Ana sayfa Donanım Maksimum hız, maksimum performans

Maksimum hız, maksimum performans

0

Mac”ten maksimum performans elde etmenin yolları

Mac”imizden hep daha fazla performans isteriz. İster çok güçlü bir bilgisayara sahip olalım, istersek artık devrini tamamlamış eski bir modeli kullanalım, istediğimiz her zaman daha fazla performans elde etmek olmuştur elimizdekinden.

Dosyaları daha hızlı kopyalasın, prog-ramlar daha hızlı açılsın, hatta daha hızlı “Render” yapsın diye türlü yolları denemekten kendimizi alamayız. Eli tornavida tutamayanlar yazılımsal bazı püflerle bilgisayarlarını hızlandırma yoluna giderken, daha cesur olanların ise kasayı açıp birkaç küçük müdahalede bulunmaktan çekinmiyoruz.

Peki neler yapabiliriz Mac”imizden daha fazla performans alabilmek için? Daha fazla güç ve performans elde etmek kolay mıdır, zor mudur? Cevap da belli aslında; “hem kolay hem zor”…
•••

öncelikle işin yazılım boyutuna bakalım:
Mac OS X, sağlam ve güvenilir bir işletim sistemi olmasına ve her şart altında bir şekilde “çalışmasına” rağmen, her daim performanslı çalışmak için biraz bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyu-yor. O zaman bu ilgiyi Mac”imizden eksik etmezsek, bize bunun karşılığını daha fazla hız olarak geri ödeyecektir.

Performans konusunda yaşanan en büyük sıkıntıların başın-da, Mac”inizin ve prog-ramların açılış süreleri-nin uzaması, klasör içe-riklerini göstermede bilgisayarınızın daha “nazlı” davranmaya başlaması geliyor. Bunları engellemek için artık neredeyse standart hale gelen bazı uygulamaları gerçekleştirmeniz gerekli. Alışkanlık haline getirmeniz gereken ilk şey, dü-zenli olarak “Repair Permission” diye de bilinen “izinleri onarmak” olmalı. OS X”te her dosya ve her klasör kullanıcı tanımlıdır. Yani her dosya ve klasörün bir sahibi vardır ve sahibi tarafından tanımlanmış şekilde kullanılabilir.
 

Kullanıcı isterse bu izinleri “bilgi ver” penceresinden değiştirebilir. Bu sayede dosya yahut klasör dilerseniz; okunur-yazılır, sadece okunur, yahut kimse tarafından okunamaz hale getirilebilir. İşte bilgisayarınızın kullanım süreciyle birlikte bu izinler bozulabilir. Böyle bir durum olduğunda OS X bazı gerekli dosyalara gerektiği gibi erişemez ve bu yüzden performans kayıpları yaşanmaya başlar. Hatta bazı uygulamaları bu yüzden hiç açamayabilirsiniz bile.
Aplication > Utilities klasörü içerisindeki “Disc Utility” programı, bu izinleri onarmanızı sağlar.
Programı açıp başlangıç diskinizi seçtikten sonra “First Aid” kısmındaki “Repair Disc Permission” butonuna basıp prog-ramın izinleri onarmasını sağlayabiliyorsunuz. Bunu bir alışkanlık haline getirmek, özellikle sistem güncellemelerinden veya yeni bir program yükledikten sonra yapmak, bilgisayarınızın her zaman daha performanslı ve sorunsuz çalışması için çok önemli.
 

 

 

Bir diğer bakım yöntemi de, ücretsiz olarak internetten indirebileceğiniz OnyX yazılımını kullanmak. Şu kadarını söyleyebilirim; bu yazılımı kullandıktan sonra bilgisayarınızın çalışma hızındaki değişime şaşıracaksınız.

OnyX, ancak terminal yoluyla karmaşık Unix komutları yazarak yapabileceğiniz standart bakım prosedürlerini bir grafik arayüzden rahatça yapabilmenizi sağlayan bir yazılım. http://www.titanium.free.fr/ adresinden kendi işletim sisteminize uygun versiyonunu indirebilirsiniz.

Program ilk çalıştırdığınızda sizden diskin S.M.A.R.T durumunu kontrol etmek isteyip istemediğinizi soracak. Buna her zaman onay vermenize gerek yok, fakat ayda bir kere onay verip bu kontrolü yapmasını sağlamanız diskinizin sağlığı açısından yararlı olacaktır.

 

Ardından başlangıç diskinizi fiziksel hasarlara karşı kontol etmek isteyip istemediğinizi soran bir sorgu kutusu ile daha karşılaşacaksınız. Bunu da onaylayıp işlem bittikten sonra bilgisayarı açarken veya program yüklerken kullandığınız kullanıcı şifrenizi girerek programı “bakım” için kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bizim için asıl önemli olan, “Mainterance” sekmesi altındaki “Scripts” bölümü. Burada işaretlenmiş durumda bulunan günlük, haftalık ve aylık bakım Scriptlerini göreceksiniz. Bu işlemi ne kadar sürede bir yaptığınıza bağlı olarak birini veya birkaçını birden işaretleyerek “Execute” (çalıştır) butonuna basıp Scriptleri uygulamaya sokun. Bu işlem bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız yararlı olacaktır.

Daha sonra ise, yine Mainterance bölümündeki Optimize alt sekmesinde yer alan “Complete Optimization” işlemini gerçekleştirin. Bu işlem, Tiger ve üstü sistemlerde gereksiz olarak nitelendirilse de, programların açılış hızlarında ciddi bir hızlanmaya neden oluyor. Bu işlemin ardından da bilgisayarınızı yeniden başlatmanız lazım.
 

 

OnyX vasıtasıyla, sisteminizle ilgili başka birçok işlem yapabilirsiniz. Fakat bu programı kullanırken çok dikkatli olup bilmediğiniz bir işlemi yaptırmamanızı söylemek zorundayım. İyi bir şeyler yapıyorum zannederken bilgisayarınızı kolayca kullanılmaz hale getirebilirsiniz çünkü… Tavsiyem, programın kullanımı ile ilgili dokümanları okumanız ve Mac forumlarından diğer işlemler hakkında bilgi edinmeniz yönünde…

Evet, bu basit ve yarım saatinizi almayacak işlemlerden sonra, uzun süredir bakımını yapmadığınız bilgisayarınızın size daha çabuk tepki vermeye başladığını ve sanki “ilk günlerindeki gibi” çalıştığını farketmeniz zor olmayacak. Şimdi, donanım bazında bilgisayarınıza yapabileceklerine bir göz atalım:
 

 

 

OS X”in çok sağlam ve başarılı bir işletim sistemi olduğunu söylemiştik. Söylememiz gereken diğer bir şey ise, OS X”in “çalışmak için” olmasa da, “performans” için hatırı sayılır miktarda RAM”e ihtiyaç duyduğu. Tabii aynı zamanda kullandığınız programlar da aynı derecede RAM istiyor. Günümüzün modern uygulamaları genellikle performanslı çalışabilmek için kendine 1 GB kadar bellek alanı tahsis edilmesini istiyor. İşin ilginci, OS X de aynı şekilde “kendine ait” 1 GB RAM istiyor performans için…

Bu konuda ben şöyle bir formülizasyon geliştirdim; 1 GB işletim sisteminizin sağlıklı çalışması için, 1 GB kullandığınız program için, 1 GB da arka planda kullanacağınız diğer uygulamalar için ayırın. Yani Mac”iniz, kullanırken tüm maharetini size sergilesin istiyorsanız en az 3 GB RAM”e ihtiyacınız olacak.

Tabii, aynı anda birden fazla “güç” isteyen program ve yüksek Megabaytlı dosyalarla sürekli çalışmak zorunda kalan biriyseniz, 3 GB da sizin için yeterli olmayacaktır.  örneğin, Photoshop yazılımı ile yüksek çözünürlüklü görseller üzerinde çalışıyorsanız, bir süre sonra Photoshop”a ayırdığınız bellek yetersiz gelmeye başlayacak, program tüm belleği kendine ayıracak ve açık duran tüm diğer programlar geçici bir süreliğine hard diske kaydedilecektir. Tabii bu durumda, bir programdan diğerine geçmeye çalıştığınızda uzun bir bekleme süreci yaşamanız kaçınılmaz hale gelecek. Hatta masaüstüne ulaşmak bile zor olacak. çünkü Photoshop, bilgisayarınızdaki 3 GB belleğin tümünü kendisi kullandığı için, diğer programa veya masaüstüne geçtiğinizde, daha önce geçici olarak diske yazılmış uygulama yeniden belleğe yüklenmeye başlayacak, Photoshop”un fazlalıkları ise aynı şekilde diske yazılmaya çalışılacak… Bu durumda arkanıza yaslanıp beklemek zorunda kalmanız da “normal”.
Bu tarz işlerle uğraşıyorsanız, olabildiği kadar fazla RAM”e sahip olmaya çalışın. 6 veya 8 GB RAM”i çok görmeyin. Ek olarak sahip olacağınız her RAM modülü sizi bir o kadar rahatlatacaktır.

Elbette performansı etkileyen sadece bellek değil. Sabit diskinizin kapasitesi ve hızı da peformansta ciddi etkilere sahip. Sabit diskiniz dolmaya başladığında bilgisayarınızın açılış ve çalışma hızında düşüşler görmeye başlamanız kaçınılmaz. Biliyorsunuz, Mac”iniz verileri sabit diskten okuyup yine sabit diske yazıyor. O halde eğer bilgisayarınızın 5400 RPM”lik bir diskiniz varsa, 7200 RPM”lik diske sahip bir bilgisayardan daha yavaş çalışacağını baştan kabul etmiş oluyorsunuz. özellikle dizüstü Mac”ler, içerdikleri 5400 RPM”lik yavaş sabit diskler yüzünden beklenen performanslarını sergilemekten uzak kalıyor. Bu diski, 7200 RPM hıza sahip bir diskle değiştirdiğinizde pil ömründen biraz feragat edeceksiniz ama bilgisayarınız size çok daha hızlı tepki vermeye başlayacak. Tabii ki hız sizin için pil ömründen önemliyse.

•••
Şimdi tek tek Mac modellerini ele alıp kendimiz RAM ve HD ekleme işini yapabilir miyiz görelim.

Not: RAM modüllerini çıplak elle tutarken kesinlikle üzerindeki parçalara dokunmayın. Kenarlarından, metal iletken kısımlarına değmemeye çalışarak tutun ve kesinlikle RAM”leri elinize almadan önce “musluk” gibi topaklı bir metale dokunarak üzerinizdeki statik elektriği atın. İnsan vücudundaki statik elektrik, RAM modüllerine kalıcı hasar vererek bozulmalarına neden olabilir.

•••

Apple”ın Tower modelleri olan Mac Pro ve Power Mac”ler, en fazla genişleme olanağına sahip Mac”ler. Bunlara diğer Mac”lerden daha fazla RAM ve sabit disk ekleyebiliyoruz. Eğer bu Mac”lerden birine sahipseniz, hız sizin için çok önemli olmalı.
Eğer hala bir Power Mac G4 kullanıyorsanız, malesef ekleyebileceğiniz maksimum bellek 2 GB.

Fakat onu hala kullanmak istiyor, “biraz daha hızlansın bana yeter” diyorsanız, bir RAM takviyesine gidebilirsiniz Bu bilgisayarlar modeline göre, PC100″den, PC2700″e kadar farklı tipte bellek modülleri kullanıyor. Günümüzde bu tip RAM”ler üretilmiyor ve piyasada bulmak zor. Fakat bilgisayarınızın modelini belirleyip uygun modülü internetteki Mac için RAM satan sitelerden araştırıp bulabilirsiniz. Satın aldığınız modülü takmak ise çok kolay. Sadece, G4″ünüzün yan kapağını açtığınızda yeni modülleri takacak yuvalara erişeceksiniz. Yeni aldığınız modülleri boş yuvalara yanlarındaki çetikleri açarak yerleştirin ve kapatın. Hepsi bu kadar. Ayrıca yine piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz bir 250 GB”lık ATA disk ile var olan diski değiştirebilir, yahut ikinci bir internal disk olarak kullanabilirsiniz.
 

 

 

 

  Power Mac G5 sahipleri ise daha şanslı. Bu bilgisayarların tümüne birden en az 4 GB bellek takılabiliyor.

Hatta eğer en son üretilen “Quad” G5″lerden birine sahipseniz, 16 GB”a kadar yükseltebilirsiniz. Bu bilgisayarlara uygun bellek modülü bulmak da daha kolay. Son model için PC4200, öncekiler için ise PC3200″lük modüller hala bilgisayar mağazalarında satışta. Herhangi bir PC malzemeleri satan mağazadan satın alabilirsiniz.

 

Bu bilgisayarlara da bellek eklemek çok kolay. Sağ tarafta bulunan kapağı çekerek çıkardığınızda sağ üst tarafta bellek yuvalarını görebileceksiniz. Bu bilgisayarlara bellek modülleri belli bir sırayla takılıyor. Bu konuda hata yapmamak için herhangi bir Apple servisini arayıp sıralama hakkında bilgi almanız yararlı olur.

G5″ler, SATA sabit diskleri kullanıyor. Piyasada bu disklerden bolca bulmanız mümkün. Boş HD yuvalardan birine 250 veya 320 GB”lık bir disk takıp depolama alanınızı genişletebilirsiniz. Aldığınız diski takmak için diskin kullanma kılavuzuna göre Master/Slave ayarını yaptıktan sonra, hazırda takılı olan diskten çıkan data ve güç kablolarını yeni diske bağlamanız gerekiyor. Daha sonra diski “Disc Utility” yazılımını kullanarak biçimlendirdikten sonra kullanmaya hazır hale gelecektir.

Ev ve küçük ofisler için üretilmiş olan eMac, iMac ve Mac mini gibi bilgisayarlar ise daha az genişleme imkanı sunuyor. Bunların çoğu, sabit disk değişimine veya eklenmesine izin vermiyor. O yüzden sadece daha fazla performans RAM ekleyip depolama için harici sabit disk çözümlerine gitmek gerekiyor.

Eğer iMac DV ve sonrası bir Mac”iniz varsa, ilk yapmanız gereken, bilgisayarınıza mümkün olan en fazla RAM”i takmak olmalı. Bu seriye ait Mac”ler, PC100 RAM”ler kullanılarak maksimum 1 GB RAM”e kadar yükseltilebiliyor.
 

 
Piyasada şu anda PC100 RAM bulmak biraz zor olsa da, Mac”ler için sarf malzeme satan kimi internet sitelerinden ve bilgisayar satıcılarının bol bulunduğu bazı pasajlardan temin etmek hala mümkün. Hatta PC100 RAM bulamazsanız, PC133 RAM modüllerini de iMac”inizde sorunsuz olarak kullana-bilirsiniz. Ben, bir yuvasında PC100, diğer yuvasında PC133 RAM bulunan bir DV400″ü sorun yaşamadan uzun süre kullanmıştım.

Bu bilgisayarların iki adet RAM slotu bulunuyor. Apple”ın tavsiyesi, her iki yuvaya da eşit değerde RAM takmak yönünde. Yani, iki adet 512 MB RAM modülü kullanmanız lazım.
iMac”in alt kısmını çevirdiğimizde, plastik bir vida tarafından tutulan bir kapak göreceğiz. RAM yuvaları bu kapağın altında yer alıyor. Bir bozuk para yardımı ile kapağı açtıktan sonra eski RAM”leri kenarlardaki beyaz çentikleri geri iterek dikkatlice yerinden çıkarın.
Daha sonra yine dikkatlice, yeni aldığınız RAM”leri yerine takın. Eski RAM”leri çıkarırken ne yönde takılı olduklarına dikkat ederseniz yenilerini takmanız da o kadar kolay olacaktır.

 

 

Abajuru andıran flat panel iMac G4″lerden birine sahipseniz, RAM artırımı için önce bilgisayarınızı açıp elma menüsünden “About This Mac”i seçip işlemci hızınızı kontrol edin. Eğer bilgisayarınız 1 GHz ve üzeri G4 işlemciye sahipse, RAM”inizi 2 GB”a kadar yükseltebilirsiniz. Yok, eğer 800 veya 700 MHz”lik bir makineye sahipseniz, PC133 RAM modülleri kullanarak en fazla 1 GB”a kadar artırım yapabilirsiniz.

1 GHz ve üzeri iMac G4 modelleri, PC7200 (DDR333) RAM kullanıyor. Sadece 1 GHz”lik ise PC2100 RAM modülüne ihtiyaç duyuyor. Apple sistem bilgisi verici yoluyla, bilgisayarınızın ne tür bir RAM kullandığınızı öğrenebilirsiniz.

Bu bilgisayarlara RAM eklemek, iMac G3 modelinde olduğu gibi çok kolay. Bilgisayarın altını çevirdiğinizde tabandaki metal kapağı tutan 4 tane vida göreceksiniz. Vidaları açtığınızda ise RAM ekleyebileceğiniz yuvaya ulaşacaksınız. Eski RAM”i dikkatlice çıkarıp yenisini
yerine taktıktan sonra işiniz bitiyor.

Fakat burada bir şey dikkatinizi çekmiş olmalı. RAM ekleyebileceğiniz sadece bir yuva var ve bu yuvaya takabileceğiniz 2 GB”lık bir RAM modülü üretilmedi. O halde ne yapacağız?
iMac G4 serisi, kullanıcının rahatlıkla değişim yapabileceği tek bir yuvaya sahip. Fakat, ilk kapağı çıkardıktan sonra gördüğünüz ikinci kapağı da sökerek bilgisayarın diğer RAM modülüne erişebilirsiniz. Bu RAM modülü, diğerinden biraz daha farklı olabilir. Bildiğiniz gibi, ev kullanımına yönelmiş çoğu Mac, dizüstü bilgisayar RAM”i kullanıyor. iMac G4″ün ilk yuvasına takılabilen RAM modülleri de bu şekilde dizüstü bilgisayarlar için olanlardan. Fakat şaseyi sökerek ulaştığımız ikinci yuva, normal desktop bilgisayarlar için üretilmiş RAM”lerden kullanıyor. RAM satın alırken buna dikkat etme-nizde yarar var ya da en iyisi, önce içerideki RAM”i söküp satın alacağınız yere götürerek eş değerini almak.

iMac G4″ün metal kapağını ilk söktüğünüzde RAM yuvası haricinde bir de Airport kart yuvası görmüş olmalısınız. Bu yuvaya uygun bir kart alarak, Mac”inize kablosuz internet ve ağ özelliği kazandırabilirsiniz.

Yine, ikinci RAM yuvasına ulaşmaya çalışırken gördüğünüz gibi, bu bilgisayarın hard diskine de ulaşmak çok kolay. Eski HD”nizi söküp yerine 250 GB”lık bir IDE sabit disk takarak, orijinalinde gelen 80 GB”lık yetersiz diskten kurtulabilirsiniz. Yalnız, ilk nesil 700 ve 800 MHz”lik iMac G4″ler sadece 128 GB”a kadar sabit ATA disk kullanabiliyor. HD değişiminde tercihinizi bunu dikkate alarak yapmalısınız. Yine uyarmakta yarar görüyorum, eğer elektronik
cihazları söküp takma konusunda tecrübeniz yoksa, bu bilgisayarın sabit diskini değiştirmeye veya ikinci yuvaya RAM takmaya kalkışmayın. Mac”inize ciddi zararlar verebilirsiniz.
 

  eMac, aslında iMac G4″lerle benzer bir yapıya sahip. Onlardan farklı olarak dizüstü bilgisayar RAM”i kullanmıyor, fakat iMac G4″e benzer şekilde, USB 2.0 modelleri (1 GHz ve altı) haricindekilere en fazla 1 GB RAM takılabiliyor. USB 2.0 (1, 1.25 ve 1.42 GHz) modelleri ise 2 GB”a kadar RAM kullanabiliyor. Elma menüsünü kullanarak bilgisayarınızın hangi model olduğuna bakabilirsiniz.
 

Eğer 700, 800 veya USB 2.0 öncesi 1 GHz bir eMac”e sahipseniz, PC133 RAM kullanacaksınız. USB 2.0 olarak adlandırılan eMac”ler ise DDR333 RAM kullanıyor.
Bu bilgisayarların RAM yuvasına ulaşmak da, tıpkı diğer Mac”ler gibi çok kolay. Her zamanki gibi bilgisayarınızı ters çevirip arka kısmına bakıyorsunuz, metal kapağın hemen üzerinde saydam plastik bir parça var. O parçanın ortasındaki tek vidayi sökerek kapağı çıkartıyorsunuz.

eMac de diğer iMac modelleri gibi, RAM yuvasının hemen yanında bir de Airport kart yuvasına sahip. Dilerseniz buraya uygun bir Airport kart takarak bilgisayarınıza kablosuz özelliği kazandırabilirsiniz.

eMac”in hard diskini değiştirmek oldukça zor. HD değişimi için yapılabilecek en akıllıca iş, bilgisayarı bir Mac servisine götürmek olur.

 

 

 

  iMac”lere takılabilecek maksimum RAM miktarı değişiyor. Core Duo işlemcili iMac serisi maksimum 2 GB RAM adresleyebilirken, 2006 yılının sonlarında üretilmeye başlayan Core 2 Duo işlemcili iMac”ler 3 GB RAM kullanabiliyor. 2007 yılında üretilmeye başlayan alüminyum kasalı iMac”ler ise 4 GB”a kadar RAM adresleyebiliyor.

 

Sahip olduğunuz makinenin modelini Utilities klasöründeki “System Profiler” uygulamasıyla yahut, ücretsiz “Mactracker” uygulamasını indirerek bilgisayarınız hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızın modelini öğrendikten sonra ona uygun RAM modülünü seçmek kolay bir iş. çünkü 2008 yılında üretilmiş olan alüminyum kasalı iMac”ler 800 MHz DDR2 RAM modülü (PC2-6400) kullanıyor. Diğer tüm Intel iMac modelleri ise 667 MHz (PC2-5300) RAM modüllerini destekliyor. Bizler, bilgisayarımızın belleğini 3 GB”a yükselteceğimiz için bir adet 2, bir adet de 1 GB”lık RAM modülü satın alacağız. Tabii eğer 4 GB RAM kullanabilen en yeni iMac”lerden birine sahipseniz iki adet 2 GB”lık modül satın alabilirsiniz.

Günümüz Mac”leri tamamen Intel altyapısını kullandığı için normal bir PC bilgisayarda kullanılabilen herhangi bir RAM modülü işinizi görecektir. Yani, alacağınız RAM, Mac için üretilmiş olmak zorunda değil. Herhangi bir bilgisayar satıcısından herhangi bir marka RAM satın alabilirsiniz.

RAM ekleme işi çok kolay demiştik: Bilgisayarınızı kapatıp fişini çekin. Yumuşak bir yüzeye taban kısmı size bakacak şekilde yatırın. öndeki Apple logosunun altında, tam ortada bir kapak göreceksiniz. Her iki yandaki vidaları bir tornavida ile açarak bu kapağı çıkarttığınızda RAM yuvalarına erişebilirsiniz.

Şimdi, her iki yandaki gri plastik parçaları yanlara doğru açarak yuvaların içinde yer alan RAM modüllerini (iki adet 512 MB”lık modül olması gerekli) çıkartın. Ardından yeni aldığınız 1 ve 2 GB”lık modülü sırayla biri üst, diğeri alt yuvaya gelecek şekilde takın. Bunun sırası önemli değil. Taktıktan sonra plastik parçaları tekrar içe doğru kapatın. RAM”lerin yuvalara tam oturması için her iki ucundan biraz kuvvetlice bastırın.

Artık RAM yuvası kapağını tekrar yerine vidalayıp bilgisayarınızı açabilirsiniz. RAM”lerin bilgisayarınız tarafından tanınıp tanınmadığını kontrol edin. Eğer eklediğiniz RAM görünmüyorsa, modüllerini yerine iyi bastırmamışsınız demektir.

 

 

İlk üretilen Intel MacBook modelleri 2 GB RAM adresleyebiliyorken, sonraki seriler 3 GB”ı destekliyor. 2007 yılının sonlarında ve 2008 yılında üretilmeye başlayan MacBook”lar ise 4 GB”a kadar RAM kullanabiliyor. Aynı durum MacBook Pro”lar için de geçerli. Yine MacBook veya MacBook Pro bilgisayarlarda piyasada PC”ler için satılan RAM modüllerini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Mac için özel üretildiği söylenen modülleri satın almanız gerekmez. Sorun yaşamamak için sadece; Kingston, Crossair, Bigboy, Samsung vs. gibi bilindik ve kaliteli RAM markalarını tercih edin yeterli.

Apple”ın dizüstü serisi, iMac”lerle aynı tip RAM kullanıyor. Yani 667 MHz (PC2-5300) SO-DIMM RAM modülleri kullanacaksınız. Bilgisayarınızın kullanabildiği RAM oranına göre bir adet 2, bir adet 1 yahut iki adet 2 GB”lik RAM satın almanız gerekli.

MacBook”unuza RAM eklemek için arka tarafındaki pil yuvasını açıp pilini çıkarmanız gerekiyor. Daha sonra, resimde gördüğünüz yuvayı çevreleyen metal korumayı vidalarını sökerek açmalısınız.

Metal çerçeveyi çıkardıktan sonra RAM yuvalarını görebilmeniz gerekiyor. Sol ve sağda bulunan plastik parçaları yana doğru çekerek takılı bulunan eski RAM modüllerini yerinden çıkartın.
 

 

Yeni modülleri dikkatlice yerine taktıktan sonra plastik parçaları içeri doğru bastırarak modüllerin iyice yerine oturmasını sağlayın.

MacBook Pro”larda da MacBook”a benzer şekilde bellek terfisi yapılıyor. Yine önce pili yerinden çıkarıyoruz. Göreceğiniz 3 adet vidayı sökerek RAM modüllerinin üzerini örten kapağı yukarı kaldırıyoruz. Bunu yaptığımızda, üst üste duran RAM modüllerini görebileceğiz.
Bu RAM modülleri yaylı bir mekanizmaya sahip, kenarlarındaki çentikleri açtığımızda yuva yukarı doğru kalkacak ve eski bellek modülünü buradan rahatlıkla çıkarabileceğiz. Her iki eski RAM”i de çıkardıktan sonra, boşta kalan yuvalara yeni aldığımız yüksek kapasiteli RAM modüllerini dikkatlice yerleştirip yuvaları tekrar aşağı yerlerine doğru bastırarak kapatıyoruz. Tüm bunları eğer sabırla okuyup bir de üzerine uyguladı iseniz, Mac”inizden daha fazla performans isteyen biri oldu€unuz kesin. Elinizdeki makinenin size verebilece€inin maksimumunu almanın yegane yolları da bunlar zaten. Umarım, “daha hızlısı” ile de€i?tirene kadar, Mac”iniz beklentilerinizi kar?ılamayı sürdür…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here