Ana sayfa Haber Masaüstü versiyonu yenilenen Skype”ta dikkat çekici özellikler

Masaüstü versiyonu yenilenen Skype”ta dikkat çekici özellikler

0

Skype bu yılın başlarında uygulamasının yeni bir tasarımını yayınlamıştı. Slack ve Snapchat gibi sosyal iletişim servisleriyle daha iyi rekabet edebilme maksadına yönelik bu tasarım, daha çok medya paylaşımı ve sosyal ifade araçlarıyla donatılmıştı. Bugün ise Skype”ın masaüstü versiyonunun yeni tasarımı Mac, Windows 10, Windows 8, Windows  ve Linux platformlarına yönelik olarak yayınlanıyor.

Uygulamanın yeni tasarımı, Ağustos ayından bu yana öngörünüm modunda bulunuyordu.

Bu süreç esnasında Microsoft kullanıcılardan gelen geri bildirimleri değerlendirmeye alarak, Skype”ın masaüstü platformu için yeni görünümünü kazandırırken, hangi özelliklere ağırlık vermesi gerektiğini tespit etmişti.

örneğin Skype”ın tartışmaya yol açan özelliklerinden “Snapchat”in “Hikayeler” özelliğine benzer “öne çıkanlar” modu”, masaüstü versiyonunda bulunmuyor. Anladığımız kadarıyla bu noktadaki karar, Skype”ı test edenlerin geri bildirimlerine dayanılarak alınmış. Firma, “öne çıkanlar” özelliğini daha sonraki bir sürümde masaüstüne de getirmeyi düşünüyor olmakla birlikte, şimdilik bu özellik sadece mobil platformla sınırlı kaldı.

Bu özelliğin yerine, halet-i ruhiyenizi Skype kişilerinizle paylaşmak isterseniz, yapılan durum bildirimi güncellemeleriyle geri gelen özellik sayesinde makine başında olduğunuzu ya da ruh halinizi belirten mesajlar girebileceksiniz.

Bununla birlikte Skype”ın masaüstü versiyonunun yeni hali, renkli ve dinamik görüntüye sahip diğer tüm özellikleri beraberinde getiren yeni tasarımı içeriyor. örneğin grup sohbetlerinde her kişinin mesajları, mavi, turuncu ya da pembe renk tonlarında kodlanabiliyor. Aynı zamanda Facebook Messenger”da olduğu gibi mesajlara emoji simgeleriyle tepki verme seçeneği de mevcut.

Bu emojili tepki özelliği, video aramalarında da kullanılabiliyor. Böylece geçici olarak arayan kişinin video penceresinin üzerinde yer alacak büyük bir simge gönderebiliyorsunuz. Bu tip tasarımlardan anlaşıldığı kadarıyla Skype, profesyonel kullanımlara hizmet eden bir tarzdan çok, daha dinamik bir demografiyi hedef alıyor.

Aynı zamanda temayı kişiselleştirme ve iletişim kişilerinizi istediğiniz gibi düzenleyebilme imkanınız da var. Kişilerinizi tarih, okunmamış mesajlar ya da durum mesajları gibi kriterler dahilinde düzenleyebiliyor, sıklıkla görüştüğünüz kişi ya da grupları sabitleyerek, daha kolay erişim sağlayabiliyorsunuz.

Skype”ın kullanışlı yeni özelliklerinden biri de her bir sohbetle ilişkilendirilmiş medya galerisi özelliği. Böylece yaptığınız görüşme esnasındaki medya paylaşımlarına daha kolay erişebiliyorsunuz. Aynı zamanda daha kolay arama yapılmasını sağlamak için bu dosyalar, dosya biçimine göre de sıralanabiliyorlar. Bu arada dosya paylaşımı sunucu tabanlı olduğu için, 300 MB”a kadar dosyaları gönderebiliyorsunuz.

Bir çok sosyal medya uygulamasında olduğu gibi @kişiadı/rumuz kullanarak sohbet esnasında kişinin dikkatini daha kolay çekebiliyorsunuz. Slack, Messenger ve diğer uygulamalarda olduğu gibi Skype”ta da işinizi görmek için bot ya da eklenti kullanabiliyorsunuz. örneğin Hipmunk, Expedia ve StubHub botları ile bilet rezervasyonu yapabiliyorsunuz. Microsoft”un Scoop adlı botu ile haberlere göz atabiliyor, Giphy ile GIF”leri sohbet esnasında paylaşabiliyorsunuz. Etkinlik planlama, para gönderme ve diğer işlemleri yerine getirme gibi bir dizi başka özellik de yeni tasarımla birlikte geliyor (Botlar genel anlamda kapsamlı olarak kullanılabiliyor olmakla birlikte, eklentiler şimdilik Skype Insiders hesabı olan ücretli kullanıcılara hizmet veriyor).

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here