Ana sayfa Haber Makine öğrenimi diyabete ümit oldu

Makine öğrenimi diyabete ümit oldu

0

Kaliforniya üniversitesi’nden araştırmacıların yaptıkları bir çalışmaya göre DeepHeart nöral ağı, sadece sıradan bir akıllı saat kullanarak diyabeti erken aşamalarda tespit edebiliyor. Cardiogram adlı uygulamayı geliştiren ekip, DeepHeart’ın nasıl çalıştığı ile ilgili bazı bilgiler verdiler. 

DeepHeart’ın sadece diyabet tespitinde değil, aynı zamanda hipertansiyon, uyku apnesi ve atrium kasılmalarının tespitinde de kullanılabildiğini belirtmekte fayda var. Uygulama, gerçek hayattan insanlardan edinilen veriler kullanılarak öğrenime tabi tutulmuş. 14.011 bağımsız kullanıcının katıldığı araştırmada kullanıcıların hepsi Cardiogram uygulamasını kullandılar. çalışma sonucunda 33.268 haftalık veri toplanarak, hem sağlıklı hem de yukarıda belirtilen hastalıklardan muzdarip hastalarla ilgili bilgiler derlendi. Hastaların kalplerinin çalışma biçimindeki küçük değişiklikler zaman içerisinde tespit edilebilmiş, incelemeye tabi tutularak DeepHeart’tan elde edilen eğitim verileriyle sonuçlar elde edilmiş. Söz konusu eğitim işlemi esnasında araştırmacılar DeepHeart’a edinilen örneklerin ne anlama geldiği söylenerek, makinenin bu bilgiler dahilinde çıkarımlar yapması ve sonuca ulaşması sağlanmış. Böylece 564.227 farklı ağırlık noktasından oluşan bir nöral ağ oluşturulmuş. Daha sonra yapılan bir başka çalışmada, bir önceki çalışmadan edinilen veriler kullanılarak bu semptomları gösteren gerçek insanların takibinde nöral ağın vardığı sonuçların ne oranda tutarlı olduğu incelenmiş. Bu çalışmada bütünüyle yeni bir örnek grubundan 12.790 hafta değerinde bir veri toplanarak, son aşamada yapılan testin tutarlılık oranının %85 olduğu görülmüş. 

Bütünüyle Cardiogram uygulamasına entegre edilen DeepHeart, uygulamayı kullanan hem iOS hem de Android kullanıcılarından veri toplaması sağlanacak. Böylece oldukça kısa bir zamanda yüksek oranda veri toplanarak uygulamanın peformansı ve tutarlılık oranı arttırılmış olacak. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here