Ana sayfa Makale Makale: iPad’de klon etkisi

Makale: iPad’de klon etkisi

0

iPad“in teknolojiye yönelik eğilimleri belirleme gücü inanılmaz seviyelere ulaştı.Tasarım anlayışıyla artık bir taklit merkezi olmanın ötesine de geçen iPad“e benzetilmeye çalışılan o kadar çok tablet bilgisayar var ki, durum inanılmaz boyutlara ulaşıldı. iPad”e benzemek adeta teknolojide olmasa olmaz duruma geldi. Tabletlerin gördüğü ilginin merkezinde aslında iPad”e benzeyen tablet bilgisayarların Doğu Asya gibi ülkelerde gördüğü yoğun ilgi yadsınamaz bir gerçek durumunda. Tüm teknoloji şirketlerinnden bahsettiğmizi de burada vurgulamalıyız.

İrlil ufaklı çok sayıda teknoloji şirketinin A”dan Z”ye tablet modellerinde iPad”in gerek arka gerekse ön yüzüne benzediklerini kaygıyla izlemeye devam ediyoruz. Yerli üreticilerde de bu durumla karşılaşılmakta. iPad“e sadece tasarım açısından benzemeye gayret gösterilmesi, konu donanıma gelindiğinde çok yavan bir sonuca ulaşıyor.

iPad“e görümüm olarak benzeyen tablet bilgisayarlar, çığ gibi artarken donanım özelliklerindeki tüketici dikkatini dağıtma semptomu da ürkütücü düzeylerde. 2-3 saat dayanan şarj süreleri, düşük çözünürlüklü ekran ve donanım özellikleri ile oldukça düşük fiyat etiketlerine satılan bu tablet bilgisayarların iPad”e rakip olmaktan öteye onun gücünden ve görüntüsünden faaydalanma odağına yerleştiği dikkatlerden kaçmayan bir olgu olarak beliriyo. Peki bu durumun Apple“a ne gibi olumsuz etkileri olabilir?

öncelikle iPad”e benzeyen tablet bilgisaayrlarda tuhaf bir şekilde teknoloji özellikleri için de bir takım yanıltma çabaları söz konusu. Dört çekirdekli işlemci gibi bir donanım, batarya ve kamerada da bazı güçlü tanımlarla birlikte, “iPad”e o kadar para vereceğinize bunu satın alabilirsiniz” algısı meydana getirilmeye odaklanılıyor. iPad”e verilecek ücretin belki de yarısının da altına daha düşük ücretli tabletler satın alınıyor.

Apple”ın global satış adetlerinde önemli bir düşüş laynağı olmamakla birlikte negatif etki sağlayan bir durum ortaya çıkıyor. iPad klonları adeta tüm Asya”dan Güney Amerika”ya kadar her yerde satılıyor. Görüntülerinden ağırlıklarına hatta kimi özelliklerine kadar iPad”e benzeyene bu aygıtlar tüketicileri hem madur ediyor hem de Apple”ı olumsu etkiliyor.

Teknoloji çevrelerinin yorumları iPad”in Samsung, Lenovo gibi rakiplerin etkisiyle ABD”de dahil olmak üzere çok sayıda pazarda kan kaybettiği yönünde ancak durum, tüketicilere “iPad klonu” modeller de dahil olmak üzere 100 dolardan başlayan fiyatlarla tabletlerin satılıyor olması. Tüketici kesimlerinin kafasını karıştıran bu drumun en nihai sonucu Apple”ın tablet nezdindeki satışlarında görülen nispeten azalma eğilimi çerçevesindeki sonuçlar.

MacLine Dergisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here