Ana sayfa Haber MediaTek, iki yeni orta seviye işlemcisiyle Xiaomi”lere gelecek

MediaTek, iki yeni orta seviye işlemcisiyle Xiaomi”lere gelecek

0

İki yeni MediaTek işlemcinin özellikleri

Dünya genelinde çok fazla bilinmeyen ve işlemcileri genellikle çin’de üretilip satılan telefonlarda kullanılan MediaTek, bu yıldan itibaren Apple’ın Qualcomm modemleriyle sorunlar yaşamasının ardından ABD’ye giriş yaparak satışlarında bir artış yaşayabilir. Firma, bunu fark ederek ürünlerinin tanıtılmasına hız vermeyi ve kullanıcıları yakalamayı hedefliyor.

Helio P40 ve P70 adlı iki yeni işlemci, 12nm’lik transistörlere sahip olacak ve 8 çekirdekli bir yapıda gelecekler. Her ikisini de TSMC’nin üreteceği çiplerin daha güçsüz olanı P40, dört tane A73 çekirdeğine ve dört tane de A53 çekirdeğine sahip olacak. Bu çekirdeklerin hepsi 2 gHz saat hızında çalışacak. Daha güçlü olan P70 ise aynı konfigürasyonun sadece işlemci çekirdek hızını arttıracak ve modemini değiştirecek. P70 modelinde A73 çekirdeklerin her biri 2,5 gHz hızında çalışacak.

Her iki cihaz da 8 GB’a kadar RAM desteği sunarken P40 LTE Cat. 7, P70 LTE Cat. 12 desteği verecek. İşlemcilerin firmanın amiral gemisi serisi Helio X ürünleri satılmayıp pazar payını azaltmasıyla birlikte kısa bir sürenin ardından satışa sunulacağı düşünülüyor. Helio P70’in Xiaomi Redmi Note modellerinin yeni versiyonlarında yer alması kuvvetle muhtemel.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here