Ana sayfa Donanım MacBook Pro Retina

MacBook Pro Retina

0

Boyutlar

MacBook Pro görünüm açısından selefinden çok büyük farklılıklar içermiyor. özellikle bir önceki nesle kıyasla inceldiğini söylemek pek mümkün değil. Maksimum 1.8 cm kalınlığa sahip olan yeni Pro”nun toplam ağırlığı ise yalnızca 2.02 KG. Bu değer “ortalama” bir laptop için yüksek belki ama, söz konusu MacBook Pro olunca, barındırdığı özellikle ve işlevleri göz önüne alındığında bu ağırlık hiç de fazla değil. Zira yeni MacBook Pro 2012, kesinlikle “ortalama” bir bilgisayar değil.
 

macbook pro

Donanım

Gücünü ve yıldızını Retina ekrandan alan MacBook Pro, donanımsal açıdan da önemli yenilikler barındırıyor. Intel”in en yeni ve güçlü 2.3 GHz”lik Core i7 işlemci ailesini barındıran bu donanımsal “deha”, Turbo Boost ile 3.3 GHz saat hızına ulaşabiliyor (Bunu ağır MacBook Pro fanboyları haricindeki kişilere önermiyoruz). Cihazın barındırdığı bellek miktarı ise 8 GB. Tabii ki bu bellek miktarını yine donanımsal ve ustalık gerektiren bir müdahale ile 16 GB”a kadar yükseltebilmek mümkün. Cihazın içerisinde yer alan 256 GB flash depolama birimi ise kesinlikle ultra hızlı veri okuma ve yazma imkanı tanıyor.

 

 

Mac OS X Lion ve…

 

MacBook Pro 2012 ile gelen Mac OS X işletim sisteminin adı Mac OS X Lion. Fakat yakın zamanda piyasaya sürülecek olan Mac OS X Mountain Lion, yeni güncellemesiyle birlikte MacBook Pro 2012 kullanıcılarına sunulacak. Lion, özellikle Mail, Adress Book, iCal, Mac App Store, Mission Control, Launchpad, Resume, Airdrop ve Autosave gibi birbirinden etkili yenilikler içeren bir işletim sistemi.
 


Retina ekran ve görüntü

MacBook Pro”lar Retina ekran sayesinde artık 2880×1800 çözünürlük oranını destekleyebiliyor. Bu çözünürlük değeri 15.4 inç”lik bir MacBook Pro”da büyüleyici bir çalışma ortamı sunuyor. Bu, özellikle grafik tasarımcılarını, video montajcılarını ve fotoğrafçıları sevinçten havalara uçuracak derecede bir yenilik! Zira mevzubahis kişiler için daha geniş çalışma ortamı, daha yüksek ekran çözünürlüklerini deneyimleme imkanı, işlerinde de başarıya ve özgünlüğe giden yolu aralayan bir etmendir. Ekran ile başladık ekran ile devam edelim. 15.4 inç boyutundaki MacBook Pro 2012″de gördüğümüz kadarıyla LED arka ışıklandırmalı IPS panel, Retina ekran ile birlikte kalitesini gözle görünür bir biçimde yükseltmeyi başarmış. Ekran, 2880×1800 haricinde 1920×1200 1680×1050, 1280×800 ve 1024×640 oranlarını destekliyor. Ekranın maksimum orandaki piksel yoğunluğu 220 ppi. Bu da inç başına 220 piksel düşmesi anlamına geliyor.

MacBook Pro”nun ön panelinde yer alan kamera artık 720p çözünürlükte görüntü alabiliyor. Bu da, özellikle yerleşik FaceTime uygulamasında karşı tarafa oldukça kaliteli bir görüntü aktarımı gerçekleştireceğiniz anlamına geliyor. MacBook Pro görüntü işleme gücünü Intel”in HD Graphics 4000 yongasetinden alıyor. Ayrıca NVIDIA”nın 1 GB”lık GDDR5 bellekli GeForce GT 650 M ekran kartı, görüntüleme işlemini başarıyla gerçekleştiriyor.
 

 

Bağlantılar

Gel gelelim MacBook Pro”cular için en önemli bölümlerden birine, bağlantı seçeneklerine… MacBook Pro 2012, artık farklı bir güç girişi barındırıyor. MagSafe 2 adını alan bu yeni şarj bağlantı girişi, selefine kıyasla daha küçük ve pratik. Tek bir dokunuşla MacBook Pro”yu şarjdan çıkarmak mümkün. Apple, MagSafe 2″nin eski MacBook Pro”larla uyumlu olması için oldukça ucuz bir fiyata dönüştürücü satacağını açıklayarak bu değişimin korkutucu olmasını engelledi. öte yandan MacBook Pro 2012 iki adet Thunderbolt giriş barındırıyor. ayrıca USB 3 girişi ile MacBook Pro”lar artık teknolojik açıdan yüzünü geleceğe döndüğünü belli ediyor. HDMI girişi de mevcut olan Pro, SDXC kart girişinin yanı sıra standart 3.5 mm”lik kulaklık girişi barındırıyor.
 

Sonuç

Her açıdan tatmin edici bir ürün olan MacBook Pro, özellikle Retina ekran konusunda bizleri kendisine ayrı bir boyutta hayran bırakmayı başardı. Görüntü kalitesi sayesinde artık fotoğraflar daha net, videolar daha gerçekçi, animasyonlar ve tasarımlar ise daha büyüleyici olarak karşımıza çıkabilecek!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here