Ana sayfa Makale Makyajın sihri!

Makyajın sihri!

0

özellikle moda çekimlerinde makyöz ve kuaför şart.

  Muammer”in yeni bir fetişi var: Hasselblad. Rüyalarındaki makine Hasselblad”a kavuştu artık. Dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasına şükrediyor; çünkü bu sayede, analog makine fiyatları alınabilecek seviyelere düştü. Artık, 250-300 YTL gibi fiyatlara, ikinci el de olsa, iyi bir analog fotoğraf makinesi alabiliyorsunuz. Ben de arkadaşımın bu sevincine katılıyor ve ona Fuji S2Pro dijital makinemle aşağıdaki hatıra karesini çekiyorum.
Bu sayının kapak konusu moda çekimleri. Biz de kapakta kullanacağımız fotoğrafı, moda fotoğrafçılarının genel tercihi Hasselblad fotoğraf makinesi ile yapmaya karar verdik.
 
 

 

 

Moda çekimlerinde, mümkün olduğunca kusurlar örtülür; biraz da gerçek dünyadan uzaklaşılarak illüzyon yaratılmaya çalışılır. O yüzden, moda dergilerinde gördüğünüz gibi mükemmel görünüşlü insanlara sokaklarda rastlayamazsınız. çünkü, böyle birşey yoktur. Tüm dünyanın hayranı olduğu top modellerin bile en olmadık yerlerde sivilceleri veya deformasyonları vardır. Aslında insanların, Hitler”i bile kıskandıracak bir anlayışla kusursuz olmaları gerekmez. Ama, moda dünyasındaki genel eğilim budur.
 
 
Kapak modelimiz Tea Arrnio, normal yaşantısında sadeliği tercih eden biri. Ama, bu çekimde, ona gösterişli bir makyaj ve saç yapacağız.
Tea”nın saçının yapılmasında, Yılmaz&Metin Kuaför salonundan yardım alıyoruz. Tea”nın düz saçları sarılarak mümkün olduğunca kabarık bir model uygulanıyor.
 

 

 

Sonra, tam bir buçuk saat sürecek makyaja başlanıyor. Makyaj konusunda da makyöz Ayten Yeşil yardımcı oluyor. Ayten, yeni şeyler denemekten zevk alan biri. Kafamızdaki şeyin ne olduğunu anlayabilmek için, bizi soru yağmuruna tutuyor. Biz de makyajdan anlamadığımızı çaktırmamak için, bir sürü sofistike laflar edip sonunda gözlerin ön plana çıkması gerektiğini söylüyoruz.

Makyajın rahat yapılabilmesi için, iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç var. Bu konuda, softbox”ımızın pilot ışığı bize yardımcı oluyor. Ayten, ilk aşama olarak, Tea”nın yüzünde oluşmuş kırmızı nokta ve ufak sivilceleri, kapatıcı (cover stick) ile kapattı.
 

 
Ardından, Tea”nın ten rengine uygun fondöten sürüldü ve modelimizin yüzü pudralandı. Burada ışıltılı, kadifemsi bir etki istediğimiz için, kullanılan fondöten de bu istek doğrultusunda seçildi. Eskiden moda çekimlerinde daha çok mat fondöten tercih edilmesine karşın, kozmetik alanındaki gelişmelere paralel olarak, günümüzde parlak, ışıltılı malzemeler, likit fondötenler gözde. Hatta, bazı malzemelerde bu ışıltıyı sağlamak için gerçek altın tozu bile kullanılmakta.

Kullanacağımız kostüme ve Tea”nın göz rengine de uygun olması için, yeşil renkte bir far kullanıyoruz. Farı özellikle abartılı bir şekilde göz çevresine yayarak bu kısmı ön plana çıkarıyoruz.

  Kirpiklerin daha yoğun görünmesi için tek tek kirpik takılıyor. Ben bu takma kirpikleri pahalı bir malzeme zannederdim; ama eczanelerde 5 ile 8 YTL karşılığı satılmakta.
Kirpikler takıldıktan ve rimel sürüldükten sonra, kaşlar da kendi tonunda biraz daha kalınlaştırıldı.
Ardından, dudaklara dolgun ve parlak bir görünüm kazandırmak için, önce rujumuzun renginde dudak kalemi ile dudakların çerçevesini belirledik. Bu çerçevenin içine ruj sürerek istediğimiz dolgunluğu elde ettik.
 

 

 

Son olarak, yanaklara az miktarda parlak allık sürerek yüze canlılık kazandırıldı.
Makyaj bitti; nihayet çekim aşamasına geldik.

Aksesuvar olarak, Tahtakale”de 3 YTL”ye bulduğumuz fotoğraf makinesi şeklindeki bir çakmağı kullanacağız. Aslında anahtarlık ve çakmak olan bu alete bir ip bağlayarak kolye yapıyoruz. Bu işlemde, bize geçen çekimde de yardımcı olan Behlül Tor arkadaşımız yardım ediyor. Bu çekimde onun görevini kolye yapmak ve takmak olarak belirledik. İşini büyük bir ciddiyetle yapıyor.

100 ASA Kodak Ektachrome Roll film kullanıyoruz. Kapakta kullanılan kare için, iki adet softbox”ımızı simetrik şekilde kameramızın yanlarına yerleştirdik. ?emada gördüğünüz gibi, iki gümüş reflektör ile yanlardan modelimizi aydınlattık. Fonu ise  peteği bulunan bir paraflaş ile aydınlattık. Arka fon ile modelimiz arasındaki ışık farkı sadece yarım diyafram olacak şekilde ayarladık.

Diamız tarandıktan sonra  Photoshop programında filter> distort>diffuze glow efekti uygulayarak modelimizin tenini biraz daha parlattık.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here