Ana sayfa Donanım Maksimum oyun keyfi!

Maksimum oyun keyfi!

0

Piyasadaki en gelişmiş gamepad’ler!
 

Sıkı bir bilgisayar/konsol oyuncusu musunuz? O halde gamepad’lerle çok sık haşır neşir olmalısınız. Artık klavye + fare ikilisiyle oyun oynamak eski moda sayılıyor. Konsolların oyun dünyasında etkili bir şekilde rol oynamaya başlamasıyla birlikte gamepad’ler de oyun dünyasının başrol aktörlerinden biri haline geldi. Esasında gamepad’ler bu alanda bilgisayarlardan da öncesine dayanıyor. Atari zamanındaki gamepad’leri kim unutabilir? Sektör, ilerleyen yıllarda özellikle PlayStation 3 ve Xbox 360’ın her açıdan gelişmiş oyun deneyimi sunmalarıyla şaha kalktı.
 
gamepad
 
özellikle araba yarışları, futbol simulasyonları, çeşitli arcade oyunları için artık gamepad olmazsa olmaz diyoruz. Zira gerek titreşim desteği gerek ergonomik tasarımları gerek küçük bir yüzeyde gelişmiş buton kontrolü sunması, gamepad’leri vazgeçilmez kılıyor. Gamepad’lerin bu cazip oyun deneyimi sunumu, bilgisayar için de gamepad geliştirilmesine yol açtı. Biz de bu yükselen trendi erkenden yakalayıp sizler için piyasadaki en gelişmiş ve en keyifli gamepad’leri araştırdık.

 

Xbox 360 Wireless Controller

Microsoft’un Xbox 360’ının kullandığı kablosuz gamepad, ele tam oturan bir yapıya sahip. Xbox 360 geliştirici ekibi bu gamepad’i tasarlarken ergonomik tasarıma büyük önem göstermiş belli ki. Ergonomik tasarım sadece gamepad’in ele tam oturması değil, gamepad üzerindeki tüm butonların kolay erişilebilir olmasını da kapsıyor. Xbox 360 Wireless Controller, rakiplerinin aksine yatay bir görünüme sahip.

  xbox 360 wireless controller
Eh, gamepad Xbox 360 için üretilince, Windows desteği de mevcut oluyor. Xbox 360 Wireless Controller’ı Windows platformunda da kullanabilmek mümkün. Herhangi ekstra bir ayar içermeden bu gamepad ile Windows üzerinden oyun oynamak, tahmin ettiğinizden daha çok keyif verecektir. Iki adet AA pil ile çalışan gamepad, oyun deneyiminizi ikiye katlayacaktır.
 
sony dualshock 3    Sony DualShock 3

Oyun konsolu denince akla gelen ürünlerin başında şüphesiz Sony’nin PlayStation’ı geliyor. Son olarak PlayStation 4 dedikodularıyla gündeme oturan, buna rağmen halen daha 2006 yılında piyasaya sürülen PlayStation 3 ile beklenilenin üstünde satış rakamlarına ulaşan PlayStation platformu, yine Sony’nin geliştirdiği DualShock controller’ını kullanıyor.

Bir gamepad olarak hemen her işlevi üzerinde barındıran DualShock, son versiyonu DualShock 3 ile oyunseverlerin adeta göz bebeği konumunda. Ne var ki DualShock 3, direkt PC desteği içermiyor. ürünü PC’de kullanabilmek için Bluetooth gibi çeşitli yollar mevcut. Bir adet Bluetooth aparatı ile DualShock 3’leri PC’de kullanmak mümkün. DualShock 3’ün dahili şarj edilebilir pilleri, ürün USB ile bir bilgisayara ya da konsola bağlandığında otomatik şarj olmasını sağlıyor.
 
Razer Onza Tournament

Xbox 360 için gamepad geliştiren Razer, popüler Onza serisine eklediği Onza Tournament ile Xbox 360 sahiplerinin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Razer Onza Tournament, görünüm itibariyle Xbox 360 Wireless Controller’e çok benziyor. Resmi Xbox 360 Wireless Controller’ına kıyasla kullanımı daha rahat. Daha fazla işlev içeriyor. Ayrıca görünüm olarak belli başlı noktalarda daha zarif bir tasarım tercih edilmiş.

  razer onza tournament
öte yandan Razer Onza Tournament’in arka tarafında iki adet buton yer alıyor. Bu butonlar, gamepad’in kalibre edilmesinde önemli rol oynuyor. Tıpkı resmi Xbox 360 controller’ı gibi, Razer Onza Tournament de son derece rahat bir kullanıma sahip. Zaten ergonomik tasarımı Xbox 360 Wireless Controller ile neredeyse bire bir aynı. Ayrıca daha hafif. Razer Onza Tournament, oyun oynarken aldığınız keyfi kesinlikle kat kat arttıracak bir gamepad.

 

Genius MaxFire Wireless

Teknoloji sektörüne birçok yenilikçi ürün kazandıran Genius, gamepad dünyasında da geniş bir ürün gamına sahip. Genius’un gamepad alanındaki ürünleri arasında kablosuz olan ürünü Grandias 12V, uygun fiyatına kıyasla işlevsel bir cihaz. Kablosuz ve titreşim destekli yapısı, Grandias 12V’yi cazip kılan belli başlı noktalar. Alt ve üst tarafının kaplaması farklı maddelerden oluşuyor. Alt taraf, sanki daha ucuz bir malzemeden yapılmış gibi görünüyor.

   genius maxfire wireless
öte yandan makro butonu sayesinde bir butona farklı işlevler atayabiliyoruz. özellikle düşük bütçeli oyunseverlerin tercih edebileceği Grandias 12V, 2.4 GHz kablosuz yapısıyla da kablolarla uğraşmanıza engel oluyor. Gamepad üzerinde makro işlevinin haricinde turbo butonu da yer alıyor ve TouchSense teknolojisi sayesinde titreşimli geri besleme imkanı sağlıyor. ürün, hem PC hem de PlayStation 3 ile uyumlu çalışıyor.
 
logitech rumblepad 2   Logitech Rumblepad 2

Piyasada bulabileceğiniz uygun fiyatlı kablosuz gamepad’ler arasında önemli bir yere sahip olan Logitech Cordless Rumblepad 2, titreşimli ve kablosuz yapısıyla oyuncuların ilgisini çekiyor. Bilgisayar için geliştirilen fiyat/performans değeri en yüksek gamepad’lerden biri olan Rumblepad 2, kullanıcıya özgürlük vadediyor.

2.4 Ghz kablosuz teknolojisine sahip olan hassas denetimli ve ciddi anlamda uzun pil ömrüne sahip Rumblepad 2’yi 100 saate kadar kablosuz bir şekilde oynayabilirsiniz. Bu da, kesintisiz bir oyun deneyimi anlamına geliyor. Butonlar gamepad’in üzerine akıllıca yerleştirilmiş. Zaten öyle sıradışı bir tasarıma sahip değil. 2 analog çubuğa sahip olan gamepad’te ayrıca 10 adet de programlanabilir buton yer alıyor.
 
Cyborg V.3

Piyasada adı çok duyulmayan bir oyun çevre birimi geliştiricisi olan Cyborg Gaming, Cyborg V.3 ile birlikte oyun tutkunlarının ilgisini çekmeyi başarmış görünüyor. PC, PlayStation 2 ve PlayStation 3 ile uyumlu olan V.3’ün en dikkat çekici taraflarının başında şık ve ergonomik dizaynı geliyor. Robotvari tasarım, ele tam oturan bir yapıya sahip.

  cyborg
Hatta deyim yerindeyse gamepad, el ile bütünleşik bir hal almış kadar rahat hissedeceksiniz. Farklı oyun türlerinde bile akıllı tuş tasarımı sayesinde rahatlıkla oyunu oynayabileceğiniz Cyborg V.3 maalesef kablosuz olarak geliştirilmemiş. Kablolu bir gamepad. Smart Technology adı verilen bir teknoloji sayesinde akıllı tuş kombinasyonları atayabileceğiniz ve hemen her klavye ve fareye entegre edebileceğiniz gamepad, bu sayede oyun oynarken size sıradışı bir özgürlük hissi sağlayacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here