Ana sayfa Donanım Mastering Tours

Mastering Tours

0

Yazın ilk aylarında her ne kadar stüdyoya kapanmak pek içten gelmesede;bazı aşklar tutkuludur, vazgeçilmez. Mastering alanında merak edilenler, bilinmeyenler ve akıllarda kalanlar için burası doğru adres…
 

Mastering, mix ve kayıt aşamalarındaki kadar büyük ölçülü hareketleri affetmez. Bu nedenle transparan ekipmanlar tercih edilir.Şimdi bu transparanlık ne demek? Eminim bu soruyu duyan bazı arkadaşlarda bir antipati doğmuştur. Cevap çok basit: Transparanlık bir audio ekipmanı için aslen bir ultra özellik değildir.Sadece küçük hareketleri yapma yeteneği vardır. örneğin; bir compressor üzerindeRatiodeğeri en küçük 2:1 ise,Mastering Compressor”ünde bu oran 1:1″den başlar ve diğer değerlerde bu duruma uygun tasarlanmıştır.EQ”larda ise Boost ve Cut değerleri maksimum +11 dB -11dB değerlerindedir.Adım”lar ise:-1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11 0 1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11 +şeklinde tasarlanmıştır.Aynı markanın Mixversiyonunda ise bu dB”ler – ve+ 22dB”ye kadar ulaşır ama adım aralıkları şöyledir:-22.20.18.16.14.12.10.8.6.4.2 0 2.4.6.8.10.12.14.16.18.20.22+
 

 
Gördüğünüz gibi her iki skalada aynı 11 adıma sahip ama hareket hassasiyetleri farklı.Diğer taraftanLimiter uygulamasına geri dönersek;dünyada artık analog limitere geri dönüş başladı.Birde tabi ki bir L2 efsanesi devam ediyor.L2 aslen Bric Wall Limiterdir.Ama vazgeçilmez değildir.Oranları diğer limiter oranları gibi değildir.Ama Software”i ile Hardware”i arasında bir fark var mı? Evet büyük farklılıklar var.Hardware”ında bile aşırı baskıda sesi sentetikleştirip, alt ve üst frekansları ezerken,orta frekansları sertleştiriyor.Bu nedenle artık dünyada tubegain”e sahip limiter”ler tercih ediliyor.çünkü bu nokta Mastering aşamasının son noktası olacağından,Tranzistörlü bir limitersound”u kuru bir şekilde işlemleyeceğinden sonuç sert olacaktır.Tabi ki imkana göre her iki limiter türünden bulundurulursa proje bazlı olarak değerlendirme yapıp her ikisinide kullanabilirsiniz.Bir çok arkadaşımızın bize ulaşan sorularından biri ise converter ve dinleme monitorü hakkında.Dünya çapında Mastering kalitesinde bir çokconverter bulunuyor.Bu converter seçimini en iyi yapacak olan, sizin kulağınızdır.Birde Mastering kalitesinde olduğunu iddia eden converter”ların özellikle AES protokolüne sahip olmalarına da dikkat edin.çünkü birçok Mastering dijital sinyal akışında AES protokolü kullanılır.Dinleme monitöründe ise cevabı yine sizin kulaklarınız verecek.çünkü onlara birer arkadaş alacaksınız buda onların isteği ile olacak.Ama alelade stüdyomonitöründe Mastering yapamazsınız. Cihazın frekans skalasının geniş,kaliteli analog anfiye sahip olması gereklidir.Yani üzgünüm ama NS10m maalesefmix”teki kadar Mastering uygulamasında başarılı olamıyor.

 

Bazı yapılan Mastering uygulamalarında genelde vintage sound”lar hedeflenirken,bazılarında ise daha hacimli ve günümüz teknolojisine uygun sound”lar hedefleniyor.Hep şu söylem vardır ki;kim anlayacak? Cevap;bir çok kişi.çünkü iyi ses sistemlerine ulaşmak artık günümüzde çok kolay.çok düşük rakamlara satılan ev sinema sistemleri bile artık çok hızlı cevap verebilen Subbass”lara ve baya üst frekansları okuyabilen sürücülere sahipler.Orta segment otomobillerde bile inanılmaz standart ses sistemlerine sahip oluyorlar.Farkı kullanıcılar yabancı yayın yapan radyo ile Türkçe yayın yapan radyo arasında iki butonla anlayabiliyor, yorum yapıyorlar.Bu kim anlıyacak ki konusu bütçeye onay veren ve işini pek iyi yapmayan kişilerin şehir efsaneleri.
 

 
ülkemizde bir çok harika seslere sahip olan sanatçılarımızın albümlerinde 800hz ile 6khz arası çatlamalar duyuyorum.Bu üzücü bir karşılaşma oluyor.Bu durum maalesef ki yine vokal seviyesinin olması gerekenden daha üstte tutulması sonucu gerçekleşiyor.Bir parçada eğer vokalin ses rengi iyi ise zaten aşırı gain”e ihtiyaç duyulmayacaktır.Ama ses rengi iyi ve yine gain isteniyorsa bu parçanın temeline karşı olan güvensizlik ile alakalı.Yoksa son dönem yapılan bazı parçalarda bu durumun ne kadar antipatik olduğu bir çok makale yazarı ve sosyal medya yazarları tarafından kaleme alındı. Maalesef ki o kadar emek harcanan ve nota matematiğine dikkat edilen albümlerin kısa dinleme sürelerine sahip olmalarına neden olmuştur.Buda üzücü bir emek kaybı demek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here