Ana sayfa İnternet Merakla beklenen iOS 7 tanıtıldı. İşte özellikler!

Merakla beklenen iOS 7 tanıtıldı. İşte özellikler!

0

Apple’ın ABD’de düzenlenen WWDC etkinliğinde tanıttığı iOS 7 ne gibi yenilikler sunuyor?
 

Apple’ın San Francisco’da düzenlediği Geliştiriciler Konferansında, Apple’ın iPhone, iPad ve iPod Touch cihazları için geliştirilen yeni işletim sistemi iOS 7, Mac platformları için geliştirilen işletim sistemi OS X Mavericks ve Mac iTunes Radio tanıtıldı.

Bakalım iOS 7 ne gibi yenilikler sunuyor?
 


Yeni arayüz

 

iOS 7’de, mobil işletim sisteminin arayüz düzeni önemli ölçüde korunmuş olsa da; simgeler, animasyonlar, geçiş efektleri ve birçok çekirdek uygulama baştan aşağı yenilenmiş.
 

Apple’ın iOS arayüzüne yıllardır alışanları şaşırtacak olan yeni tasarımda Control Center, en önemli yeniliklerden bir tanesi. iPhone veya iPad’de yukarı sürükleyerek çağırabildiğiniz ekran, cihazınızla ilgili birçok ayarı ekrana getiriyor. Bu ayarlar arasında çalan müziği kontrol etme, ekran parlaklığını ayarlama, bağlantıları açıp kapama, feneri açıp kapama ve fazlası var.
 

Yenilenen çoklu görev sayesinde Apple’a göre uygulamalar arasında gerçek bir çoklu görev özelliğine sahip olacak.
 

iOS 7′nin tanıtım videosunu aşağıdaki baplantıdan izleyebilirsiniz.

 

 

 

Yukarıda da görebileceğiniz gibi kontrol merkezi de tamamen yenilenmiş. Böylece telefonu kontol etmemiz çok daha kolay oluyor. Kontrol merkezinden ekranın uygulamalara ulaşabiliyor, AirPlay”e giriş yapabiliyor, telefonunuzu uçak moduna alabiliyor ya da Wi-Fi durumunu değiştirebiliyorsunuz.
 

Otomatik güncelleme özelliği

iOS kullanıcılarının en önemli sorunlarından biri olan uygulama güncelleme sıkıntısı iOS 7 ile birlikte ortadan kalkıyor. Bundan sonra uygulama güncellemeleri otomatik olarak yapılacak.
 

iOS 7’de radikal gelişmelerden biri kamera yazılımında yaşandı. Tasarımı tamamen elden geçirilen kamera özelliği tamamen farklı bir biçime büründü. Ayrıca birçok filtre özelliği de gelen kamera modunda bu filtreleri fotoğrafları çektikten ya da çekmeden önce uygulamak mümkün.

 

 

iOS 7 ile birlikte geleniTunes Radio uygulaması ile radyo keyfi iOS’da da resmi olarak geliyor. Bu özellik iOS, Apple TV ve Mac işletim sistemi ile entegre olarak çalışabilecek.
 

iOS 7 ne zaman kullanıma sunuluyor?
Bugünden itibaren Beta olarak kullanıma sunulan iOS 7 (önceki sürümlerde olduğu gibi) sonbahar aylarından itibaren son kullanıcıya ulaşacak.

Yeni işletim sistemi iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod touch 16 GB, iPod touch 32 GB / 64 GB, iPad 2, iPad Retina ve iPad mini tarafından destekleniyor. Ancak bazı özellikler bütün bu cihazlarda kullanılamayacak.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here