Ana sayfa Donanım Mavi ekran tarihe karışıyor

Mavi ekran tarihe karışıyor

0

Standart BIOS ekranı yeni bir arayüze kavuşuyor
 

Anakart ve anakarta bağlı donanım bileşenlerini ayarlamak için kullandığımız mavi ekran yani BIOS artık bir klasik halini aldı. Ama bu klasiğin de devri kapanıyor.

Bu konuda geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulunan MSI yetkilileri, klasik mavi ekranı kullanan ve anakartın ayarlarının yapılabilmesini sağlayan BIOS ekranının yıllar sonra Windows’a benzer yepyeni bir tasarımla kullanıcıların karşısına çıkacağını duyurdu.

Klasik DOS ekranını andıran metin BIOS’un yerini, Windows’a benzer bir görünüme sahip olan UEFI (Birleşik Genişletilebilir ürün Bilgisi Arabirimi) alacak. Bu değişimin yıl sonunda başlaması gerekiyor.
 


 
Değişim kesinlikle kozmetik bir değişiklikten ibaret değil. Artan sabit disk kapasitesini mevcut BIOS’lar kaldıramıyor. UEFI yeni teknolojileri sırtlanabilecek bir teknoloji ve C ile yazılmış. Universal Extensible Firmware Interface anlamına gelen UEFI, alışılmış ve süregelen BIOS problemlerinin de çözümü olmayı vadediyor.

Açıklamayı yapan her ne kadar MSI da olsa, Apple, Dell, IBM ve HP gibi markaların da bu değişim için uzun süre çalışıyor.

Yeni EFI BIOS ekranlarını görmek için sonraki sayfalarımıza bakabilirsiniz.

 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here