Ana sayfa Haber MacOS için şifrelere sızabilen yeni bir truva atı tespit edildi

MacOS için şifrelere sızabilen yeni bir truva atı tespit edildi

0

Keydnap truva atı, Macintosh bilgisayarlardaki MacOS  sistemi kullanıcılarını hedef alıyor. Keydnap, Mac OS X”in şifre depolama yazılımı olan KeyChain”deki kayıtlı şifreleri elde etmek amacıyla sistemde bir arka kapı bırakıyor.

ESET araştırmacıları, OSX/Keydnap olarak etiketlenen truva atını ayrıntılı şekilde inceledikten sonra truva atının neler yapabildiğini ortaya çıkardı. Ancak henüz bu zararlının kesin olarak nasıl bulaştığı netleşmiş değil. Tahminler, zararlının e-posta ekleri ya da güvenilir olmayan sitelerden yapılan indirme işlemleriyle yayıldığı yönünde.

ESET Güvenlik Araştırmacısı Marc-Etienne M. Léveillé, şu bilgileri paylaştı: “MacOS  üzerinde virüslere karşı pek çok güvenlik önlemi alınmasına rağmen, burada kullanıcıyı kandırarak zararlı yazılımın isteyerek çalıştırılması söz konusu. Bütün MacOS kullanıcıları bu tehlikeye karşı çok dikkatli olmalılar. çünkü halen zararlının ne şekilde yayıldığı ve kullanıcıları ne kadar etkilediği konusunda elimizde yeteri kadar bilgi mevcut değil”.

Nasıl çalışıyor?
Keydnap truva atı, büyük olasılıkla, dosya düzenleme penceresi Finder ikonuna benzer görünümlü, çalıştırılabilir zip dosyası olarak dağıtılıyor. Bu da alıcının dosyaya çift tıklayıp çalıştırmasını oldukça kolaylaştırıyor. Zararlı bir kere çalıştırıldığında siyah ekran açılıyor ve asıl zararlıyı indirip sisteme bulaştırıyor.

Bu noktada arka kapı açılıyor ve zararlı yazılım, Mac”de yer alan temel bilgileri toparlayıp dışarıya sızdırıyor. Buna ek olarak zararlı yazılım, bir C&C Server ( komut ve kontrol sunucusu) tarafından yönetiliyor. Bu C&C sunucusunun isteği doğrultusunda kullanıcıya şifresini girmesini isteyen bir pencere gösteriliyor. Eğer kullanıcı bu pencereye ilgili şifre bilgilerini girerse, zararlı yazılım MacOS  üzerinde yönetici yetkileri elde ediyor. Ardından sistemi çalıştırıp kurbanın kaydettiği tüm şifreleri içeren KeyChain deposunu çalabiliyor.

kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here