Ana sayfa Haber Meşhur Flash Player virüsü bu sefer Skype”ta

Meşhur Flash Player virüsü bu sefer Skype”ta

0

Daha önce ortaya çıkan Flash Player malware’lerini hatırlarsınız… E-posta veya site pop-up’larıyla ortaya çıkan bu malware epey can yaktı ve Adobe bu durumu kontrol altına almak için epey uğraştı, aslında bazı web sitelerinden hala pop-up’lar aracılığı ile bu virüsler yoğun olarak indiriliyor. Bu virüsün pek ransomware varyasyonlarıyla görülmedi, sadece malware versiyonları mevcut. 

Bir Reddit kullanıcısı, Skype’ta bir Adobe Flash Player güncelleme uyarısı fark etti ve işin içerisinde çok büyük kayıplar yaşatabilecek, üstelik malware’ler doğurabilecek bir virüs ortaya çıktı. Skype’ın ana sayfasında karşınıza çıkabilecek bu arayüzz, HTML olarak indirme sayfasına yönlendiriyor ve bu sayfadan “FlashPlayer.hta” isimli bir dosyayı PC’nize indiriyor. İsmi ve dosya uzantıları nedeniyle hakikaten bir malware virüsü olduğu anlaşılmıyor, konuyla ilgili bazı güvenlik firmaları da araştırma yürüterek bunun bir tehdit olduğunu ortaya koydu ve ransomware’lere kadar sebep olabilir.

İfadelere göre, Microsoft da bu tehditin farkında. Microsoft’un Skype departmanından gelen açıklamalara göre, PowerShell komutunu kullanarak JSE indiriyor. Saldırgan ise kendi izini ve adresini de kolayca kaybettirebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here