Ana sayfa Haber Metal 12, yeni bir magnezyum alaşımı, Samsung tarafından patentlendi

Metal 12, yeni bir magnezyum alaşımı, Samsung tarafından patentlendi

0

Metal 12'nin kullanıldığı Samsung Notebook 9 (2018)

Şu sıralarda Android camiasının belki de en çok merak ve takip edilen modeli olan Samsung’un 2018 amiral gemisi, muhtemelen Galaxy S9, kendisiyle uzaktan yakından alakalı her konuyu içine alıyor. Firmanın yeni patentlediği ve “Metal 12” adını verdiği alaşım da aynı şekilde yeni modellerde ve daha fazlasında kullanılabilme potansiyeline sahip.

Samsung'un Metal 12 patent dosyası

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’ne başvuran ve Metal 12 için patent alan Samsung, bu alaşımı daha önce Notebook 9 (2018) modelinde zaten kullanmıştı. Materyal hem dayanıklı hem de hafif olmasıyla mobil elektronikler için şimdilik oldukça iyi bir seçim gibi görünüyor. 

Samsung’un zaten kullandığı bir materyali patentlemesi ile gelecek amiral gemisi akıllı telefonları ya da akıllı saatlerinde kullanacağının sinyalleri verilmiş oldu. Firmanın Metal 12’yi, yani periyodik tablonun 12. elementini içeren magnezyum-alüminyum alaşımını, 2018 amiral gemisi Galaxy S9 ve S9 Plus ile birlikte Gear 4 ve üst seviye bir laptopta daha kullanabileceği düşünülüyor.

Samsung'un artık

Magnezyum alaşımların alüminyumlara nazaran birkaç önemli üstünlüğü bulunuyor. Bunlardan ilki, 12. elementin alüminyumdan daha hafif olması. Hafif olurken aynı zamanda birim hacimde daha dayanıklı olan magnezyum, akıllı telefon gibi ağırlığın büyük bir problem olduğu elektroniklerde ve çok daha farklı yüksek teknoloji uygulamalarda “geleceğin metali” olarak adlandırılıyor. Samsung’un daha önce de magnezyum ile haşır neşir olduğunu ortaya çıkan Galaxy S7’nin magnezyum prototiplerinden seneler önce öğrenmiştik. O zaman ortaya çıkamayan magnezyum, belki 2018’de Samsung cihazlarda karşımıza çıkabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here