Ana sayfa Donanım Maksimum optik zoom”lu kameralar

Maksimum optik zoom”lu kameralar

0

Optik zoom”u 10x ile 20x arasında olan dokuz kompakt makineyi sizler için bir araya getirdik

Geçtiğimiz on yılda hızla geliştirilen dijital kameralar pahalı oyuncaklar olmaktan çıkarak, uygun fiyatları, gelişmiş fonksiyonları ve ileri teknolojisiyle vazgeçilmez oldular. Kimyasal fotoğrafçılıktan silikon-tabanlı fotoğrafçılığa bu önlenemez geçişin birçok sebebi var: Herhangi bir işleme ya da film ücretinin olmaması, çekilen resimlerin anında görülebilmesi, fotoğrafların bilgisayara ve internete kısa zamanda yüklenebilmesi, kolay ve çabuk düzenleme imkanı ve neredeyse herhangi bir jet printerla yüksek kalitede fotoğraf basımının mümkün olması avantajlarından bazıları. özellikle amatör ve yarı profesyonel fotoğrafçılara yönelik kompakt fotoğraf makinelerinin avantajları ve özellikleri o kadar çeşitli ki, hangi makineyi almalıyım, hangi özelliğe dikkat etmeliyim, fiyatı ne olmalı gibi sorular oldukça sık sorulur oldu. önceki sayılarımızda kompakt bir dijital makinede megapiksele, boyutlara ve dayanıklılığa önem veren fotoğrafçılar için çeşitli seçenekler sunmuştuk.

Bu dosyamızda fotoğraf makinesi seçiminde önem verilmesi gereken bir diğer özellik olan optik zoom”u masaya yatıracak ve size en yüksek optik zoom”a sahip dokuz kompakt makine seçeneği sunacağız.
 

  Canon PowerShot S5 IS
Canon”un 12x optik zoom gücünde, 8.0 megapiksellik yeni kompakt fotoğraf makinesi PowerShot S5 IS”de, “Görüntü Sabitleyici(IS)” teknolojisi, profesyonel lens, geliştirilmiş video seçenekleri gibi fotoğrafçıların daha başarılı çekimler yapabilmesi için birçok fonksiyon bulunuyor. Canon”a özgü DIGIC III görüntü işlemcisi ile güçlendirilen “Yüz Tespiti” teknolojisi, daha iyi odaklama ve pozlama performansı gösterirken, yeni “Kırmızı Göz Düzeltme” özelliği çekilen görüntülerdeki kırmızı göz problemlerini etkin bir şekilde çözüyor.
 
Hassasiyet aralığı arttırılmış 1600″e kadar çıkan ISO değerleri, düşük ışık şartlarında bile daha üstün bir performans için “Optik Görüntü Sabitleyici” sistemiyle tamamlanıyor. S5 IS”in 2.5″” genişliğinde, çözünürlüğü daha yüksek, çok açılı LCD ekranı da ekstra çekim modları ve geliştirilmiş video kayıt özellikleri ile önemli bir diğer teknik özellik olarak karşımıza çıkıyor. Canon EX serisi flaşlarla uyumlu PowerShot S5 IS, geniş açı,  tele ve yakın çekim objektifler de dahil olmak üzere pek çok aksesuarla birlikte kullanılabiliyor.
Casio Ex-F1
Casio Ex-F1, üstün özelliklerinden önce görünüm itibarı ile de bir D-SLR havası veriyor. Geniş çaplı lensi, sağlam ve ergonomik yapısı, kolayca kavrayabilmeniz için tasarlanmış tutma gribi, 2.8 inç boyutunda LCD ekranı, kolay kullanım için doğru konumlandırılmış mod kadranı, kontrol halkası ve kontrol düğmeleri F1″in göze çarpan tasarım özellikleri. F1″in profesyonel makineleri aratmayacak özellikleri de var. Yeni Casio Exilim Ex-F1 dijital fotoğraf makinesinde yüksek hıza sahip yeni bir CMOS görüntü algılayıcı ve yüksek hız sağlayan LSI görüntü işlemci bulunuyor. Tasarımcılar 6.0 MP çözünürlük ve 12x optik zum konularını hallettikten sonra daha önce duyulmamış bir sürate sahip seri çekim hızına odaklandılar.
 
 
Fotoğrafseverler cihazın ultra hızdaki seri fotoğraf çekimi ve video kayıt özelliklerini kullanarak çok kısa anları çok zengin detaylarla fotoğraflayabilecekler. özellikle spor ve doğa fotoğrafçıları, F1″in 6 megapiksel görüntü kalitesi, saniyede 60 kare fotoğraf çekme hızı ve sensör hareketli görüntü sabitleme özelliklerinden oldukça memnun kalacaklar.
 
  Fujifilm FinePix S8000fd
18 kat yakınlaştırma yapabilen yüksek başarımlı bir objektife sahip olan FinePix S8000fd, dahili görüntü sabitleme sistemi ve 8 milyon piksel seviyesinde bir CCD ışık algılayıcı ile de donanmış. Böylece S8000fd, bu öğelerin küçük bir gövdede bulunmasını tercih eden girişken fotoğ-rafçılar için oldukça uygun bir kamera. S8000fd, tek tuş basımı sayesin-de erişilebilen işlevleri ile bazı SLR makineleri bile kıskandıracak bir yapıya sahip. Bu yapının en önemli ayaklarından birini de 27mm geniş açı ile 486mm dar açı eşdeğer aralığında odak uzaklıkları sunan objektifi oluşturuyor.
Süper yakınlaş-tırma işlevi, özellikle hareket halindeki çocukların çekimlerinde veya ayrıntılı doğa çekimlerinde tercih edilmekte. S8000fd, CCD kaydırma yöntemi ile sallanma hareketi etkisine tepki gösteren bir görüntü sabitleme sistemi ile donatılmış. Bunu tamamlayıcı unsur olarak ışık algılayıcının yüksek düzeydeki ışık duyarlılığı, hızlı hareket süreçlerini dondurmak ve az ışıklı ortamlarda da en keskin görüntüleri verebilmek için hızlı pozlama süreleri ile çekim yapılmasını da mümkün kılıyor.
 
Kodak EasyShare Z1012 IS
Bütçenize uygun fiyatlarla profesyonel görünümlü fotoğraflar elde etmeniz için üretilen Kodak EasyShare Z1012IS, çok zor şartlarda bile detaylı fotoğraflar yakalamanız için tasarlanmış. Ayrıca avucunuzun içine dahi sığabilecek küçük bir gövdeye sahip olduğu için, nereye giderseniz gidin hayalinizdeki yüksek performanslı pozları çekmenize yardımcı oluyor. 10.1 megapiksel çözünürlüğe ve optik görüntü sabitleme özelliğine sahip 12X SCHNEIDER-KREUZNACH VARIOGON objektife sahip olan Z1012IS, yüksek ISO ile (6400″e kadar) düşük ışık koşullarında ve hızlı hareketlerin olduğu durumlarda tüm ayrıntıları yakalamanıza olanak veriyor.
 
 
Yaratıcı akıllı yakalama özelliği ile Z1012, sahneyi otomatik olarak belirliyor ve çekilen ortam ne olursa olsun harika bir fotoğraf için gerekli düzenlemeleri yapıyor. Z1012 IS dijital kameranın dikkat bir diğer özelliği ise HD (High Definition) kayıt.
Kodak EasyShare Z1012 IS dijital fotoğraf makinesi HD kalitesinde fotoğraflar çekebiliyor ve video kayıt gerçekleştirebiliyor. Tüm EasyShare serisi modellerde olduğu gibi Z1012 dijital kamerada da Kodak EasyShare sisteminin en son versiyonu bulunuyor.
 
  Leica V-LUX 1
10.1 megapiksel çözünürlükte bir CCD sensöre sahip Leica V-LUX 1 birçok profesyonel kullanım seçeneğini bünyesinde barındıran bir makine. V-LUX 1″in üzerinde 35mm”deki karşılığı 35-420mm”ye denk gelen 12x optik zoom ve f:2.8-3.7″lik Leica lens bulunuyor. Lensin üzerinde üç tane netleme seçeneği bulunuyor: Manuel netleme(MF), otomatik netleme(AF) ve AF- Macro. AF-Macro seçeneğinde konuya 5 cm”ye kadar yaklaşarak çekim yapabiliyorsunuz. Dönebilir LCD ekranı da çekeceğiniz görüntüyü her yönden izlemenizi, farklı açılardan kontrolün tamamen elinizde olduğu çekimler yapmanızı sağlıyor

 

V-LUX 1″de 9 ayrı noktadan otomatik netleme yapabilme seçeneği ve düşük şiddetli ışık koşullarında çekim yapabilmeyi sağlayan OIS (optik görüntü sabitleyici) sistemi bulunuyor. Bunların yanında alışılmışın dışına çıkmanızı sağlayacak ve çok az sayıda makinede bulunan bir özellik olan farklı çerçeveleme seçenekleri mevcut; 35mm filmin 24×36 boyutlarından alışılageldiği üzere dijital makinelerin hemen hemen hepsi 3:2 boyutlarında çerçeve mantığıyla görüntüleri kaydederler. Leica V-LUX 1″de bu seçeneğin yanında 4:3 ve 16:9 olmak üzere iki seçenek daha bulunuyor.
 
Olympus 570UZ
Olympus SP-570UZ, kaliteli malzemelerden üretilmiş oldukça küçük bir fotoğraf makinesi. üzerinde 20x”lik bir zoom objektif bulunan bir fotoğraf makinesi için de oldukça küçük ve hafif olan Olympus SP570UZ, 20x zum özelliği ile sizi nesnelere hiç olmadığı kadar yaklaştırıyor. 26mm-520mm eşdeğeri olan objektifte, 26mm”nin oldukça geniş bir açıya denk geldiğini de belirtmemiz gerek. Ayrıca objektifin en açık diyaframı 2.8-4.5 (bu da sıradan bir optik olmadığını kanıtlıyor).
 
“İkili Görüntü Sabitleyici” özelliğine dayanarak üretilen Olympus”un bu en yeni ürünü, hırslı, nitelikli ve yaratıcı fotoğrafçıların keskin görüntüler elde etmeye çalışırken karşılaştıkları bulanıklık sorununu ortadan kaldırıyor. Bir süreci görüntülemeye çalışıyorsanız, 13,5 kare/sn hız sayesinde art arda çekim yaparken hiçbir noktayı atlamayacaksınız. 10 MP çözünürlüğe sahip 570UZ, geniş açı perspektif çekimlerinden yakın çekimlere kadar tüm çekim aralıklarında beklentinizi fazlasıyla karşılayacak bir ürün. 570UZ, parlak güneş ışığında bile mükemmel görüntü veren 6.9cm/2.7″HyperCrystal LCD ekrana sahip.
 
  Nikon Coolpix P80
Nikon Coolpix P80 dijital fotoğraf makinesi ultra-zoom kompakt model arayışında olan kullanıcılara yönelik bir ürün. 10.1 megapiksel çözünürlüğe sahip olan P80″de uzaktaki nesneleri dahi kaliteli şekilde fotoğraflamaya olanak tanıyan Nikkor objektif bulunuyor. 18x Zoom-Nikkor objektifi, 27-486mm (35mmm film eşdeğeri) odak uzaklık değerlerine sahip. Telezoom çekimlerde fotoğrafların titreme ve sarsıntıdan etkilenmemesi için kameraya görüntü sabitleme özelliği de entegre edilmiş. Nikon Coolpix P80, çekim kontrollerine ve pozlama mod ayarlarına kolay ulaşım sağlayan sezgisel yapıda mod ve program kadranlarına sahip.
 
Fotoğrafseverler ISO 6400’e ulaşan ışık hassasiyet değerleri ile minimum aydınlatma koşullarında ya da hızlı hareket eden nesnelerin çekimlerinde yeni yaratıcı olanaklara kavuşuyorlar. Fotoğraf kompozisyonlarının oluşturulması ve çekilen görüntülerin izlenmesi, yansıma önleyici kaplamalı, geniş görüş açılı ve 230,000 piksel yüksek çözünürlüklü 2.7 inç büyüklüğündeki LCD ekran üzerinden adeta bir keyif haline geliyor. Kameranın gerekli durumlarda kullanılabilen bir elektronik vizörü de bulunuyor. P80 dijital fotoğraf makinesi, 15 farklı hazır çekim moduna ve video kayıt özelliğine sahip.
 
  Panasonic DMC FZ18
FZ18, gövde tasarımı açısından küçük boyutlarıyla göze çarpıyor. Panasonic, FZ serisinde kullandığı Leica optik kalitesini FZ18″de biraz daha geliştirerek 18x zoom ve 28mm geniş açıdan başlayarak 504mm uzun tele objektife uzanan skalada sunuyor. FZ18 en iyi sonucu vermek için imaj stabilizasyon sistemine de sahip. DMC-FZ18″in bir önemli özelliği de makro çekimleri 1cm”den yapabilmenizi olanak tanıması. DMC-FZ18, tele lens, close up lens, ND filtre gibi opsiyonel aksesuarları ile bu işi gerçek bir hobi olarak yapan amatör fotoğraçılara da farklı alternatifler getiriyor.
 
Yaratıcı çekim modlarının alt kategorileriyle birlikte sunulması da amatör fotoğrafçıların çekimlerini fazlasıyla kolaylaştıran bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. örneğin portre moduna aldığınızda, ekranın sol tarafında size; normal, yumuşak ten, açık alan, kapalı alan ve kendi pozlama değerlerinizi manuel olarak girebileceğiniz yaratıcı bir portre modu sunuluyor. Panasonic FZ18, SLR-benzeri kategorisinde son dönemin en iddialı makinelerinden biri, fiyat ve performans odaklı kullanıcıların rahatlıkla tercih edebilecekleri bir model.
 
Sony Cyber-Shot H50 
Sony”nin küçük gövdesinde üstün teknolojiyi barındıran yeni modeli Cyber-Shot H50, kompakt tasarımı, çizilmeye karşı dirençli yapısı ve kapsamlı manuel fonksiyonları ile kullanıcılarına fotoğraf çekmenin eşsiz keyfini yaşatıyor. H50, 9 megapiksel çözünürlüğü ve Carl Zeiss Vario-Tessar 15x zoom lensi ile son derece canlı ve net fotoğraflar sunuyor. H50, 3 inç”lik yüksek kontrastlı “Clear Photo LCD Plus” ekranı ile de, mükemmel görüntü kalitesinin paylaşımına olanak tanıyor. Ekran ayrıca yukarı ve aşağı eğilerek herhangi bir açıdan kadraj alırken yaratıcılığa ekstra bir boyut katıyor. H50″de çekimleri kadrajlarken kolaylık sağlayan elektronik bir vizör de bulunuyor.
 
 
H50″nin sahip olduğu “Yüz Tanıma Teknolojisi” ile her düzeyde fotoğrafçının bozuk çekim riski olmadan harika portre fotoğ-raflar çekmesine yardımcı oluyor. BIONZ görüntü işlemcisi ile desteklenen yüz tanıma teknolojisi; pozlama, flaş ve diğer ayarları otomatik olarak ayarlıyor ve 8 kişiye kadar yüz tanımlaması ve netlemesi yapabiliyor. H50″de ayrıca fotoğraf çekmenin keyfini zenginleştiren “Gülümseme Deklaşörü” fonksiyonu da bulunuyor. Gülümseme deklaşörü fonksiyonu, deklanşörü tetiklemeden önce kişilerin gülümsemesini bekliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here