Ana sayfa Haber McAfee Labs tehdit istatistiklerini yayımladı

McAfee Labs tehdit istatistiklerini yayımladı

0

McAfee de, diğer firmalar gibi yıl sonuyla birlikte kendi araştırmaları sonucu bulunan tehditleri rapor haline getirdi ve yayımladı. Raporda, 3.çeyrek istatistikleri, önemli aktivite alanlarını gösteren alanların özellikleri anlatılıyor. Rapor, kurumları çekmek için sosyal mühendisliği kullanan kötü amaçlı makro kodlarını inceliyor. Kötü amaçlı makrolar, birkaç yıllık düşüşten sonra, son aylarda altı yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Kötü amaçlı makro yazılımlar, 2015″in 3. çeyreğinde 10,000 yeni saldırıdan daha azına bulaşmışken, son çeyrek dönemde 45,000 saldırıyı geçtiler.

McAfee Labs araştırmacıları buluttaki kullanıcı verilerinin, saldırılara nasıl açık halde bırakılabildiğini açıklıyorlar. Bunlardan biri de arka plan servis sağlayıcı kılavuzunu uygulamadaki başarısızlığın da dahil olduğu zayıf mobil uygulama kodlamaları. Bu analiz ayrıca, mobil bankacılık müşterilerinin böyle bir senaryo ile nasıl aldatılabildiklerini de gösteriyor. 

Dosyasız kötü amaçlı yazılımlar daha da gizleniyor. Rapor, yeni platform özelliklerinin ve tehdit gelişmelerindeki yeniliklerin,  klasik tehdit bulma yöntemlerini kolaylıkla aşan yeni bir dosyasız kötü amaçlı yazılım sınıfını nasıl yarattığının detaylarını veriyor. Bu dosyasız saldırıların kök kullanıcı takımı (rootkit) saldırılarının yerini aldığı da dikkat çekildi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here