Ana sayfa Donanım Manley Massive Passive

Manley Massive Passive

0

Her ay sizin için özel olarak seçtiğimiz stüdyo ekipmanlarını, ülkemizin mix yanında analog mastering imkanı da sunan önemli stüdyolarından Mobaseri Sound’da Ali Mobaseri ve çağatay Zımba test ediyor.. Test sürüşlerimizin yapıldığı yeri merak ediyorsanız, www.mobaserisound.com adresine tıklamanız yeterli!
 

Audio ekipman testlerimize bu ay iki farklı ekipmanla devam ediyoruz. Bu ekipmanlar; Manley şirketinin ağır toplarından Massive Passive, diğer ekipman ise Presonus şirketinin gizli aslarından Studio Channel.

İsterseniz Manley ile başlayalım. Manley şirketi diğer audio ekipman üreten şirketlerin tersine bir patroniçeye sahip. Bu kısa boylu dev kadının ismi EveAnna Manley. Sahibi kadın olan bu şirkettin teknik olarak çok başarılı olması sizi kadın dokunuşundaki narin estetiğin cihaz dizaynına yansıdığı hissine kaptırmasın. Tam tersine bu üretici firma estetikten ziyade daha çok fonksiyonelliğe önem veriyor. Tüm ürettiği cihazlarda kocaman butonlar ve knob”lar kullanılıyor. Cihaz boyutlarında hatırı sayılır büyüklükte ve hatırı sayılır kilolarda. Tabi tüm bunlar teknik olarak bakıldığında bir açıklamaya sahip.
 

manley massive passive
 
Manley şirketi yüksek voltajlı ve tube ürünler üretiyor. Tabi bu tip A klas ürünleri ürettiğiniz zaman büyük devre elemanları ve komponentler kullanmak zorundasınız. Manley şirketinin tüm komponentlerine baktığınızda Manley armasını görebilirsiniz. Ucuz Uzakdoğu parçaları kullanılmıyor. Hatta Bir çok devre kartları yüksek iletime sahip metaller kullanılıyor. Kullanılan potansiyometreler büyük, kaliteli ve kesin sonuç için kademeli kullanılmakta. Besleme katı ise ilgiç bir yapıya sahip. Geçen sayımızda Museq”te açıkladığım gibi bu tip yüksek voltajlı ekipmanlarda besleme mümkün olduğunca tube ve işlem yapan devre elemanlarından uzak tutuluyor. Manley şirketi ise bu çözümü şöyle gerçekleştirmiş; besle trafosunu cihazın arka kısmının ortasına ve kasa dışına yerleştirmiş. Bu da trafonun çalışma esnasında oluşturduğu statik ve manyetik alanı işlem yapan tube ve devre elemanından uzak tutuyor. Tüm bu açıklama size Manley şirketiyle ilgili birazda olsa fikir sahibi yapmıştır ümidiyle. Dilerseniz ilk Manley testimize Massive Passive eq ile başlayalım.

 

Cihaz tube olduğu için çok sağlam ve kaliteli bir ambalaj ile geliyor. ?irket ilk olarak cihazı kullanacağınız rack veya masaya monte edip, çalıştırmadan bir saat beklemenizi öneriyor. İlginç gelebilir ama tube’ün çalışacağı yer ve konuma alışması gerekli. Power kablosunu takıp çalıştırıyorum. İlk olarak cihaz tube”leri belli bir ısıya gelince çalışıyor. EQ on mavi ışığının yanmasıyla size çalışabileceğinizi anlatıyor. Bu EQ dual ve adından da anlaşılabileceği gibi passive bir EQ. Ben mastering versiyonunu test ettiğim için verileri diğer kayıt versiyonuyla farklılıklar gösteriyor. Mastering versiyonunun verileri üstüne teste devam edeceğiz. Fakat son olarak kayıt versiyonunun verilerini de yazacağım. Her kanal başına 6 band EQ olanağı sağlamakta. Bu band’ların 2si Hi Pass ve LOW Pass filtreler. Hi Pass filtresi 15K ile 52k arasında çalışıyor. Low Pass ise 12hz ile 39hz arası çalışıyor. Diğer 4 band ise şöyle çalışmakta;ister shelf ister bell olarak çalışma imkanı sağlıyor. Bu bandları isterseniz üç kademeye sahip düğmeyle Boost veya cut veya devre dışı bırakabiliyorsunuz.
 
müzik ekipmanları
 
Her kanalda üç adet knob var bunlar frekans, bandwith, gain. Frekans aralıkları ise; LOW – 22, 33, 47, 68, 100, 150, 220, 330, 470, 680, 1K- LM – 82, 120, 180, 270, 390, 560, 820, 1K2, 1K8, 2K7, 3K9- HM – 220, 330, 470, 680, 1K, 1K5, 2K2, 3K3, 4K7, 6K8, 10K-HI – 560, 820, 1K2, 1K8, 2K7, 3K9, 5K6, 8K2, 12K, 18K, 27K.Tüm bu teknik açıklamalardan sonra sıra bu EQ’yu kullanmaya ve kulağa nasıl hitap ettiğine geldi.

Her tüplü ekipman gibi gün geçtikte tüpler daha yumuşak ve gerçekçi bir sound’a ulaşıyor. Hi pass ve Low pass filtreleri çok kontrollü ama keskin hareketlerde bulunmuyor. Duyum aralığının dışında olan rakamlara getirdiğinizde bile sound’a olan etkisini hissedebiliyorsunuz. Bell ve Shelf hareketlerine sahip diğer dört banda ise bandwith”i istediğiniz oranda ayarlayabildiğiniz için çok rahat bir şekilde belirlediğiniz frekansı geniş alıp filtre şeklinde kullanabilir veya çok dar bir aralığa müdahale imkanı sağlıyor. Piyasada dolaşan bir efsane ise Manley soundunun rock ağırlıklı olmasıdır. Malesef bu bir efsane veya rock müzikte başarılı bir soundu Manley ile elde eden bir mühendisin söylemi. Ben rock, pop, rnb, dance, lounge, elektro pop, easy lisining tarzlarında kullandım. Bass frekanslarda güçlü fakat extra bir lezzet katmıyor. Orta ferkanslarda çok dinamik ama bandwith”i abartırsanız sonuç distorsiyon olabiliyor. Yüksek frekanslarda ise istediğiniz kadar yüksek boost edin çok yumuşak.

 

Tek EQ olarak çok başarılı olabilir ama bence yanında bir diğer arkadaşlarından olmalı. Bunun sebebi yardım desteği değil tam aksine tüm boost soundu Massive Passive ile halledip, diğer cut işlemleri için başka EQ kullanmanın daha keyifli olması. Ama tabi bu işlem stereo kanallar,mix bus,mastering için geçerli. Mix ve kayıt versiyonunda tüm enstrümanlarda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Elinizde çok iyi olmayan bir kayıt, kaydedeceğiniz enstrüman, orta sesleri zayıf vokallerde sizi bir çok gereksiz vst pluginlerden kurtaracak ve daha doğal duyuracaktır. Yazılım versiyonu da bulunan Massive Passive”in hardware”i çok farklı. Hep boost işlemlerinden bahsettim ama bu cut operasyonunda başarısız anlamına gelmesin. Orda da gayet temiz ve istenildiği kadar agrasif, istenildiği kadar affedici. Tabi bu tip ekipmanları test ederken çok yüksek kalitede monitörler kullanmanızı tavsiye ederim. Bu tip A klas işlemciler detaylı hareketleri transparan yaptıkları için, gerçek detaylar yüksek kalitede çözünürlüğü olan monitörlerde anlaşılabilir olur.
 

mobaseri sound
 

Kayıt,mix versiyonu ile mastering versiyonu arasında hem işlem hemde fiyat farkı bulunmakta. ülkemizde rastladığım bazı hatalı alışverişlerde ise iyisi olsun diye bir çok cihazın mastering versiyonu tercih ediliyor. Halbuki bu büyük bir hatadır. çünkü masterin versiyonu daha iyi değil,daha az hareket imkanı ve transparanlık söz konusudur. Siz ihtiyaç dahilinde her iki versiyonu da tercih edebilirsiniz. Tavsiyem bu tip A klası ekipmanları muhakkak dinleyerek almanızdır. Bir hatırlatma daha… Lütfen ihtiyacınıza göre hareket edin. Yüksek bütçeli ekipmanlar çok iyi sonuçlar verse de benim savunduğum şey yetenek kulakta ve ellerinizde; cüzdanın içinde değil.
 

Sonuç olarak bir çok stüdyoda bulunan ve her satın alan kişinin pek satmak istemediği bu iddialı tube”leri, kaliteli potansiyometreleri, kaba ama zamanla çok seveceğiniz dizaynıyla EQ listenize koymanızı tavsiye ederim. Cihazın iki eksi yönü var. Bunlar çok ısı üretmesi ve yönlendirmesi iyi olmasına rağmen baskı kalitesi kötü olan kullanma kılavuzu. Ama bu eksi yönler her güzelin minimum hataları sayılır. Pek ilgilenmesek de üzerinde bulunan mavi tona sahip boyanın çok kaliteli olduğunu, kolay kolay çizilmeyeceğini söylemeden geçemeyeceğim. Birçok rakibi olmasına karşın,bir çok stüdyoda rakipleriyle bir arada mutlu olan bir EQ. Türkiye mümessili AKALIN MüZİK olan Manley Massive Passive”i garajdaki en sevilen araba yerine koyabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here