Ana sayfa Haber Malware tehditleri 2016 ikinci çeyreği itibariyle düşüşe geçti

Malware tehditleri 2016 ikinci çeyreği itibariyle düşüşe geçti

0

Aslında tüm PC piyasası bu hale geldi. PC kategorisi, akıllı telefon ve tablet PC’lerin popülerliğinin ardından satış açısından düşüşe geçeceği ön görülüyordu ancak rakamlara bakıldığında, özellikle yeni işletim sistemlerinin mobil olarak daha fazla imkan sağlaması nedeniyle rakamlar beklentilerin üzerinde değerlendi. Buna göre üreticiler satışların düşmemesi adına, daha az PC serisinden daha sıkışık bir ürün ailesiyle pazarda bulundular. Böylece dizüstü PC kategorisi düşüş beklerken, kategoride daralmalara gidilerek bu önlenmiş oldu. Bu “az ama öz” kategorilendirme meselesi sadece PC ve PC’lerin çevre birimlerini değil aynı zamanda PC’ler için üretilen yazılımlar için de geçerli oldu. Antivirüs üreticileri, virüs korsanları, PC uygulama geliştiricileri tek bir uygulamayla daha kapsamlı içerikler ve servisler sağlamaya başladı. Elbette bununla birlikte korsanlar da yazılımlarını aynı şekilde ” az ama öz” tasarlamaya başladılar.

Malware raporlarına bakılırsa, Malware bulaşan PC’lerin sayısında aynı oranda düşüklük yaşanıyor. Bu rakamlar, geçitğimiz senenin yüzde 47 oranında düştüğünü gösterirken 2013 ve 2014’ün de epeyce altında kaldı. 2013 yılı ise, dizüstülerin Intel Core i serisi işlemcileriyle gerçekten “coştuğu” dönemlerdi.

Enigma Software’e göre, bu düşüklüğün nedeni sadece küçülen PC kategorisi değil, ücretsiz siber güvenlik yazılımlarının daha fazla destek görmesinden kaynaklı bir durum. Popüler antivirüs yazılımlarının kimine göre cep yaksa da, uzmanlar artık kendi yazılımlarının ücretsiz sürümlerinin de eskisinden daha fazla etki ettiklerini belirtiyor. 

Enigma’ya göre ise, Malware’in önüne geçebilmek adına en etkili çözümlerden bir tanesi de, browser’lardaki “anti-malware” eklentilerinin olduğunu belirtiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here