Ana sayfa İnternet Maliye App Store”un peşinde

Maliye App Store”un peşinde

0

Appstore’dan 4 yılda 200 milyon dolarlık uygulama indirilmesi Maliye Bakanlığı”nı harekete geçirdi

Türkiye 2011’de uygulama mağazalarından elde edilen gelirlerde yüzde 54’lük büyüme ile dünyada 9’uncu oldu. Ancak devlet bu alanda hiç vergi alamadı. 4 yılda Türkiye’de internetten 200 milyon dolarlık uygulama indirilmesi Maliye Bakanlığı’nı hareket geçirdi.
 

Gelirler İdaresi”nden bir yetkili, “Bu işlemde KDV”nin mükellefi içerik sağlayan yurtdışındaki firma olduğundan vergilemede sorunu ortaya çıkmaktadır. Mükellefin Türkiye”de KDV mükellefi olmaması nedeniyle bu işlem üzerinden hesaplanacak KDV”yi içeriği cep telefonuna yükleyen kişinin beyan edip ödemesi gerekmektedir” dedi. Ancak bu verginin nasıl toplanacağı henüz netlik kazanmadı.

Yurtdışındaki platformlardan cep telefonuna içerik yüklenmesi suretiyle verilen hizmetin KDV”ye tabi olduğunu belirten Gelirler İdaresi yetkilileri yapılan çalışmaları şöyle anlattı: “Bu uygulama bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye”de de KDV”ye tabidir. Ancak özellikle 2000 sonrası süreçte bu işlemlerin nasıl vergilendirileceği AB ülkelerinde de, OECD ülkelerinde de tartışılmaktadır. Bu işlemde KDV”nin mükellefi içerik sağlayan yurtdışındaki firma olduğundan vergilemede sorun ortaya çıkmaktadır. Mükellefin Türkiye”de KDV mükellefi olmaması nedeniyle bu işlem üzerinden hesaplanacak KDV”yi içeriği cep telefonuna yükleyen kişinin beyan edip ödemesi gerekmektedir.”

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here