Ana sayfa Oyun Metro: Last Light

Metro: Last Light

0

“Yıl 2033… Nükleer savaş sonrası enkaz haline gelen dünyada insan soyu neredeyse tükenmiş, radyasyon yüzünden kentler yaşanmaz halde.
 

Hayatta kalan bir kaç bin kişi yeraltına, dünyanın en büyük nükleer sığınağı olan Moskova Metrosu’na sığınıyor. Burası insanoğlunun son kalesi. Yer altındakiler için en büyük tehlike Karaderililer. İstasyonlar mini devletlere bölünmüş. İdealler, dinler, temiz su filtreleri gibi nedenlerle bir araya gelmiş halklar. Duygular yerini içgüdülere bırakmış. Tek bir amaç var: Ne pahasına olursa olsun hayatta kalmak. Genç Artyom’a yaklaşmakta olan karanlık tehlikeye karşı halkı uyarması için Metro’nun kalbi “Polis” istasyonuna gitme görevi verilir. Metro’nun kaderi belki de tüm insanlığın kaderi Artyom’un elindedir artık.”
 

 
Metro serisinin ikinci oyunu Last Light geçtiğimiz günlerde oyun severlerle buluştu. İlk oyundan bu yana seriyi takip edenler eminim ki Moskova metrosundaki esrarengiz yaşamı özlemişlerdir. Metro 2033’ü oynayıp bitirenler Artyom isimli karakterimizin “Dark Ones” ( Karanlık Olanlar ) adı verilen mutasyona uğramışlarla iletişime geçtiğini hatırlayacaklardır. Ve oyunun sonunda bizlere karanlık olanları yok etme seçeneği sunuluyordu. Last Light, önceki oyunu bu seçenekle bitirdiğimizi varsayarak hikayesine devam etmekte.

Oyun iyiden iyiye hayatta kalma öğeleri ile dolup taşmış. Senarnoyu tamamlayana kadar gaz maskesi ve gaz filtreleri vazgeçilmezimiz olmaya devam ediyor. Filtrelerin kullanım süresi dolduğunda kesinlikle yenilemeniz gerekiyor. Bu süreleri kolumuzdaki ayrıntılı saatten öğrenebiliyoruz. üzerimizde olmazsa olmaz fener bulunuyor ve belirli sürelerde şarj etmemiz gerekiyor. Fenerimiz karanlık ortamlarda işimize yarayacağı gibi, gizlenmemiz gereken noktalarda kapatmamız gerekiyor. Ayrıca üzerimizde çakmak, kaybolmamamız için pusula ve çevremizden toplarsak bolca silah bulunuyor.

 

Metro 2033’e göre oldukça detaylı bir oyun dünyası oluşturulmuş. örneğin metroda veya yeryüzünde sessizce ilerlerken birden kendimizi bir çatışmanın içinde bulabiliyoruz. Artık gideceğimiz noktaya ulaşmak için çaba harcamamız da gerekiyor. Oyun haritası o kadar detaylı hazırlanmış ki pusulanıza her an başvurmanız gerekebilir. İstasyonlar arası savaş oyunda aksiyonun önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Düşman insan grupları olunca tehlikenin ne şekilde geleceğini hissedebiliyorsunuz fakat üzerinize gelen mutasyona uğramış bir canlı ise arkanızı duvardan başka kimseye dönmemeniz gerekiyor.
 

 
Oyun içi detaylardan bahsetmişken ufak detaylara yer vermemek yanlış olur. Eğer bulunduğunuz ortamda yüksek ışık bulunuyorsa ampülleri bulup gevşetebilir ve ışık kaynaklarını etkisiz hale getirebilirsiniz. Elinizde susturuculu bir silah varsa gene bu gibi durumlarda işinize yarayacaktır. Etrafınızda şalter benzeri yapılar görürseniz buda ışık kaynaklarını tümüyle kapatmanıza yarıyor. Metro: Last Light ilk oyuna oranla çok büyük değişime uğramış. Beğenilmeyen ayrıntılar en baştan elden geçirilmiş ve iyileştirilmiş.

Oyunun grafiklerinden bahsetmeye gerek bile duymuyoruz. Metro: Last Light’ı denediğimiz sistem oyunu en son ayarlarda 45 – 50 fps ile tecrübe etmemizi sağladı. İlk oyuna nazaran grafik motoruna çeşitli eklemeler yapılmış gibi gözüküyor. çevre detayları ve ışıklandırma inanılmaz güzel olmuş. Metro içindeki yaşam sizi başka diyarlara götürüyor. Hikayedeki akıcılık ve oyun mekaniklerinin en iyi düzeyde olması ise Metro: Last Light’a tam not vermemize sebep oluyor.

 

Oyunu oynayanlar hikayenin ilk oyundaki gibi kitaba bağlı kalmadığını görmüşlerdir ancak inanın çok güzel bir oyun olmuş ve bu oyunu almamanız için bir sebep olmamalı. Metro 2034 serinin üçüncü oyunu olarak karşımıza çıkabilir. Bilmeyenler için Metro serisinin Dmitri Glukhovsky isimli Rus yazarın Metro 2033 ve Metro 2034 isimli kitaplarından esinlenildiğini belirtelim. Oyunu seslendirenler ilk oyundaki sanatçılara göre çok daha iyi performans sergilemişler ve gerçekçilik buna bağlı olarak katbekat artmış.
 

 
Kısaca Metro: Last Light çok güzel gözüküyor ve bizden tam not almayı başarıyor. Oyunun hardcore oyuncular için tam bir nimet olduğunu belirtmeliyiz. Bu başarılı oyunu Steam isimli platformdan 49.99$ fiyat etiketiyle satın alabilirsiniz. Oyunda co-op veya çoklu oyuncu modları bulunmuyor ama co-op modu ilk oyundan bu yana hep bir söylenti olarak kaldı. Kim bilir belki oyuna bir DLC ile eklenir ve oyun severlere güzel bir sürpriz yapılır. Unutmayın! Moskova metrosu, olağanüstü tehlikeyi göze alabileceğiniz bir ulaşım aracıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here