Mart ayında Google tarafından Project Tango'nun fişi resmen çekiliyor!

Google'ın arttırılmış gerçeklik alanındaki denemelerinden birisi olan proje, ARCore karşısında gereksiz.

Project Tango'nun vücut bulduğu nadir cihazlardan, Asus Zenfone AR

Cuma günü Google'dan yapılan açıklamaya göre firmanın çok fazla cihaz tarafından sahiplenilmemiş arttırılmış gerçeklik projesi Tango, resmi olarak durduruluyor. Mart 2018'de tamamen sistemin aktif durumunu bitirecek olan Google, ARCore'a yönelecek. ARCore, Tango ile aynı işi ekstra donanıma gerek olmadan yerine getirebiliyor, bu sayede çok daha geniş bir uygulama alanına sahip.

Yapılan açıklamada kısaca arttırılmış gerçekliği tüm Android ekosistemine ulaştırmak istediğini belirten Google, Tango'nun bu alanda yetersiz kaldığını ve ARCore'un çok daha geçerli olduğunu ifade ediyor. 

2014 yılında başlatılan proje, mobil cihazların etrafındaki cisimlerin konumlarını GPS yardımıyla kendi konumlarına göre tespit etmelerini ve bunu arttırılmış gerçeklik için kullanmalarını sağlıyordu. Sistemin çalışması için ek donanıma ihtiyaç duyması ve bu donanımların cihazlarda yük yapması sebebiyle çok fazla üretici tarafından entegre edilmeye değer görülmemişti. Project Tango'nun aksine tamamen yazılımsal boyutta çalışan ARCore, sadece bir uygulamayla tüm Android cihazlarda uygulanabilirlik potansiyeli taşıyor. 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam