Ana sayfa İnternet Microsoft”a AB”den ağır ceza geldi

Microsoft”a AB”den ağır ceza geldi

0

AB Komisyonu, Microsoft’a 561 milyon euro tutarında para cezasına çarptırıldı

Avrupa Birliği, Microsoft’un 2009 yılında imzaladığı antitröst anlaşmasını çiğnediği gerekçesiyle yazılım devine 732 milyon dolar para cezası kesti.
 
bill gates

Dünyanın en büyük yazılım üreticisi Microsoft 2009 yılında AB regülatörleriyle ilişkilerini düzeltmek için yaptığı bir anlaşma gereği rakip web tarayıcılarına kendi yazılımını açmaya izin verme konusunda anlaşmaya varmıştı. Şirketten yapılan bir açıklamada Windows 7 Service Pack 1 kullanan yaklaşık 28 milyon bilgisayarda “web tarayıcısı seçebilme” olanağının olmadığını ancak Temmuz ayında fark ettiklerini söyledi. 28 milyon bilgisayar, bu hizmeti alması gereken bilgisayarların toplam yüzde 10’unu oluşturuyor.

AB Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Komiseri Joaquin Almunia, Microsoft’un bu davranışının AB’deki rekabet kurallarını ihlal ettiğini bu nedenle cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Amerikan yazılım devi Microsoft’a, 2009 yılında Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 900 milyon Euro para cezası verilmişti. AB Komisyonu, rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle şimdiye kadar Microsoft’a 1.6 milyar Euro ceza kesti.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here