Ana sayfa Makale Mac’e Retro Görünüm Vermenin Yolları

Mac’e Retro Görünüm Vermenin Yolları

Eski güzel günleri yeniden yaşamak istiyorsanız, Mac'inizin görünümünü retro yapın. Bunu dışarıdan yeni bir çıkartma ile de yapabilirsiniz, ama asıl ekranı nasıl olacak? Bu da kolay!

0

Aşağıdaki altı ipucu ile kısa süre içinde macOS’un eskisi kadar iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Önerilerimiz, özellikle eski macOS sürümlerine geçişe değil, genel değişikliklere odaklanıyor.

Ekranı eskiye boyayın

Geçmiş bilgisayarlarda ya neon renkleri ya da diğer uçtaki gri ve benzer donuk renkler vardı. Mac’inizde birkaç ince ayar yaparak bir efekt elde edebilirsiniz.

Griden gitmek için, Sistem Tercihleri> Genel’den pencereler, menüler, düğmeler vb. için temayı değiştirerek başlayın. Buradaki “Görünüm” açılır menüsünden Grafit’i seçin.

Aydınlanan metnin rengini maviden düz griye değiştirmek için Highlight menüsünden Grafit’i de seçebilirsiniz.

Grafit temasının uygulama ve klasör ikonlarını etkilemediğini fark edeceksiniz. Bunları da değiştirmek isterseniz, bunu Sistem Tercihleri> Erişilebilirlik> Ekran’dan yapabilirsiniz. “Gri tonu kullan” onay kutusunu işaretleyin ve seçin. (Renkleri özelleştirmeyi uygulamalardaki seçeneğe saklamak istiyorsanız bu adımı atlayın.)

Hemen, kenar çubuğundaki ve Dock’daki simgeler griye dönüşür. Uygulamalar klasörüne göz atarsanız, oradaki uygulamaların da gri olduğunu görürsünüz.

Daha parlak renkler mi tercih edersiniz? Sistem Tercihleri> Erişilebilirlik> Ekran seçeneklerinin altındaki “Renkleri ters çevir” seçeneğini etkinleştirmek de isteyebilirsiniz.

Genel retro görünümüne eklemek için şunları da yapabilirsiniz:

  • Kontrastı artırın: Sistem Tercihleri> Erişilebilirlik> Ekran seçeneğini belirleyin ve “Kontrastı artır” onay kutusunu işaretleyin. Ardından, Görsel efektden memnun kalana kadar “Ekran kontrast kaydırıcısını” sağa doğru çekin.
  • Ekran çözünürlüğünü azaltma: Sistem Tercihleri> Ekranlar> Ekran’dan daha düşük bir ekran çözünürlüğü seçin.

Doğru hissi veren bir duvar kağıdı seçin

Yeni bir duvar kağıdını eklemek, Mac’inizin görünümünü değiştirmenin kolay bir yoludur, bundan sonra bir eski zaman duvar kağıdı almak isteyebilirsiniz. Aramaya Unsplash ile başlayın.

Apple logosunun gökkuşağı renginde veya pikselli bir versiyonunu gösteren veya logoyu neon ışıklarında gösteren bir duvar kağıdı arayabilirsimiz. Hayal gördüren efektleri veya kareli bir dokuya sahip biri de iyi bir seçimdir.

Diğer bir seçenek ise macOS’un geçmiş sürümlerinden birinden duvar kağıdı seçmektir (örneğin OS X). 512 piksel’de her sürüm için default duvar kağıdını bulabilirsiniz.

Nostaljiyi tetiklemenin daha hızlı bir yolunu istiyorsanız, Sistem Tercihleri> Masaüstü ve Ekran Koruyucusu’ndan arka plan olarak mat bir renk seçin. Kenar çubuğunda Apple > Düz Renkler’i bulun ve bu bölümde görüntülenen default renklerden birini seçin. Orta gri, mavi ve yeşil, göz önünde bulundurduğumuz şeyler için idealdir.

Özel ikonlar ekleyin

macOS, uygulamalar, klasörler ve diğer sistem bileşenleri için özel ikonlar eklemenize izin verir. Bu, Mac masaüstünüzü kişiselleştirebileceğiniz başka bir alandır. Daniel Ehrman’ın ikon paketi ile başlayın. Orada, Safari, Chrome, Firefox, Evernote, QuickTime, Photoshop ve daha fazlası için ikonlar var.

Ayrıca eski stil ikonları bulmak için Iconfinder ve Noun Project gibi siteleri araştırın. Düz, pikselli olanlar veya siyah-beyaz ikonların olduğu ikon setlerine bakın. Abartılı gradyanları olanlar da işe yarar.

Finder’ın klasik sürümünü kurun

Finder görsel olarak basit, araç çubuğu içermeyen bir dosya gezgini olarak çıkmıştı. Bu deneyime geri dönmek isterseniz, açık kaynaklı uygulama Classic Finder sayesinde bunu gerçekleştirebilirsiniz. Her zamanki Finder uygulamasına paralel olarak çalışır ve her ikisi arasında geçiş yapmanızı sağlar.

Klasik Finder görünümü olmadan küçültülmüş Finder deneyimine sahip olmayı tercih ederseniz, Simple Finder’ı deneyin. Önce ebeveyn denetimlerini Sistem Tercihleri> Ebeveyn Kontrolleri aracılığıyla etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, görünen “Diğer” sekmesinde Simple Finder seçeneğini bulacaksınız.

Komut satırını tekrar eski haline getirin

 

Mac’inizin Terminal uygulaması, “anında geri dönüş” yazan siyah – yeşil görünüşe pek benzemiyor. Bu klasik görünümü geri getirmek için cool-retro-term gibi bir terminal emülatörü uygulamasına ihtiyacınız var. Bu, geçmişteki CRT ekranlarının görünümünü taklit etmeye izin verir.

Cool-retro-term’i kullanmak için, Homebrew ile Terminal’den Mac yazılımını nasıl kuracağınızı bilmeniz gerekir.

Daha kolay bir çözümü tercih ederseniz, ücretsiz demo sürümü ile birlikte gelen Cathode’u ($5) deneyin. Uygulama, tam terminal görünümünü vermek için oldukça az seçeneğe sahip. Temaları, sesleri, renkleri, fontları ve diğer görsel efektleri değiştirebilirsiniz.

Harfleri eş genişlikteki bir fonta geçin

Harfleri eş genişlikli veya  sabit genişlikteki fontlar daktiloları akla getiriyor ve daktilolar cezbedici bir eskiliğe sahip. Bu yüzden, harfleri eş genişlikli yazı tipine geçiş yapmak, bizim amacımız için mükemmeldir. Ne yazık ki, bunu tüm macOS’da değil sadece belirli uygulamalarda yapabilirsiniz.

Mac’iniz zaten birkaç sabit genişlikte font ile geliyor. Bunları görüntülemek için Font Book uygulamasını açın ve kenar çubuğunda Akıllı Koleksiyon altındaki Sabit Genişlik öğesini tıklayın. Sağda listelenen mevcut yazı tiplerini göreceksiniz. Courier, Menlo ve Monaco en iyi seçeneklerdir.

Default seçeneklerden memnun değilseniz, Font Squirrel gibi bir siteden yeni bir yazı tipi bulabilirsiniz. Yazı tipini kurduktan sonra, yazı tipi değişikliklerini destekleyen uygulamalarda, Biçim> Yazı Tipi> Yazı Tiplerini Göster menü seçenekleri aracılığıyla geçiş yapmaktan çekinmeyin.

Son olarak, yukarıda yaptığımız çeşitli ince ayarların birleştirilmiş sonucuna bir bakalım.

Mac’iniz İçin Yepyeni Bir Retro Görünüm

Pahalı bir fantezi görünümlü Apple bilgisayar için ödeme yaptıktan sonra, sürekli olarak bir kalıntı gibi görünmesini istemeyebilirsiniz. Öyleyse neden bu ipuçlarını sadece eğlenmek için retro bir hisle ikinci bir kullanıcı hesabı oluşturmak için kullanmıyorsunuz? Hala erişebileceğiniz klasik Mac yazılımlarıı ile birleştiğinde, nostalji özleminiz arttığında kullanışlı olur.


Bu yazı, Macline dergisinin Eylül ayı sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here