Ana sayfa Haber Meriç Memikoğlu serbest kürsüde

Meriç Memikoğlu serbest kürsüde

0
Teoman’ın sahne grubunda yer alan, aynı zamanda Grizu grubunun davulcusu Meriç Memikoğlu’na bazı kelimeler sorduk ve bunların kendisine ne çağrıştırdığını anlatmasını istedik.

Davulcu
Ben sporcu olarak büyüdüm ve hayalim sporcu olmaktı. Bu sebepten ötürü enstrümanımı yaşım çok ilerledikten sonra çalmaya başladım. Yanılmıyorsam 20 yaşında başladım ama küçüklüğümdan beri dinlediğim müziklerde en çok dikkatimi çeken enstrümandı. Artık şaşalı görüntüsünden mi desem bilemiyorum:) Dayımın davul çalmamda olan etkisi çok büyüktür çünkü o bir davul hayranıydı ve ben de ona hayrandım.

çift pedal
Ben bir pedal ile boğuşuyorum ikincisine sıra gelmedi:) Şaka bir yana ben tek pedal kullanıyorum. çift pedal ise yerinde ve zamanında kullanıldığı zaman gerçekten etkileyici bir ambiyans yaratır.
 

Baget
Baget tutuşları German grip ve traditional girp olarak ikiye ayrılır. Ben German grip çalıyorum.

 

 

Tuşe
Davul akustik bir enstrümandır. Dijitale olan uzaklığından ötürü tuşenin en çok ortaya çıktığı ve değer kazandığı enstrümandır. Bu sebepten dolayı bu enstrümandan dengeli ve yapılan müziğe uygun sesler çıkaran davulcu, tuşesi iyi olan davulcudur.
 

Ekipman

Baget olarak Vic firth 5-b ve Gregg Bisonette signature tercih ediyorum. Zillerde İstanbul Mehmet (Radiant). Derilerde (tomlarda ve trampette üst deri olarak) Remo Coated Ambassdor, ve (Kick’te) Powerstroke 3 tercih ediyorum.
 

Görev
Bir davulcunun en önemli görevi müziğin kalbi olan altyapıyı oluşturmak, onu sağlam bir metronom üzerine oturtmak, yapılan müzik için gerekli noktalama işaretlerini koymak ve bunları (aşırıya kaçmadan) süsleyerek hayata geçirmektir.
 

Antrenman
Evet maalesef davul efor ve antrenman isteyen bir enstrümandır. Hayatınız boyunca yapmanız gereken etütler vardır. Bunları el ve ayak olarak ikiye bölebiliriz. Eller için Stick Control Rudiments etütleri vardır. Bunlar her (profesyonel) davulcunun hayatları boyunca çalıştıkları etütlerdir. Ayaklar için ise aynı etüdleri sol ve sağ el olan çalışmaları sol ve sağ ayak olarak değiştirip formda kalmalarını saylayabiliriz. Bunlar sadece temel etütler tabii.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here