Ana sayfa Donanım Metric Halo Uln 8

Metric Halo Uln 8

0

Sizin için özel olarak seçtiğimiz stüdyo ekipmanları, ülkemizin mix yanında analog mastering imkanı da sunan önemli stüdyolarındanMobaseriSound’da test ediliyor. Test sürüşlerimizin yapıldığı yeri merak ediyorsanız, www.mobaserisound.com adresine tıklamanız yeterli!
 

iki yıldır bu USA menşeyli firmanın ismini duymaktayım. Fakat ürününü test etmek 2012 yılında nasip oldu. Bir çok forum sitesinde hakkında iyi şeyler okudum. Fakat her ekipmanda olduğu gibi, burada da test sürüşümüzü iyi ya da kötü herhangi bir ön yargıya kapılmadan yapıyoruz. öncelikle MetricHalo şirketinin A klas ekipmanlar ürettiğini söylemeliyim. Tüm ürün gamı yüksek kalitede bir standarda sahip. Tabi ki bu durum ürünün fiyatına da yansımış durumda. Biz Metric Halo”nun ULN 8 ürününü teste tabi tuttuk. Bunun sebebi ise ULN 8’in ülkemizde çok tercih edilen bir segment olan 8 in ve 8 out ses kartları sınıfına dahil olması.
 
metric halo uln 8
 
Tasarım
ULN 8 hatırı sayılır bir büyüklükte. Besleme olarak dışardan switch mode ile elektrik alıyor, ayrıca mobil kullanım için 12V girişi de yer alıyor. Bu size akü ve benzeri beslemelerle studyo dışında kullanım avantajı anlamına geliyor. Bilgisayar ile Firewire protokolunu kullanarak iletişim kuruyor ve hiçbir besleme olmadan da Firewire ile beslenebiliyor. Fakat 48Volt phantom power üretmesi ve preamp”larının sağlıklı çalışması için dışardan besleme kesin kez şart. Gelelim esmer tenli audio neferinin body kısmına. üzerinde kolay çizilmeyen fırın boya kullanılmış. Arka kısımda pek de alışkın olmadığımız bir görüntü var. Tüm girişler ve çıkışlarda 25″li pin soket kullanılmış. Bunun sebebi kasanın tamamını devre elemanlarına ayırıp, ısıya karşı önlem almak. World Clock in ve out seçenekleri mevcut olan ULN 8; digital aktarımda AES kullanıyor. ön kısım ise tam bir ışık şöleni: Bu bölümdeki 8 Adet knob bir kaç fonksiyona sahip. üzerlerine bastırınca knob’lar fonksiyon değiştiriyor. Tüm hareketler in ve out dB”lerini gösteren led ekranda size söyleniyor. Okunması zor olsa da bu gösterime zamanla alışıyorsunuz. En önemli ve bizi çok etkileyen fonksiyon ise ön kısımda sample rate oranlarını görebiliyor ve değiştirebiliyor olmanız. Tabi bu bağlamda Clock seçiminizi de yapabiliyorsunuz. Ana monitor çıkışınız için tasarlanmış olan monitor knob ise oldukça fonksiyonel. Kulaklık için ön kısımda bir adet TRS mevcut. Hemen yanında ise DI girişleri yerleştirilmiş.

 

DSP desteği
Metric Halo’nun internet sayfasından indireceğiniz ULN 8 software”lerini ve driver”larını kurduktan sonra, güçlü bir istasyon ile çalışmaya hazırsınız. Cihazın kendi DSP”lerini kullanarak kendi yazılımında birçok plug-in çalıştırabilirsiniz. Tabi bu plugin’lerin çalışırken bilgisayarınızı yormadığını da hatırlatalım. Kendi konsolunda tüm giriş çıkışlarınızı matrix edebilmeniz için environment bulunuyor. Bir çok özelliğinin yanı sıra sekiz adet balance çalışan send olması size bir çok konfigürasyon sağlıyor. özellikle hardware dinamikler ve FX”ler kullanıyorsanız sizi çok mutlu edecek bir cihaz. Giriş, çıkış sayılarının yeteri olması nedeniyle surround çalışmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca bu çalışma esnasında istediğiniz çıkışı istediğiniz surround monitorüne yollamanıza olanak sağlıyor. Halo 8, üzerinde yüksek kaliteye sahip 8 adet balance mic pre”ye sahip.Tüm sekiz kanala da 48volt gönderebiliyorsunuz. Yani herhangi bir mixer veya benzeri mic pre olmadan davul kaydı yapabiliyorsunuz. Bu da ULN 8″in önemli yeteneklerinden biri. Cihazın bir başka yeteneği ise bilgisayara bağlı kalmadan stand alone çalışabilmesi. Bu durum da size sahne ve benzeri uygulamalarda kullanım kolaylığı ve yüksek kalitede bir mixer olarak çalışma imkanı sağlıyor.
 
audio ekipman
 
Converter’lar ve ses kalitesi
Gelelim ULN 8″in converter ve ses kalitesine;maksimum 24bit 192khz örnekleme oranı ile çalışabilen ULN 8 10 adet analog çıkış ve 8 adet analog girişe sahip. çıkışlarda 10 adet analog olmasının sebebi, size iki adet ekstra monitor çıkışı yaratabilmek ve kanal kaybını engellemek. çıkışlardaki kalite (DACING) hatrı sayılır düzeyde. Kısaca yüksek çözünürlükte bas frekanslar, side”larda müthiş bir detay, center da ise olması gerektiği kadar dinamik bir sese sahip. Fakat biz yüksek frekans performansından biraz daha etkilenmeyi beklerdik. Ama sonuç olarak kaliteli bir ses duyduğumuzu söylemeliyim.

Sonuç
Test sonucu olarak kaliteli malzeme yapısı ve preamp sayısının çok olması, gerçek standalone çalışması bizden tam puan aldı. öte yandan yazılımının çok detaylı ve fakat kullanımının zor olması, biraz daha parlak bir duyum beklentimizi karşılamaması, bizden orta düzeyde puan aldı. Sonuç olarak yüksek kalitede A klas bir ürün olduğunu unutmamak gerekli. Eğer sizin de böyle bir ihtiyacınız ve soru işaretleriniz varsa, çok kanallı analog sinyalle çalışıyorsanız, Sinerji Grup’a veyaürünün ana bayisi olan AYS Müzik’e uğrayıp dinlemenizi tavsiye ediyorum. Cihazın Türkiye satış fiyatı; 6149EURO + KDV.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here