Ana sayfa Yazılım Maximus!

Maximus!

0

“LHM Del” tuşuyla, düşük, orta ve yüksek frekans aralığına ortalama olarak delay (gecikme) efekti uygulayabilir, seslerin daha dolgun duyulmasını sağlayabilirsiniz.
 

Kompres konusunda FL Studio kullanıcıları gerçekten şanslı, zira geçen ay bahsettiğimiz Fruity Compressor”den ziyade, hem miks dengesi hem de ev stüdyosu standartlarında, amatörce yapılabilecek mastering işlemleri için kullanılabilecek kompresör işlemciler fazlasıyla mevcut…

Bunların içinde, FL Studio Producer Edition standart paketinde “demo” olarak yer alan, Maximus isimli kompresör işlemcisi ise birçok işlemi, tek başına yerine getirebilen çok amaçlı bir eklenti… Bu eklentiyi Image Line sitesinden “online” olarak satın alabilirsiniz. Kesinlikle vereceğiniz paraya değecek bir eklentidir.
 

analysis display
 
Standart kompresörlere nazaran çok daha fazla işlemi yerine getiren Maximus sayesinde,
-üç farklı frekans noktasında işlem yapabilir (Multiband kompresör)
-Tiz patlamaları yok edebilir (De-esser)
-Sesin belirlenen seviyenin altına düşmesi halinde sinyali kesebilir (Gate)
-Maksimum “peak” (tepe) noktasını sınırlayabilir (Limiter)
-Standart kompresör olarak kullanabilirsiniz.

Bahsedilen tüm işlemlere Maximus”un hazır ayarlarıyla daha kolay ulaşabilir veya kendiniz bu ayarları oluşturabilirsiniz.

 


Maximus üzerindeki tuşları, grafikleri kısaca tanıyalım:

Maximus grafik ve kontrol üniteleri dört gruptan oluşur. Bunlar: Compression Envelope Controls, Analysis Display, Band process controls ve Band frequency controls” olarak isimlendirilmiştir.

Compression Envelope Controls:

Maximus”un sağında X ve Y doğruları üzerinde giriş ve çıkışları daha rahat kontrol etmenizi sağlayan bir “Threshold” (eşik) kontrol tablosu bulunur.

Tablonun X doğrusunda, ses giriş seviyesini; Y doğrusunda, ses çıkış seviyesini görüntüleyebilir oluşturacağınız yeni kontrol noktaları ile istediğiniz müdahaleyi gerçekleştirebilirsiniz.

Eşik tablosunun altındaki sağa bakan ok işareti ile simgelendirilmiş “Compression mapping options” ismindeki tuşla açılacak menüden bazı hazır ayarları yükleyebilir veya Maximus”un bazı şarkıları referans alarak kompresyon yapmasını sağlayabilirsiniz. (Daha önce Mastering işlemi bitmiş bir şarkıyı referans almak için açılacak menüden, “Analyze audio file” seçeneğini seçin, ancak şarkının tamamını değil, sadece bir kısmını Maximus”a yükleyin ki karmaşık bir eşik değeri oluşmasın)
 

band process controls
 
Analysis Display:

Maximus”un sol tarafındaki ve kıyasen daha geniş olarak tasarlanmış tabloda ise, hareketli olarak, tüm frekans aralığındaki ses değerlerini ve her kompres müdahalesini, farklı renklerdeki grafik çizgilerle görüntüleyebilirsiniz.

Tablodaki grafiklerin daha belirgin olmasını veya grafiklerin daha hızlı hareket etmesini sağlamak için, tablonun hemen altındaki tuş ve seçenekleri kullanabilirsiniz. Bu tuş ve seçeneklerle kendinize göre ayarlayacağınız seçenekler sayesinde daha az görsel öğe, dolasıyla daha fazla kontrol imkanı bulabilirsiniz.

 

Band process controls:

Bu tablo, genel olarak Maximus”un kompres ve band seçimleriyle ilgili tablodur. Bu grupta yer alan tuş ve seçenekler ile eklentinin, hangi frekans aralığına, nasıl bir müdahalede bulunacağını belirleyebilirsiniz.

Grubun alt kısmında, Maximus”un Multiband kompresör olmasını sağlayan üç bandlı bir seçim tablosu bulunur. (Dördüncü band ise “Master” yani ana çıkışın bandıdır.) Bu kontrol ünitesi sayesinde, düşük, orta ve yüksek frekanslara farklı kompres işlemleri uygulayabilirsiniz.

LOW, MID, HIGH olarak düzenlenmiş her bandı, birbirinden farklı olarak kompreslerken, sadece bir frekans aralığını da dinleyebilirsiz. örneğin, bu seçim tablosunun hemen altındaki, “SOLO” isimli seçeneği aktif hale getirirseniz, ardından, “LOW” yani düşük frekans aralığındaki sesleri seçerseniz, sadece seçtiğiniz aralıktaki sesleri dinleyebilirsiniz.
 

band frequency controls
 
Her frekans aralığındaki kompres karakterini değiştirebilirken, yanda bulunan “ON, COMP OFF, MUTED, OFF” seçenekleri ile:
-Sadece kompres müdahalesini durdurabilir; (Comp off)
-Müdahaleyi susturabilir, (Muted)
-Maksimus”un tüm faaliyetlerini sonlandırabilirsiniz. (Off)
“On” seçiliyse, frekans aralığı üzerindeki müdahale aynen devam edecektir.

Maximus”un bu tablosunda yer alan kontrol ve seçenekler, genel kompres, limit, “gate” (kapı) işlemlerini sağlar. Ek olarak yer alan Curve, Release 2, Post ve Pre gibi tuşlar Maximus”un kendine özgü ses karakterinin sese yansıtılmasını sağlar. örneğin Post tuşu ile şiddeti arttırılmış sesin (tizler biraz daha açılarak) son makyajı yapılır.

Bu tabloda yer alan PEAK ve RMS seçeneklerinden PEAK seçilirse, sesin en yüksek noktası, RMS seçilirse sesin ortalama (genlik) değeri görüntülenebilir.

 


Band frequency controls

Gruplandırılmış bu seçenekler sayesinde, birbirinden farklı band değerlerini kendiniz ayarlayabilir, frekans gruplarına uygulanacak kompres işleminin karakterini şarkının ana çıkışında değiştirebilirsiniz.

Maximus standart olarak, 20 ile 200 Hz aralığındaki sesleri, düşük; (Low) 200 ile 3000 Hz aralığını, orta; (Middle) 3000 ile 20000 aralığındaki sesleri, tiz; (High) frekanslar olarak gruplandırır. İş bu sınırları, söz konusu tablonun altındaki “Low” (kırmızı renkte) ve “High” (sarı renkte) tuşları ile değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda, “LO.CUT” isimli tuşla, belirli seviyedeki düşük frekansları tamamen kesebilirsiniz.

“LHM Del” tuşuyla, düşük, orta ve yüksek frekans aralığına ortalama olarak delay (geçikme) efekti uygulayabilir, seslerin daha dolgun duyulmasını sağlayabilirsiniz.
 

kompressör
 
“LHM Mix” ise kesin çizgilerle ayrılmış band aralıklarının biraz daha iç içe geçmesini sağlayıp seslerin daha sıcak duyulmasına olanak tanıyan bir tuştur. Bu tuş değerini biraz açarsanız, seslerin birbiriyle olan ilintisini daha da güçlendirmiş olursunuz.

çalışmalarınızın, özellikle ana (Master) kanalına ekleyeceğiniz bu eklenti sayesinde, hem tüm seslerin genel dengesini koruyabilir hem de sese hacim kazandırıp şarkınıza daha dinamik bir şekil kazandırabilirsiniz.

Ancak ana kanal üzerindeki tüm kompres ve ses düzeyi çalışmalarını, sese gereksiz bir şişkinlik vermeden yapabilirseniz, yaptığınız parça, her ortamda dinlenebilecektir. Bu konuda limitleri zorlamak, istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here