Ana sayfa Makale Masaüstünde bahar temizliği

Masaüstünde bahar temizliği

0

Teknoloji şirketleri, genellikle cihazlarını ve araçlarını hayatınızı kolaylaştıracak cihazlar olarak tanıtırlar, ancak bazen bunlar kendileri sorunlara neden olurlar. Bu, özellikle PC’niz için doğrudur. Bu da alanınızı daraltabilecek kablo, donanım ve çevre birimleri karmaşası olabilir. Dağınıklığı ortadan kaldırmayı ve dağınık bir ofisi eski haline nasıl getirebileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Kabloları yönlendirme ve ortadan kaldırma 
Temel bir ev bilgisayarı bile, genellikle beş veya daha fazla kablo kullanmakta ve çoğu zaman hoparlörler ve bir yazıcı gibi gerekli cihazlar da karışıklığa katkıda bulunmaktadır. Bu, oldukça kötü görünür ve donanımınızı bağlamak daha zor hale gelebilir, çünkü açık bir bağlantı noktası bulmak için kabloların karmaşası içinden bir yol bulmanız gerekir.

Ancak kabloları başı boş bırakmaya gerek yok. Bir etiket, cırtcırt bağlantılar ve kablo yolları gibi basit ve ucuz araçlar bunları organize etmenize yardımcı olur. Ortadan kalkmasalar da, bir şeyin içine girecekler ve bu da onların sorun yaratma ihtimalini çok daha azaltacaktır.
Kabloları yönlendirmek ve demet haline getirmek yararlı olabilir, ancak her zaman da yardımcı olmaz – ya da zevklerinizi tatmin etmek için yeterince yardımcı olmaz. Kabloları gerçekten küçümseyenler tamamen onlardan kurtulmak isteyebilir, bunu yapmak için de çok sayıda yol vardır.

Gelin klavye ve mouse”unuzla işe başlayalım. Kabloludan kablosuza geçiş, yolunuza çıkması muhtemel olan iki kabloyu ortadan kaldırır ve bunun yapılması hiç de pahalı değildir. Piyasada 20 TL”den daha düşük bir fiyata kablosuz klavye mouse setleri bulabilirsiniz. Mekanik klavyeyi seven meraklıların daha az seçeneği var, ancak birkaç tane bulunabilir.

 

Bir sonraki adım yazıcınızı bir kablosuz modelle değiştirmektir. çoğu yazıcının artık 100 doların altındakilerin bile Wi-Fi bağlantısı var. Yazıcınızla kablosuz bağlantı kurmak ekstra bir kabloyu ortadan kaldırır ve yazıcınızı birden fazla PC’nin ve akıllı cihazın hizmetine kolayca sunar.

Kabloları ortada dolaşan harici sabit sürücünüz var mı? Endişelenmeyin – onlar da kablosuz olabilirler. Birçok modern Wi-Fi router, harici bir sürücüyü bir kablosuz ağ sürücüsüne otomatik olarak dönüştürecek şekilde kullanılan bir USB bağlantı noktasına sahiptir. Alternatif olarak, şarj etmek için sık sık fişe takmanız gerekse de, yerleşik bir pille birlikte kullanabileceğiniz bir Wi-Fi sabit diski bulabilirsiniz.

Hala ortalıkta kablo mu var? Monitörü de kablosuz yapın. Intel”in Wi-Di teknolojisi, dizüstüler ve masaüstleri için hazır ve HDMI”ın yerine kullanılabilir. Microsoft”un Kablosuz Ekran Adaptörü gibi bir şeyi satın almadan önce sisteminize uyumluluğunu kontrol etmek zorundasınız. 

 

Hub”lar ve yanaşma istasyonları
Kablosuz cihazlar dağınıklığı azaltmak için harikadır, ancak önceden fark etmiş olabileceğiniz gibi, her şeyi değiştirmeye çalışırsanız bu size pahalıya malolabilir. Neyse ki, başka bir yol var – mütevazı ama etkili: USB hub. 

USB hub’lar, birden fazla taşınabilir cihazı şarj etmek için harika olabilir ve aynı zamanda, bir PC’de bulunan port”ların sayısını arttırmak için kullanılabilir ve birçok USB uyumlu cihazla sistemleri düzenlemeye yardımcı olur. Hub”ı masanızın üzerinde (veya altında) bir yere oturtun ve daha sonra cihazları bilgisayarınıza değil ona bağlayın. Bu, kabloların uzunluğunu azaltır ve onları yoğunlaştırır, bu da organizasyonun daha az göz korkutucu olmasını sağlar.

Hub”lar, özellikle USB Type-C’nin ortaya çıkmasıyla önemli hale geldi ve ters çevrilebilir standart çok yönlü olmasına rağmen, birçok Type-A eski cihaza hitap etmiyor. Hub”lar masanızda kaosa son verirken size de bu işlevselliği verebilir.

Bu yaklaşımın dezavantajı ise, performanstaki potansiyel kayıptır. Bir hub”a bağlı birden fazla sabit diskiniz varsa ve onları aynı anda kullanıyorsanız, hızları azalabilir. Yine de, kendinize en yeni yüksek hızlı USB standartlarını destekleyen bir hub aldığınız taktirde, düşüşü çok fazla fark etmezsiniz. 

Belli bir modeliniz için uygunsa, dizüstü bilgisayar sahipleri bir yanaşma istasyonunu düşünmeliler. Bir yanaşma istasyonu, diğer çevre birimlerinin bağlandığı kalıcı bir temel sağlayarak organizasyonu iyileştirebilir. Kablolar hala mevcut olsa da, daha kolay yönetilebilir durumdadırlar, çünkü dizüstü bilgisayarınızı masanızdan kaldırdığınız her seferde bunları sökmeniz gerekmez. Yanaşma istasyonu ayrıca, genellikle sağ veya soldan ziyade portları arkadan sağlar, bu da masanızın kenarında daha boş bir yol sağlar.

 

Monitörünüzün standını değiştirin 
Şansınıza, monitörünüz basit, statik bir standa sahip olabilir. Belki de eğilir, ya da eğilmez. Durum ne olursa olsun, monitörünüz diğer görevler için kullanılabilecek bir masaüstü alanını gerektirir. Bu böyle olmak zorunda değil.

çoğu monitör bir VESA montajı ile gelir ve arkada bir kutu şeklinde düzenlenmiş dört vida deliği bulunur. Bu monitörünüzü yüksek oranda ayarlanabilir olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir VESA monitör montaj ayağına takmak için kullanılabilir.

Böyle bir standı seçmek, monitörü ihtiyaç duymadığınız zamanlarda kaldırmanıza izin vererek, evrak, okuma veya masanızı ne için kullanmak istiyorsanız onun için yer açabilir. Ayarlanabilir bir sehpanın seçilmesi de, monitörünüzü kullanmayı en rahat bulduğunuz konuma getirebildiğiniz için ergonomik avantajlara sahip olabilir.

 

Daha küçük bir masaüstüne geçin
Bir masaüstü bilgisayar kendi başına bir karmaşa kaynağı olabilir. Standart bir mid-tower bilgisayar genellikle 8 inç genişliğinde ve 14-18 inç uzunluğundadır ve bu da büyük bir taban demektir. Sistem bir masanın altına yerleştirilebilir, ancak bu yaygın çözüm kabloların uzunluğunu ve karmaşıklığını artırır.

Daha küçük bir masaüstüne geçmeniz yararlı olabilir, çünkü adı gibi (masanızın üstünde) yer kaplar, organizasyonun daha kolay hale getirilmesini sağlar. Artık yüksek performanslı işlemciler ve hatta güçlü grafik kartları ve çiplerle gelen birçok mikro bilgi işlem sistemi olduğu için, bu, güçten ödün vermek anlamına da gelmez.

Zotac”ın en son ZBox PC serisi küçük ve ancak bir Intel Core i7 işlemci ve bir Nvidia GTX 1080 grafik çipinin sığabileceği boyutlarda. Ayrıca, etraftaki en küçük komple PC”lerden bazıları olan amaca yönelik üretilmiş Intel NUC (next unit computing) sistemleri de var. Onlar da, güçlü oyun sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde geliyorlar. Daha fazla ana akım işlev için, basit bir Chromebox yeterli olabilir.

Süper bir düzeltme yapmak istiyorsanız, çubuk PC’ler var. Küt bir USB sürücüsünden daha büyük olmayan bu tak ve çalıştır sistemleri, birkaç yıl önce imkansız olabileceği düşünülen bir pakette iyi bir performans sunuyor.

Birçok küçük bilgisayar, Video Elektronik Standartları Birliği (VESA) ile uyumludur; bu, VESA montaj ayağına sahip bir monitöre bağlanabilecekleri ve tamamen görünmeyecek bir durumda olacakları anlamına gelir. Bu, kablo yönlendirme işlemini kolaylaştırır. Bu seçeneği seçmek VESA monitör standının kullanımını imkansız hale getirecektir, böylece aralarında karar vermek zorundasınız. Monitör standını ergonomik avantajlarından dolayı öneriyoruz, ancak mevcut standınızı rahat bulduğunuzda monitörünüze küçük bir PC monte etmek mantıklı olabilir.

 

Sonuç
Gördüğünüz gibi, bilgisayar alanınızı düzenlemek için sahip olduğunuz seçenekler kabloları düzenlemenin ötesine geçiyor. Kablosuz iletişim, güç kablolarının dışındaki tüm kabloları ortadan kaldırabilir ve farklı bir monitör standı veya daha küçük bir bilgisayar seçerek diğer görevler için kullanabileceğiniz masa alanını artıracaktır. Kabloları ortadan kaldırmak pahalı bir uğraş olabilir, ancak kablo yuvaları masaüstünüzü bilgisayar kullanımı dışında bir şey için işe yaramaz hale getiriyorsa, gerekli olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here