ise, davaya neden olan algoritmayı kullanmıyor. İçinde Word, PowerPoint ve Excel programlarının da bulunduğu Microsoft Ofiice paketi, tüm dünya satışlarından geçen yıl 3 milyar dolar elde etmişti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here