Ana sayfa Makale macOS Sorunlarını Gideren Ücretsiz Araçlar

macOS Sorunlarını Gideren Ücretsiz Araçlar

Mac’iniz düzgün çalışmadığında size yardımcı olacak araçlardan bahsedeceğiz.

1

Tüm Mac’ler mükemmeldir ve asla tek bir sorunla karşılaşmazlar. Bu, her yeni makinenin içine serbestçe serpiştirilen tek boynuzlu at tozu sayesindedir.

Ne yazık ki, bunlar doğru değil. Tıpkı Windows makinelerinde olduğu gibi, Apple donanımınızda da zaman zaman yanlışlıklar olabilir. Apple, size bu konuda birçok araç sağlar, ancak birkaç ücretsiz üçüncü taraf uygulaması da zarar vermez.

Burada, bilgisayarınız düzgün çalışmadığında size yardımcı olabilecek sekiz ücretsiz araçtan bahsedeceğiz.

Disk Utility

Bozuk dosyalar, sürücü hataları olduğu veya bir Mac’in macOS’la açılamadığı zaman kullanılır.

Disk Utility, Applications> Utilities klasöründe bulabileceğiniz, macOS ile sağlanan bir yardımcı programdır. Sürücüyü formatlamak, birimleri takmak ve çıkarmak ve sorunlar ortaya çıktıkça düzeltmek için kullanılır.

Yardımcı programı çalıştırarak ve ilgili tuşa basarak herhangi bir sürücüde İlk Yardım’ı çalıştırabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar için ve Mac’inizin açılmadığı durumlarda, Mac’inizi başlatma sırasında Cmd + R’yi basılı tutarak Mac’inizi Recovery Mode’da başlatabilirsiniz. Düzeltme girişiminde bulunmak için Disk Utility programını, ardından İlk Yardım’ı seçin. Bir sorun algılarsa, Repair Disk’e basın.

Bu yardımcı programı kullanarak mevcut diskinizin tüm görüntülerini oluşturmak da mümkündür, bu da sürücünüzün arızalanması durumunda çok iyi olur. Recovery Mode’da yeniden başlatın ve yeterince büyük bir harici sürücü bağlayın. Ardından, yedeklemek istediğiniz sürücüyü (muhtemelen Macintosh HD olarak adlandırılanı) çıkarın ve ardından “Macintosh HD”den (veya etiket ne ise) Dosya> Yeni Görüntü Yarat’la takip edin.

Disk Utility’nin onarım seçenekleri başarısız olursa, her zaman tek kullanıcı modunda açabilir ve bir komut satırı arayüzünden sürücü seçeneklerini düzeltmek için fsck’yi kullanabilirsiniz.

Apple Diagnostics / Hardware Test

 

Bu araç da, hangi bileşenin soruna neden olduğunu bulmaya çalışırken, şüpheli donanım sorunlarına sahipken kullanılır.

Mac’inizle birlikte gelen başka bir araç da Apple Hardware Test’tir. Bu basit yardımcı program, ciddi onarımlar yapmak için gerekli olan detaylardan yoksun olmasına rağmen, sorunların teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bir donanım sorununu bir yazılımdan ayırmaya çalıştığınız durumlarda yararlıdır.

Makinenizin yaşı, Apple Diagnostics veya Apple Hardware Test kullanmanızı belirleyecektir, ikisi de aynı işi yapar ve aynı kısayolu kullanarak başlatılırlar. Mac’iniz açılırken D’yi basılı tutun ya da internetten testi çalıştırmak için Option + D’yi basılı tutun (testin diskte çalışmadığı durumlarda).

Donanım sorunlarınız hakkında olabildiğince fazla bilgi toplamak istiyorsanız, Mac’inizin çok yeni olduğu varsayarsak, Apple Service Diagnostics’i kullanabilirsiniz.

Onyx

Derin sistem ayarları yapmak, önbellekleri temizlemek ve işletim sistemiyle uğraşmak için kullanabilirsiniz.

OnyX, macOS için elinden her iş gelen bir araçtır. Çoğu kullanıcı, zamanı gelene kadar belirli bir gereksinime ihtiyaç duymayacaktır, ancak yüklenmesi gereken kullanışlı bir araçtır. Disk Utility gibi, başlangıç diskinin yapısını doğrulamak için OnyX’i kullanabilirsiniz. Ayrıca, El Capitan veya daha sonraki sürümlerde kullanıcının hiçbir zaman kullanması gerekmeyecek olan izinleri de onarabilir.

OnyX ile, işletim sisteminin günlük, haftalık ve aylık temizlik komutlarını tek bir tuş ile çalıştırmak gibi görevleri gerçekleştirebilirsiniz. Güvenli Mod’da yeniden açmak zorunda kalmadan Spotlight, Mail ve LaunchServices gibi veritabanlarını da yeniden oluşturabilirsiniz.

Bu araç, sisteminizdeki hemen her önbelleği temizlemek için çalışır; ancak genel olarak, işletim sisteminin bu görevi üstlenmesini sağlayabilirsiniz. SSD sürücülerinde bunu yapmamasına rağmen üç ve yedi geçişli güvenli silme işlemleri de yapabilirsiniz. OnyX dosyaları, klasörleri ve uygulamaları gösterebilir ve gizleyebilir, ayrıca bir tıklamayla gizli Ağ Yardımcı Programı ve Dizin Yardımcı Programı araçları gibi macOS uygulamalarına erişebilir.

Son olarak, genellikle yalnızca Terminal yönlendirmesi aracılığıyla kullanılabilen bazı ayarları değiştirebilirsiniz. Bunlar; ekran görüntüleri, son klasör ve dosya listeleri için format, konum ve adlandırma kurallarını, tarih sınırlaması ve DNS önceden getirme gibi Safari ayarlarını; işletim sistemindeki başlangıç sesleri ve hatta grafik efektlerini içerir.

MemTest86

Çökmeler, donmalar, uygulama kararsızlığı, özellikle de yeni bir bellek taktığınız durumlarda kullanılır.

RAM, Mac sahiplerinin hala özelleştirebildikleri (en azıdan bazı makinelerde) bileşenlerden biridir. Özellikle iMac hala, fiziksel bellek eklemeniz için arkada açılan bir pencere sağlar. RAM’in anakarta lehimlenmediği daha eski MacBook’lar da bunlar tamire de açıktırlar.

Ancak, taktığınız bellek hatalı olduğunda sorunlara yol açabilirler. Uygulamanın çökmesi, zorlu yeniden başlatma ve donma, tümü başarısız belleğin belirtileridir. Makineniz yeniyken bile takılan eski RAM çubukları arızalanabilir ve sorunlara yol açabilir. MemTest86, RAM’inizi iyice test etmek ve bellek sorunlarını ayırdetmek için ücretsiz bir araçtır.

Bunu kullanmak için, basitçe Linux ve Mac sürümlerini indirin, görüntüyü kullanarak bilgisayarı açabilen bir USB sürücü oluşturun, USB çubuğunu takın ve Mac’iniz açılırken Option tuşunu basılı tutun. Menüden USB ile açma seçeneğini seçin ve yönergeleri izleyin.

MacOS altında veya bir grafik arayüz yoluyla çalışan bellek test araçları vardır. Ancak bu yaklaşımdaki sorun, işletim sisteminizin test etmek istediğiniz RAM’ı kullanıyor olmasıdır. Sistemi hafif bir Unix ortamına açarak RAM’i daha ayrıntılı bir şekilde test edebilirsiniz.

Malwarebytes

Mac’inizin kötü amaçlı yazılım içermediğinden emin olmak için düzenli aralıklarla kontrol etmek için kullanılabilir.

Enfeksiyon olasılığı düşük olsa da Mac’iniz kötü amaçlı kodlara karşı hassastır. Apple, sistem bütünlüğünün korunması için korumaları ve üçüncü taraf yazılımlardan gelen hasarları sınırlamak için Gatekeeper’ı yerleştirmiştir. Ancak istismarlar hala gerçekleşmektedir ve Malwarebytes korunmanızı sağlayan ücretsiz bir çözümdür.

Zaten kötü amaçlı kod bulaştıysa, bu kötü amaçlı yazılımlara karşı yardımcı olabilen bir araçtır. Ücretsiz sürümde gerçek zamanlı koruma yok, ancak bu kaynaklar çok değerli olduğundan iyidir. Zaman zaman hızlı bir tarama yapmanın yanı sıra, güncellemeleri geldiğinde çalıştırması, güvenliğiniz için yeterli olacaktır.

İndirdiğinizde Malwarebytes’in asıl sürümünün ücretsiz bir denemesine sahip olursunuz, ancak ücretsiz sürüm bile çoğu kullanıcı için geniş bir koruma sunar.

KnockKnock

Kötü amaçlı yazılımdan şüpheleniyorsanız, sürekli olarak makinenize bunu kurmaya çalışın.

Objective See, MacOS için komple bir dizi güvenlik aracı üretmektedir, ancak burada KnockKnock’a odaklanacağız. Bu, makinenize sürekli olarak yazılım yüklemeye çalışan uygulamalar için ortalama kötü amaçlı yazılım tarayıcınızdan biraz daha derin çalışan bir araçtır.

Bu uygulama, normal çalışmalarının bir parçası olarak bunu yapan iyi uygulamaları algılayacak olsa da, kötü amaçlı yazılım dağıtmak için kullanılan birçok aracın ayırt edici özelliğidir bu. Uygulama, VirusTotal koruması ile entegredir,  olağandışı olan bir şey daha kötü bir şey yüklemeye çalışır.

EtreCheck

MacOS’un normal çalışmasıyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, bunu kullanabilirsiniz.

EtreCheck, Mac’inizdeki 30’dan fazla küçük ve büyük problemi algılayabilen bir araçtır. Bulduklarına dayanarak raporlar üretir, böylece başkalarından sorunu çözmek için yardım isteyebilirsiniz. EtreCheck, sınırlı teknik bilgiye sahip kullanıcıların bilgisayar sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için Apple Destek Toplulukları ile birlikte çalışır.

EtreCheck, ücretsiz olarak beş rapor üretecek ve bu da donanımınızla ilgili acil bir sorunu teşhis etmenize yardımcı olacak kadar yeterli olacaktır. Bundan sonra, dünyanın neresinde olursanız olun yaklaşık 10 dolara mal olacaktır. Bu, herkesin hızlı bir teşhis aracı olarak kullanabileceği gibi, aynı zamanda devam eden geliştirme maliyetlerini de kapsayabiliyor.

Uygulamayı ilk kez çalıştırdığınızda, sorununuzu açıklamanızı isteyen bir ekran görürsünüz. EtreCheck daha sonra bilgisayarınızı donanım, konfigürasyon, yazılım ve performans sorunları için tarayacaktır.

PhotoRec

Bunu, harici sürücülerdeki medyayı kurtarmak için kullanabilirsiniz.

Test Disk ve PhotoRec birbiriyle yakından ilişkili iki projedir. Birincisi tüm sürücüyü kurtarmayı amaçlarken, ikincisi çıkarılabilir depolama cihazında medya kurtarma amacıyla tasarlanmıştır. Ne yazık ki, Test Disk henüz Apple’ın yeni dosya sistemi APFS’yi desteklemiyor ancak MacOS 10.13 High Sierra’dan önce oluşturulan HFS+ dosya sistemlerinde çalışıyor.

PhotoRec, medya depolamak için kullanılan en yaygın dosya sistemlerini destekler. Bu nedenle, fotoğraflarla dolu bir SD kartında sorun varsa, onları geri almak için en iyi seçeneğiniz olabilir. Maalesef orijinal dosya adları değişir, ancak bu verileri tamamen kaybetmekten iyidir.

Kartınız okunamaz hale gelirse, verilerinizi geri almak için her şeyi denemeden, hiçbir şekilde üzerine kayıt yapmamalısınız. Birime ne kadar çok kayıt yaparsanız, tam bir kurtarma olasılığı o kadar az olur.

Açış modlarınızı unutmayın

Mac, her türlü sorun giderme işlevi için çeşitli açılış modları kullanır. Güvenli mod, başlangıçta diskinizi otomatik olarak onaylarken, PRAM ve SMC’nizi sıfırlamak çok sayıda küçük sorunu çözebilir.

Bilgisayarınızdaki tüm sorunları gidermek için Mac açılış modlarının listesine bakın. Ağ sorunlarınız varsa, macOS’un yerleşik Network Utility’si de size yardımcı olabilir.


Bu yazı, Macline dergisinin Eylül ayı sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here