Ana sayfa Haber Metal akıllı telefonlar için iyi bir malzeme olmayabilir

Metal akıllı telefonlar için iyi bir malzeme olmayabilir

0

Bu yıl itibariyle, akıllı telefonlardaki metal kullanımı yaygın bir çözüm haline geldi ve üreticiler bu konuda “daha dayanıklı” algısı yaratarak cihazların satışlarını arttırdılar. Bir de bu metal fırtınaya, cihazlarında tasarım olarak belirli duruşu olan firmalar bu materyali kullandığında, metal hakkında soru işaretleri de arttı. İlk olarak belli-başlı firmaların dışında bütün telefon üreticileri plastik materyaller kullanılırken, daha sonra neden metal karışımlar kullanılmaya başlandı, sorulan ilk soru. Daha sonra sorular sorulara; iPhone 6 Plus gerçekten bükülüyor mu? Bükülüyorsa neden diğer cihazlarda böyle bir problem görünmüyor? Gibi sorular bu günlerde kullanıcıların sosyal medyada ve satış temsilcilerine sordukları genel nitelikte soruların başında geliyor.

öncelikle neden metal kullanılmaya başlandı?

üreticiler, metal kullanımında kullanıcılarına “daha sağlam” olduğunu kabul ettirmiş durumda. PR çalışmalarının başını çeken “drop test“ler ışığında insanlar metal alışım kullanılan daha dayanıklı ve sağlam olduğunu inandırmada en başarılı PR çalışmalarından bir tanesi. öncelikle, plastik üreticilerine bu konuda sorular sorduk. 

Aldığımız net cevaplardan bir tanesi, kullanılan metalin maliyeti diğer plastik çeşitlerinden ve plastik alışımlardan daha uygun fiyata geliyor. Sorularımıza aldığımız diğer popüler cevap ise; metal işlemenin plastik işlemeye nazaran daha sağlıklı bir süreç olduğu.  Yani, metal kullanımı hem fabrika şartlarında hem de tüketici açısından -karşılaştırma yapıldığında- daha sağlıklı olduğu söyleniyor.  

Artık üreticiler, metal ağırlıklı materyaller kullanıyor, peki bu konudaki sakınca nedir? Bu sorunun cevabı ise, metalin özelliklerinde yatıyor.  Metalin en yaygın ve en bilindik özelliği, metalin “hatırlama” özelliği olduğu söylenir. Yani, metal baskıyı, uygulanan stresi hatırlar ve zaman içerisinde o bölgede bozulmalar, bükülmeler oluşturur. Metal hatırlama olayında en fazla bilinen durum ise, “metal yorgunluğu” denilen durum, ancak akıllı telefonlarda metal yorgunluğu yaratacak kadar yoğun metal kullanılmadığı da aldığımız bilgiler içerisinde.

 

iPhone 6 Plus ile ilgili ilk satışa sürüldüğü zamanlarda, Apple forumlarında “benim iPhone 6 Plus‘ım bükülüyor!” şikayetlerini dikkate alan telefon kırma ustaları, söz konusu durumu araştırmak için kolları sıvadı ve sonuç olarak bilindik iPhone 6 Plus bükülme krizi yaşandı. Bunun ardından LG ve Samsung firmalar iPhone 6 Plus üzerinden reklam becerilerini kavuşturdular ve ortaya tatlı-rekabet türünden bir durum ortaya çıktı. 

Şimdiye kadar “bükülüyor!” denilen iPhone 6 Plus‘ların toplam sayısı 7. üstelik sınırlı sayıdaki iPhone 6 Plus bükülme olayını -kısmen- Apple kabul etse de, halen durum ile ilgili net bir sonuç yok.  

iPhone 6 Plus‘ta olan durum, metal ve plastik üreticilerinin bize aktardığı; “metal yorgunluğu” veya “metalin hafızası” durumu mu? Yoksa, kullanıcı hatası mı?

Metal üreticilerinde, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus‘taki kullanılan metal, metal yorgunluğu yaratacak kadar saf metal olmadığı fikri hakim. Zira bu durum için hemen-hemen bir aydan daha fazla aktif kullanım gerektiği söylenir. Buradan çıkan sonuç, söz konusu bükülen cihazlar Apple mağazalarında veya Apple‘ın test aşamalarında nispeten kullandığı ve test ettiği cihazlar olabilir. Bunun yanında, az önce de belirttiğimiz metal hafızası özelliği çok daha büyük bir ihtimalle durumun suçlusu gibi görünüyor.  

Diğer kuvvetli ihtimal ise, kısıtlı kullanıcıda çıkan bu problem diğer firmalar tarafından kamuoyu yaratılarak PR çalışmaları ve algı yönetimi olarak kullanıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here