Ana sayfa Donanım Mavericks hakkında 25 ipucu ve püf noktası

Mavericks hakkında 25 ipucu ve püf noktası

0

OS X Mavericks bir kez daha Apple‘ın bütün derdinin Mac olmadığını gösterdi – bu teknoloji devinin asıl derdi dünyanın en iyi işletim sistemini yapmak. Mavericks Mac OS‘i mükemmelliğe bir adım daha yaklaştıran bir sürü güncelleme ve yenilik barındırıyor. Yapılan değişikliklerin birçoğu bir giz perdesinin altında olsa da, Apple ayrıca bu yazının içeriğini de oluşturacak olan bazı görülebilir değişiklikler ve özellikler de ekledi. Sözün özü, hemen sörf tahtalarınızı hazırlamanızı öneririz çünkü Mac‘inizi çok daha iyi bir duruma getirmek için günlük kullanıma da uygulayabileceğiniz tam 70 adet ipucu ve hileler arasında hızlı bir sörf yapacağız.

 

 

Güncellemeleri otomatik olarak yükleyin

 

iOS 7‘de uygulamaları otomatik olarak güncelleme özelliği mevcuttu, bu yüzden bu fonksiyonun nihayet Mac’te de yer alması bir sürpriz olmadı. System Preferences > App Store (Sistem Seçenekleri > Uygulama Mağazası) üzerinden artık uygulama güncellemelerinin yanında sistem verisi dosyalarını ve güvenlik güncellemelerini de yükleyebiliyorsunuz, üstelik hepsi otomatik. Sadece açılan penceredeki söz konusu kutucukları işaretleyin ve artık güncellemeleri dert etmeyin.

 

 

Güncellemeleri daha sonra yükleyin

 

Daha önce hepimizin başına gelmiştir: Halihazırda kullanmakta olduğunuz bir uygulama için önemli bir güncellemeyi hatırlatan bir pencere açılır. Yaptığınız işi bırakıp, uygulamayı güncelledikten sonra mı işinize dönersiniz? Ya da (bu çok daha olası) güncellemeyle hiç işiniz olmaz mı? Mavericks burada da size yardımcı olabilir. Mac App Store‘u açın ve ekranda beliren Update (Güncelle) tuşu üzerindeki küöük aşağı-bırak menüsünü seçin. Hemen, Bir Saat İçinde, Bu Gece yükleyebilirsiniz ya da bir hatırlatıcıyı ayarlayıp onun yardımıyla gelecekte bir zamanda yapabilirsiniz.

 

 

iBook siparişi verin

 

Mavericks‘le birlikte iBooks nihayet Mac‘lere de geldi. Sipariş verdiğiniz iBook‘larınızı görebilmenize ek olarak, doğrudan Mac üzerinden yeni kitap siparişleri de verebilir ve onları iOS cihazlarınızla eşzamanlı bir hâle getirebilirsiniz. Basitçe yeni iBooks uygulamasını açın ve pencerenin sol üst tarafındaki iBooks Store tuşunu seçin (ya da klavyede Shift+Command+H tuşlarına basın). iBooks Store‘u dikkatle incelerseniz kitaplarınızı iTunes Store’da olduğu kadar kolayca sipariş edebilirsiniz.

 

 

 

iBook’larınızı görüntülemek

 

Var olan iBook‘larınızı görüntülemek için Command + L tuşlarına basarak Kütüphane’ye doğru yol alın. Apple ID‘nizle giriş yapın (ya da doğrudan Mağaza > Giriş Yap üzerinden de girebilirsiniz), ve sipariş edilmiş bütün iBook’larınız Kütüphane görünümünde gösterilsin. Not: Bu kitapları görünteleyebilmek için bilgisayarınızı yetkilendirmeye ihtiyaç duyabilirsiniz, standart iTunes yetkilendirme koşulları burada da geçerli, yani içeriği görüntüleyebilmek için belirli bir zaman diliminde en fazla beş farklı makine yetkilendirilebiliyor.

 

 

 

iBook notları oluşturmak

 

iBook’lara dair iOS‘ta olan bütün elverişlilikler aynı zamanda Mac‘inizde de bulunuyor. Bunlardan biri iBook’larınızı okurken onlara notlar ekleyebilme özelliği. Bunu yapmak için metin üzerinde bir bölümü seçin ve ardından belirli bir metni seçtikten sonra ekranda beliren pencerede “Not Ekle”yi seçin. Bu otomatik olarak seçilmiş metin parçasını vurgulamanızı sağlayacaktır ve notlarınızı oluşturmanız için bir hatırlatıcı işlevi olan bir not görevi görecektir. Bütün vurgularınızı ve notlarınızı hızlıca görmek adına Notlar’ı açmak için Command + 4 tuşlarına basın.

 

 

 

iBook vurguları oluşturmak

 

Bir bölüme Vurgular (Highlights) eklemek bir Not eklemek kadar kolay. Metni seçtiğinizde görünen açılır penceredeki menü aracılığı olmaksızın hızlıca bir vurgu eklemek istiyorsanız, o hâlde bir metin parçasını seçerken Command tuşuna basılı tutun. Bu otomatik olarak, seçme penceresini açmadan metni vurgulamak için son vurgu tarzınızı kullanacak.

 

 

 

Bir seferde birden fazla kitap görüntüleme

 

Mac‘in çok daha geniş bir ekran alanı olduğu için Apple ona bir defada çoklu iBook görüntüleme özelliği ekledi. Bu harika özelliğe ilk kitabın açılmasıyla sahip olunabiliyor, sonrasında Command + L (Kütüphane’yi açmak için) tuşlarına basıp ikinci bir kitabın üzerinde çift tıklamalısınız. Ekranda açık olmasını istediğiniz bütün kitapları açana kadar bunu yapmaya devam edebilirsiniz.

 

 

 

Harita görünümlerini değiştirmek

 

Tıpkı iOS için olan Haritalar uygulamasında olduğu gibi, OS X‘in Haritalar uygulaması da üç tane yakından bildiğiniz harita görünümü arasında değişiklik yapabilmenize olanak tanıyor: Standart, Hybrid (Melez) ve Satellite (Uydu). Bu görünümleri değiştirmek için araç çubuğundaki Standart, Hybrid ya da Satellite butonlarından herhangi birini seçebilirsiniz ya da bu üç görünüm arasında gidip gelmek için Command + 1, Command + 2 ve Command + 3 tuşlarına basarak bu kısayollardan birisini kullanabilirsiniz.

 

 

 

Favorilerinizi görüntülemek

 

Haritalardaki favorilerinizi görüntülemek için araç çubuğundaki Bookmark (Favori) ikonuna tıklayın (arama çubuğunun sol tarafında konumlanan ikon). Burada favorileriniz arasında arama yapabilir, en son favorilerinizi görebilir ve ayrıca iCloud aracılığıyla Contact’larınızı (Bağlantılar) görebilirsiniz. Açık durumda bir  iCloud‘u olan bir iOS cihazınız varsa, son favorilerinizin hepsi cihazlarınız arasında eşzamanlı bir hâle getirilecek.

 

 

 

Harita yapımı için bağlantılar

 

Contacts (Bağlantılar) uygulamasında bir “Harita Göster” tuşu elde etmek için bir adresin üzerinde dolaşabilirsiniz. Bu tuşa tıklarsanız Haritalar uygulaması açılır ve onu doğrudan seçmiş olduğunuz adrese gönderir.

 

 

 

Görüntüleme trafiği

 

Mavericks için Haritalar doğrudan Mac üzerinden trafik detaylarınızı görme özelliğini barındırıyor, ve bu özellik bulunduğunuz yerden ayrılmadan önce nerede olursanız olsun size önemli bilgileri aktarıyor. Bunu yapmak için, Haritalar uygulamasını açın ve View > Show Traffic (Görüntüle > Trafiği Göster) yolunu seçin. Böylece artık ne zaman harita görüntüleme bölgenizde trafik uyarıları varsa onlar Haritanızda listelenmiş bir hâlde görebileceksiniz.

 

 

Yol tarifleri almak

 

Haritalar’ın araç çubuğundaki Directions (Yönler) tuşunu seçin ya da yönlerin görüntülerini açmak için Command + R kısayoluna başvurun. Bu görünümde, bir başlangıç ve bitiş bölgesi ve ulaşım tercihi (şimdilik Maps uygulaması Arabayla ve Yürüyerek yön desteklerini verebiliyor) belirleyebilirsiniz. Daha sonra da bu yol tariflerinin çıktısını da alabilirsiniz.

 

 

iOS cihazlarına Maps’i göndermek

 

Ayrıca iOS 7‘le çalışan bir iPhone ya da iPad kullanıyorsanız, Maps verilerinizi Mac bilgisayarınızdan iOS cihazınıza kolaylıkla gönderebilirsiniz. Paylaşmak istediğiniz bir bölge için yön tariflerini ya da Harita’yı açın ardından File > Share > “Send to Device” (Dosya > Paylaş > “Cihaza Gönder”) yolunu izleyin. Birkaç saniyeden sonra, iOS cihazınız Maps uygulamasının Mac bilgisayarınızdan bilgileri aktarmış olduğuna dair bir bilgilendirme notu alacaksınız.

 

 

Yerel arama sonuçlarını görüntülemek

 

Maps‘te ilgi duyduğunuz bir yerel noktayı ararken, bölgeye bırakılmış iğneye tıklayabilirsiniz, ardından da iğne için Info tuşuna basabilirsiniz. Bu yer için bilgileri listeleyen açılır bir pencere belirecek üstelik eğer kullanıyorsanız Yelp’in sağladığı yorumlar ve fotoğraflara da bu yoldan ulaşabileceksiniz.

 

 

 

üstgeçit bilgilerini görüntülemek

 

Apple, iOS 6 ile birlikte iOS cihazlarındaki Flyover’ın (3D haritalama sistemi) öncülüğünü yaptı ama şimdi bu uygulama Maps’le birlikte Mac’lere taşındı. Verileri görmek için Flyover verilerine sahip bir şehrin haritasını açın ve Command + 0 kısayoluna basın (ya da araç çubuğundaki Flyover tuşunu seçin). Eğer bir dokunmatik ekran kullanıyorsanız, kaydırmak için iki parmağınızı kullanarak Flyover haritasında yönünüzü bulabilirsiniz. Görüş açısının alanını ayarlamak için, Maps penceresininin en altında yer alan küçük pusulayı tıklayıp sürükleyin.

 

 

 

Bağlantılarınıza Maps’i eklemek

 

Maps dahilinde Bağlantılar uygulamasındaki bir bağlantıya bir adresi doğrudan içe aktarabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir bölgenin üzerine bir iğne bırakın ya da bir İlgi Noktası (Point of Interest) belirleyin. Daha sonra, iğneyi seçin ve açılan penceredeki “i” tuşuna tıklayarak Info panelini gösterin. Bunun ardından, ekranda beliren açılır pencerede “Bağlantılara Ekle” (“Add to Contacts”) olarak tanımlanmış tuşu seçin. Böylece Bağlantılar uygulamasını açmış olacak ve Harita iğnesi için yeni bir kart oluşturmuş olacaksınız.

 

 

 

Facebook etkinliklerinizi göstermek

 

Mavericks‘in içinde Takvim (Calendar) için onunla temasa geçebileceğiniz servisleri içeren bir yenileme var. Facebook hesabınızı Sistem Tercihlerinde ya da Takvim’de ekleyerek ya da Takvim > Tercihler yolunu izleyerek “Facebook Etkinlikleri” adındaki yeni bir Takvim’e erişebiliyorsunuz. Bu takvimi uygulamanın listesindeki kenar çubuğunda etkinleştirmek Facebook‘ta kabul etmiş olduğunuz bütün etkinlik davetlerini görüntülemek için tek bir yeriniz olacağı anlamına geliyor.

 

 

 

Bir adresi otomatik olarak tamamlamak

 

Yeni bir etkinlik eklerken etkinlik bilgisini kabul etmek için ekranda beliren yeni bir diyalog farkedeceksiniz. Etkinlik Başlığı’nın altında bir lokasyon alanı göreceksiniz – sadece bu alan OS X‘in diğer bütün versiyonlarından daha farklı. Şimdi, klavyeden yazmaya başladığınızda Bağlantılar uygulamasında depolanan bağlantı bilgileri kullanılarak otomatik olarak adres tamamlanacak. Adresi yazmaya devam edin ya da listelenmiş adreslerden birini seçin.

 

 

 

Seyahat zamanını kullanarak etkinlik eklemek

 

Bir etkinlik eklerken artık “Bütün Gün” belirtecini kullanmayan etkinlikler için bir seyahat zamanı seçebilme olanağınız var. Bunun gibi etkinlikler etkinlik takvimi için Gün görünümünün gerektirdiği seyahat zamanını gösteriyor olacaklar.

 

 

 

Bir takvim etkinliği için haritayı görüntülemek

 

Bir Takvim etkinliğinin bir adresi ya da onunla ilişkilendirilmiş bir lokasyonu varsa Mavericks’teki yeni Haritalandırma işlevi sayesinde söz konusu bölgenin haritasını görebileceksiniz. Basitçe Gün, Hafta ya da Ay görünümü içindeki takvim etkinliğine çift tıklayın ve harita otomatik olarak açılsın. Haritaya tıklamak Haritalar uygulamasını yakınlaştırılmış etkinlik yeriyle birlikte açmanızı sağlayacak. 

 

 

 

 

Bir takvim etkinliği için hava durumunu görüntülemek

 

Edinme bilgisi (Get Info) içinde ilişkilendirilmiş bir bölgesi olan bir etkinlik için, etkinliğin kapsadığı zaman belirli günler için beklenen en yüksek ya da en düşük sıcaklığı görebileceksiniz. Bu panel etkinlik gününde gösterilirse en yüksek ve en düşük sıcaklık değerleri yerine o andaki sıcaklık gösterilecek.

 

 

 

Takvimde sürekli kaydırmak

 

Mavericks’in Takvim’indeki Ay görünümü onu sayfa temelli görünüm ve histen uzaklaştırarak sürekli bir kaydırma olanağı sunuyor. Bir önceki aya gitmek için yukarı doğru, bir sonraki aya gitmek içinse aşağıya kaydırmanız gerekiyor. Dokunmatik ekran kullanıyorsanız iki parmağızla dikey bir hareket yaptığınızda otomatik olarak bir ay aşağı ya da yukarı kaydıracaksınız.

 

 

 

Mevcut hafta işaretleyici

 

Ay görünümünde, “Bugün” gösterildiğinde bütün bir hafta için takvim boyunca dolanan bir kırmızı hattı görmüş olmalısınız. Bu çizgi mevcut günü daha açık bir renkte vurgulayan ve bütün mevcut haftayı da vurgulayan mevcut hafta işaretleyicisi. Bu, farklı aylar arasında kaydırma yaparken mevcut haftayı seçmeyi kolaylaştırıyor.

 

 

En fazla ziyaret edilen siteler görünümü

 

İlk hâliyle, Safari’deki en fazla ziyaret edilen siteler sayfası yeni pencereler ya da sekmeler açarken ortaya çıkıyor. Bu yeni görünüme Seçenek + Komut + 1 (Option + Command + 1) tuşlarına basarak da ulaşabilirsiniz. Safari’nin bir önceki versiyonlarının aksine bu görünümde tıklayarak ve etrafta sürükleyerek bu parçaları yeniden düzenleyebilirsiniz. Ayrıca sağ tıklayarak bir parçayı kaldırabilir ya da işaret koyabilirsiniz ve sonrasında ortaya çıkan “kaldır” ya da “işaretle” tuşlarına basın.

 

 

 Safari kenar çubuğu

 

Safari kenar çubuğu hem yer imlerine hem de Safari Okuma Listesi’ne ev sahipliği yapan yeni bir bölüm. Ona ulaşmak için, Yer İmleri çubuğu’ndaki Yer İmi tuşunu seçin ya da Komut + Shift + L tuşlarına basın. Bu bölümde, artık Okuma Listesi makalelerine ve Yer İmlerine tek bir yerden ulaşma olanağınız var.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here