Manzara fotoğrafı nasıl çekilir?

Manzara fotoğrafı çekerken dikkat edilecek önemli noktalar, doğru objektif ve ekipman seçimi

Özlem Dikel

Manzara fotoğrafçılığı diğer fotoğrafçılık dallarına nazaran doğa bilgisine daha hakim olmayı gerektirir. Bununla beraber çekim için doğru zamanı, doğru iso, diyafram, ışık ölçüm değerini bilmeniz gerekmektedir. Çekim için doğru objektif ve yardımcı ekipman seçimi de çok önem taşır. Şimdi sırasıyla bunlara değinelim.

Doğru Saatlerde Çekim Yapmak
Manzara fotoğrafında doğru zamanda ışığın yakalanmış olması çok önem arz eder. Çekim yaptığınız mevsim, güneşin doğuş ve batış saatleri, düşen ışığın yansıması fotoğrafınıza büyük etki edecektir. Fotoğraflarımızda istediğimiz tonları yakalamak için en uygun zamanlar ‘Altın saat’ olarak tanımladığımız güneşin doğuş ve batış saatleridir. Sebebi fotoğraflarımızı etkileyen keskin güneş ışınlarının zayıfladığı, en yumuşak zaman bu saatlerdir. Bu sebeple manzara fotoğrafı çekerken bu zaman aralığına dikkat etmeli ve çekim için doğru zamanda yola çıkmamız gerekmektedir. 

Doğru Diyaframı Belirlemek
İyi bir manzara fotoğrafı çekmek için yüksek diyafram değeri kullanmamız gerekecektir. Özellikle manzara çekimlerinde daha geniş bir alanın net çıkmasını isteyeceğimizden yani alan derinliği fazla fotoğraf elde etmemiz için diyafram değerimizi yüksek tutmamız gerekmektedir. Manzara çekimlerimizde objektimizin özelliklerine bağlı olarak genellikle f/9, f/10, f/11 ile iyi sonuçlar alabilirsiniz.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam