Ana sayfa Donanım MacBook Pro ve Air mercek altında

MacBook Pro ve Air mercek altında

0

Apple”ın dizüstüne yeni hamlesi

  Apple bu yıl Haziran ayında gerçekleşen Worldwide Developers Conference”da (Dünya Geliştiriciler Konferansı) yeni MacBook Pro ve Air serisini tanıttı. Seride iki yeni 13 inç”lik model ve bir adet de gelişmiş 17 inç”lik model yer alıyor. 15 inç”lik modellerde de bir yeni, bir de güncellenen model görüyoruz. Apple ayrıca MacBook Air serisinin de hızını geliştirdiğini açıkladı. Yeni serinin fiyat avantajları da getirmesiyle dünya çapındaki kullanıcıların yine Apple Store”ları dolduracağı düşünülüyor. Sizin için yeni serideki farklılıkları inceledik. 
 

13 inç Macbook Pro”lar

Yeni 13 inç”lik MacBook Pro”ların dikkat çeken ilk özelliği, FireWire”ın geri dönüşü olacak diye düşünüyoruz. Apple”ın sunduğu bu bağlantı özelliğini beğeniyle karşılayacak Apple severlerin sayısının hiç de az olmayacağı açık. Yeni modellerde FireWire 800 portu bulunuyor. Bunun yanı sıra yeni MacBook Pro”larda daha uzun pil ömrü sağlayan, ancak değiştirilemeyen piller kullanılmış. Ayrıca Secure Digital (SD) kart yuvasına sahip olan modeller, bu özellikleriyle de depolama alanı konusunda bir avantaj sağlıyor. özellikle fotoğrafçılar, tasarımcılar ve videolarla çalışan profesyonellerin bu yenilikten oldukça hoşlanacağını düşünüyoruz. Yeni modeller derken, MacBook Pro”larda iki standart konfigürasyondan bahsediyoruz. ‹lk model 2.26 Ghz Core 2 Duo işlemci, 2 GB 1,066 Mhz DDR3 RAM ve 160 GB 5400 rpm sürücüye sahip. Bir üst modelse 2.53 Ghz Core 2 Duo işlemci, 4 GB 1066 Mhz DDR3 RAM ve 250 GB 5400 rpm sürücüyle geliyor. Her iki modelin de grafik kartı 256 MB hafıza kullanan Nvidia GeForce 9400M.
 

 

 

Tasarım anlamında en son gördüğümüz MacBook”larla karşılaştırdığımızda çok büyük farklar yok. Yine şık, alüminyum kasa kullanılmış. Modellerde iSight webcam her zamanki gibi yerini alıyor. Parlak ekransa 1280x 800 piksel çözünürlükte. Apple, arka aydınlatma ve ekran konusundaki yeniliklerin renk gamutunu yüzde altmış oranında artırdığını belirtiyor. Sol tarafta MagSafe güç bağlantısı, Gigabit Ethernet portu, bir Mini Display portu, iki USB yuvası ve önceden bahsettiğimiz FireWire 800 ve SD kart yuvaları yer alıyor. Kensington kilit ise sağ tarafa, 8x SuperDrive”ın yanına taşınmış.

Yapılan testlerde, yeni modellerin eskilere göre farklı uygulamalarda yüzde yirmi ve üstü oranlarda daha fazla hız sağladığı belirtiliyor. Pilin değiştirilemez oluşu ise kimi Mac kullanıcılarını endişelendirse de, yeni modellerin eskilere göre daha uzun pil ömrü sağladığı, özellikle tek bir şarjla çok daha uzun kullanılabildiği birçok testle kanıtlanmış. Yani değiştirilemeyen pilin eski nesil MacBook”lardaki değiştirilebilir pilden daha fazla verimlilik sağladığı açıkça ortaya çıkıyor. 13 inç ve 15 inç”lik modeller arasındaki farklara baktığımızdaysa, hız konusunda bir fark olmadığı belirtiliyor. Eski nesile göre daha hızlı olan yapı, 15 inç”te de yerini alıyor. Ancak 15 inç”lik modelin pil ömrü konusunda biraz daha iyi olduğu da görülüyor.

Her iki model de 8 MB”a kadar RAM desteği sağlıyor. Ancak bunun için Apple”dan yardım istemek durumundasınız. Ekstra bir ücretle daha fazla kapasiteye sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca sürücüde de yine ekstra bir maliyetle geliştirmeler yapmak mümkün. Apple bunların yanı sıra 128 ve 256 GB”lık olmak üzere iki de SSD seçeneği sunuyor.
 

 

 

15 inç MacBook Pro
MacBook Pro”ların dünya çapındaki en popüler modeli, özelliklerindeki güncellemelerle gücünü sürdürüyor. Estetik alüminyum kasa, rahatça kullanabildiğiniz geniş Multi-touch trackpad ve geniş ekran modelin yine iddialı görünmesini sağlıyor. Parlak ekran 1440×900 piksel çözünürlükte. Uzun süredir beklenen matte ekran ise yine bir başka bahara kalmış, ancak bu durumdan memnun olan ve olmayan kullanıcıların eşit olduğu düşünülüyor. Kasadaki tüm port”lar sol tarafta toplanmış. 8x SuperDrive ise sağda. önceki modellerdeki Express Card yuvasının yerini 13 inç”lik modellerde olduğu gibi SD kart yuvası almış. 13 inç”lik modellerde ve 15 inç”lik modelde Express Card yerine SD kart yuvasının yer alması Express Card kullanıcıları için çok iyi bir haber değil, ancak Apple bu konuda araştırmalar yapıldığını ve Express Card kullanan tüketicilerin genelin çok az bir bölümünü oluşturduğunu belirtiyor.
 
  Bu yıl 17 inç”lik MacBook Pro ile tanıştığımız değiştirilemeyen pil bu modelde de bulunuyor. Ancak bu konuda endişelenmeden önce pilin yapısından biraz bahsedelim. Yeni pil teknolojisinin daha uzun pil ömrü sunmasının bir nedeni var tabii ki. Yeni Lityum polimer piller, önceden alışık olduğumuz lityum-iyon pillerden oldukça farklı. Adaptive Charging adlı yeni bir teknoloji kullanan yeni piller, her şarjda pilin ömrünü daha da uzatmak üzere tasarlanmış.
 
Yeni pile kullanıcıya daha fazla bilgi sağlanması amacıyla bir çip takılmış. Bu sayede sıcaklık, pil seviyesi gibi bilgiler takip ediliyor ve görüntülenebiliyor. Gelişmiş bir algoritma sayesinde bu bilgiler optimal pil kullanımını belirlemek için kullanılıyor. Bu teknoloji ile birlikte, yeni Apple dizüstülerin öncekilerle karşılaştırıldığında çok daha fazla şarj edilebilme imkanı bulunuyor.

Yeni modellerdeki ekran geliştirmeleri 15 inç”lik modelle çok daha “şık” bir biçimde görülebiliyor. Yeni MacBook Pro”lar daha parlak ve zengin renkler sunuyorlar. Derin siyahlar ve canlı renkler tasarımcıların çok hoşuna gidecek diye tahmin ediyoruz. Renk gamutunun genişlemesi ve LED arka aydınlatmalar bu konuda çok başarılı olmuş. 15 inç”lik modellerin konfigürasyonundan bahsetmemiz gerekirse, 15 inç”lik MacBook Pro üç farklı modelde geliyor. 2.53 GHz Intel Core 2 Duo işlemciye sahip model, 250GB sürücü ve Nvidia GeForce 9400M grafik kartına sahip. 2.66 GHz Intel Core 2 Duo sistemiyle gelen model ise 320GB har disk ve Nvidia GeForce 9400M ve 9600M GT grafiklerle geliyor. Son olarak 2.8 GHz Intel Core 2 Duo işlemcili ve 500GB hard diskli model, Nvidia GeForce 9400M ve 9600M GT grafik işlemci bulunduruyor. Buradan da oyuncuların da yeni MacBook Pro”larla oldukça mutlu olabilecekleri sonucu çıkıyor.

Dizüstündeki yeni Apple”ların çok daha fazla pil ömrü sunduklarını daha önce de söyledik. Bu özellik, yeni serinin en önemli noktası olarak dikkat çekiyor. Apple, serinin tanıtımında yeni MacBook”ların uygulamalara göre %40″a kadar daha fazla pil ömrü sunduğunu açıklamıştı. Peki bu tam olarak ne demek? Bu tanımı somutlaştırmak gerekirse, Apple yeni MacBook”ları tam yedi saat boyunca durmaksızın kullanabileceğinizi belirtiyor. Ancak bu durumda Nvidia GeForce 9400M grafik kartını kullanıyor olmalısınız. Eğer bu süreçte 9600M GT kart kullanılıyorsa, bu süreden bir saat kadar kısalabilir. Yine de bu süre seyahatlerde ya da dışarıdayken Apple MacBook Pro”dan ayrı kalmamak için oldukça iyi bir zaman dilimi gibi görünüyor.
 

 

 

17 inç MacBook Pro
Farklı sektörlerden birçok profesyonelin hayalini süsleyen 17 inç”lik Macbook Pro”daki değişiklikler, özellikle performans konusunda ortaya çıkıyor. 17 inç”lik modelin konfigürasyonuna baktığımızda, hızın arttığını görüyoruz. 2.8 GHz Intel Core 2 Duo işlemci, 4GB RAM ve Nvidia GeForce 9400M ve 9600M GT grafik kartlarıyla oldukça güçlü bir model var karşımızda. Hard disk de güncellenmiş ve 500 GB”a ulaşmış. Buna fiyat avantajı da eklendiğinde – yeni model eskisinden 300 dolar adar daha düşük bir fiyata sunuluyor- Mac severlerin iç geçirdiğini duyar gibi oluyoruz. Ancak bununla da yetinemeyenler için, yeni modelde yükseltme seçenekleri de bulunuyor. Model, 8GB RAM ve 500 GB hard disk yada 256 GB SSD seçenekleriyle de gelebiliyor.

17 inç”lik ekran, hatırladığımız gibi, 1920×1200 piksel çözünürlükle oldukça etkileyici varlığını sürdürüyor. Parlamadan şikayetçi olanlar için, Apple anti-glare yani parlamaları önleyen bir ekran da sunuyor. Yine küçük bir ekstrayı gözden çıkarmanız gerekse de, böyle bir MacBook Pro için değer diye düşünüyoruz. Modeldeki en önemli değişiklikse hızı. 17 inç”lik MacBook Pro, önceki modeline tur bindiremese de, ipi önde göğüslüyor ve performansıyla yine hepimizi etkileyecek gibi görünüyor.
 

  Apple”ın “dünyanın en ince 17 inç”lik dizüstü bilgisayarı” olarak tanımladığı 17 inç”lik MacBook Pro, bu unvanı sonuna kadar hak ediyor. 2.41×36.4×24.9 cm boyutlarındaki şık profesyonel,  2.49 kg ağırlığa sahip. 17 inç”lik MacBook Pro”nun performans özellikleri, kullanım kolaylığıyla da destekleniyor. Klavye ve touchpad, kolay kullanım için özellikle tasarlanmış nitelikleriyle dikkat çekiyor. Klavye, şık ve ergonomic tasarımının yanı sıra, ışıklı oluşuyla da dikkat çekiyor. Böylece az ışıklandırılmış ortamlarda bile klavyeyi rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.
Pil ömrü, yukarıda da söylediğimiz gibi, her şarjlı kullanım için artırılmış durumda. Ancak bunun yanında, dizüstü bilgisayarın genel olarak ömrünü uzatacak gelişme, normalde 300 kere şarj edildikten sonra ömrü sona eren pilin, yeni modelde 1000 şarja kadar kullanılabilmesi.
 
Böylelikle hem çevreci hem de ekonomik anlamda önemli bir adım atan Apple, yeni serinin en önemli özellikleri arasında pil ömrünü saymakta oldukça haklı. Ayrıca böyle bir ömür sunan pile rağmen hala ince ölçülerini koruyan Apple MacBook Pro 17 inç, hızı, performans özellikleri ve göz kamaştırıcı ekranıyla Apple”ın dizüstündeki en önemli hamlelerinden biri.

 

 

MacBook Air
13 inç”lik ekranıyla 1.36 kg ağırlığa sahip olan ve en ince noktasında 0.4 cm boyutundaki MacBook Air”in yeni modelinde de, en önemli özelliği bu özellikleri ve tasarımı olmaya devam ediyor. Yani bu boyutlarda sunduğu kaliteli ekranı ve tam boyutlu klavyesi. MacBook Air de arkadan ışıklandırmalı klavyesiyle ışığın çalışmak için bir problem olmamasını sağlıyor. MacBook Air”deki yeniklere gelince, güncellemelerin en ince Mac”imizi daha güçlü ve daha “ekonomik” kıldığını söyleyebiliriz. ‹ki modelde gördüğümüz konfigürasyon, öncelikle 1.86 GHz Intel Core 2 Duo işlemci, 120GB hard disk ve Nvidia GeForce 9400M ekrankartı şeklinde giriş seviyesini ve 2.13 GHz Intel Core 2 Duo işlemci,  128GB SSD ve Nvidia GeForce 9400M grafik kartıyla bir üst modeli oluşturuyor.

Performans özelliklerdeki gelişimler, MacBook Air”in ilk tanıtıldığı fiyattan bile çok düşük bir fiyata geliyor. Bu da MacBook Air”in yeni modellerini çok daha çekici kılıyor. Tasarım tarafında çok fazla bir değişikliğe gerek görülmemiş. Bağlantı özellikleri de hatırladığımız gibi. USB 2.0 portu, kulaklık jakı ve Mini Display portu buluyor. Yine tüm bağlantıları USB ya da kablosuz ağ üzerinden yapmamız gerekiyor.  Ancak Apple”ın MacBook Air ile birlikte bir adet 10/100 USB-Ethernet adaptörü de vermesi çok hoş bir sürpriz olarak görülüyor.

Toparlamamız gerekirse, MacBook Air”deki yenilikler, daha güçlü grafikler ve daha fazla hız olarak sıralanabilir. Daha güçlü grafikler için beklentiler tabii ki MacBook Air”in büyük kardeşleri kadar güçlü olmadığı göz önüne alınarak oluşturulmalı. Daha fazla hız ise önemli bir avantaj.

MacBook Air, yeni özellikleriyle de, diğer modellerin hız olarak altında kalıyor. Ancak başta da söylediğimiz gibi, Air tüm tasarım özellikleriyle dünya çapında kendi kitlesini çoktan oluşturmuş durumda. Mac”lerin özellikle ağır tasarımsal projeler ve işler için geliştirilmiş olmaları gibi bir düşünceyi yıkan MacBook Air, basit, eğlenceli ve güzel oluşuyla piyasaya çıktığı andan itibaren hepimizi etkilemişti. ?imdi bu özelliklerin yanına fiyat avantajı da ekleniyor.

MacBook ailesindeki yenilikler, çok kapsamlı olmasa da performans yönünde daha yüksek beklentilere sahip kullanıcıları memnun edecek cinsten. Tasarımda çok büyük değişiklikler olmasa da, böyle değişikliklere gerek olup olmadığı tartışmalı bir soru. özellikle MacBook Pro”lardaki yeni özellikler fiyat avantajları ve pil ömründeki gelişmelerle birlikte düşünüldüğünde Apple”ın MacBook sevenlere çok güzel haberler verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here