Ana sayfa Yazılım Meta Event”ler

Meta Event”ler

0

DAW’ larda pek de karşılaşmadığımız, Logic Pro’ ya özgü kontrol mesajları olan Meta Event ‘leri inceliyoruz.

Bu mesajları; MIDI protokol mesajlarına benzetebiliriz. Nerdeyse aynı mantıkta çalışırlar fakat MIDI mesajları ile yapamadığımız bazı olayları gerçekleştirmemize imkan sağlarlar. Meta Event penceresinde bulunan ”Num” ; Meta Event fonksiyonunu belirler. ”Val” ise gönderilern mesajın değerini belirlediğimiz alandır. Bu değerleri ister pencere içerisinden istersek de Environment’ ta kullandığımız ”fader object” leri üzerinden girebilmekteyiz.

Meta Event’ leri kullanmak için ”Num” bölümüne girilen rakamların birkaç örneğini birlikte inceleyelim:

Num = 47 (Send Byte to MIDI): 0 – 255 arası herhangi bir byte değerini track instrument kanalına gönderir.
   
Num = 48 (Switch Fader): Environment içerisinde ”Cable Switcher” ile bağladığımız track instrument output’ una MIDI mesajı göndermemizi sağlar.
   
Num = 49 (Go to Screenset): ”Val” kısmında rakamla belirttiğimiz Screenset’ in aktive edilmesini sağlar.
   
Num = 50 (Project Select): Projeler arası geçişi sağlar.
   
Num = 51 (Go to Marker):  Playback esnasında, ”Val” kısmında belirlediğimiz marker numarasına atlamayı gerçekleştirir.
   
Num = 52: Playback’ i durdurur.


 

Birkaç tane Meta Event kullanalım. Bunun için Arrange Window’ da boş bir MIDI region’ ı yaratıyoruz. Ardından bu region seçili iken; ekranımızın sağ-üst köşesinde bulunan ”List” düğmesine tıklıyoruz. Buradaki tab”lerden ”Event” içerisinde bulunan ”create” e ve sağ altta beliren ”Meta Events” e tıklıyoruz. Olayın gerçekleşmesini istediğimiz pozisyonu belirledikten sonra ”Num” bölümüne değeri giriyoruz. örneğin 52. Bu işlem sayesinde playback’ i projemizde dilediğimiz noktada durdurabilmekteyiz.

Diyelim ki playback esnasında projemizin belirli noktalarında screenset’ lerimizin kendiliğinden değişmesini ve son olarak da playback’ in yine kendiliğinden durmasını istiyoruz (senaryolar kullanıcının ihtiyaç ve yaratıcılığına bırakılmış). Bunun için az önce kullandığımız MIDI region’ını ileri sürükleyip; sol tarafına birkaç tane daha yaratıyor ya da aynı bölgeyi kopyalayıp çoğaltarak Meta Event değerlerini değiştiriyoruz. Screenset değişimi için kullanacağımız Meta Event spesifik değeri; ”49”. Kullanacağımız her fonksiyon için bir MIDI region’ ı seçiyor ve sağ tarafta bulunan ”Event” penceresinden ”Num” kısmına 49 yazdıktan sonra ”Val” için de dilediğimiz screenset lerin numarasını giriyoruz. Böylece playback cursor’ ımız her bir Meta Event bilgi içerikli MIDI region’ ı üzerinden geçtiğinde bu bilgiler okunacak ve gerçekleşmesini istediğimiz komut veya komutlar tam belirlediğimiz noktalarda yerine getirilmekte.

Az önce değindiğimiz Meta Event Fader’ları ise özel Meta Event’ lerinin yaratılmasını sağlayan, MIDI mesajı içermeyen ve MIDI output’una taşınmayan bilgilerin yönetildiği objelerdir. Screenset, Marker, proje değişimi vb. bazı durumlarda Environment içerisinde kullanacağımız Meta Event Fader’ ını kablolar ile bağlamamıza gerek yok; aynen örneklerine az önce değindiğimiz gibi.

Bununla birlikte ”Set Fader Range Minimum, Bang!, Set Transformer Operation Minimum vb. durumlarda ise mutlaka fader”ımızın, kullanmakta olduğumuz Environment objeleri ile arasındaki bağlantıyı yapmamız gerekiyor. Meta Event Fader’ ı ile kullanılabilecek değerlerin listesine bir göz atacak olursak:

Num = 46 (Assign Alias)

Num = 49 (Go to Screenset)

Num = 50 (Project Select)

Num = 51 (Go to Marker)

Num = 52 (Stop Playback)

Num = 96 (Set Fader Range Minimum):  Fader aralığını minimum ‘a ayarlar.

Num =  97 (Set Fader Range Maximum):  Fader aralığını maximum ‘a ayarlar.

Num =  98 (Set The Fader Value Without Sending):  Data gönderimi yapmadan fader değerini ayarlar.

Num =  99 (Bang! ): Fader üzerinde bulunan data gönderimini tekrarlar.

Num =  100 (Tempo Control): Tempo Control Fader’ ı ile kullanılır.

Num =  122 : Transformer objesinin Map değerini, seçilen değere ayarlar.

Num =  123 : Transformer objesinin Map pozisyonunu belirler.

Num =  124 : ?ayet kullanılmaktaysa Transformer Condition değerini maximum parametreye taşır (Sadece kullanılan Condition değerleri).

Num =  125 : Eğer kullanılmaktaysa Transformer Condition değerini minimum parametreye taşır (Sadece kullanılan Condition değerleri).

Num =  126 : ?ayet kullanılmaktaysa Transformer Operation değerini maximum parametreye taşır (Tüm kullanılan Operation değerleri).

Num =  127 : Eğer kullanılmaktaysa Transformer Operation değerini minimum parametreye taşır (Tüm kullanılan Operation değerleri).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here