Ana sayfa Donanım MacBook Pro Retina Display Video İnceleme

MacBook Pro Retina Display Video İnceleme

0

Apple’ın yılın en çarpıcı ürünlerinden biri olmaya aday olan MacBook Pro’nun 15.4-inç ekranlı Retina Display modeli elimize ulaştı ve Türkiye’deki ilk video incelemesi Technotoday’deki yerini aldı

 

Türkiye’deki ilk “MacBook Pro Retina Display” Video İncelemesi
Hem yazılı hem de video inceleme şeklindeki geniş incelememiz, MacBook Pro Retina Display hakkındaki tüm sorularınızı cevaplayacak.
 


D
etaylı yazılı incelememiz için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Cihaza genel bakış
MacBook Pro 2012 model ile birlikte USB 3.0 girişleri cihaza eklenmiş, güç girişi değiştirilmiş. Pil ömründe çok fazla bir değişiklik göremedik. Gerçi retina ekrana rağmen pil ömrünün aynı kalması bile bir başarı göstergesi olarak düşünülebilir. Apple, ince bilgisayar misyonunu MacBook Air”e yüklediğinden olsa gerek, yeni MacBook Pro”da herhangi bir göze batan incelme göremedik.
 
macbook pro retina display

Boyutlar
Yeni MacBook Pro görünüm olarak 2011″deki selefinden çok da farklı değil. 1.8 cm maksimum kalınlığa sahip olan Pro, 2.02 kg ağırlığa ve 24.71″e 35.89 cm en boy”a sahip. Yani taşınabilirlik açısından yeni bir özellik sunmuyor. Fakat selefi zaten yeteri kadar taşınabilir ve şık olduğu için, bu alanda MacBook Pro 2012″ye bir eksi puan vermek doğru olmaz.

>>>>>>

 

 

Ekran ve grafik gücü
15.4 inç ekran boyutunda retina ekran görecek olmak bizleri hayli heyecanlandırmıştı. LED arka ışıklandırmalı IPS panel, retina ekran ile birlikte 2880×1800 çözünürlük barındırıyor. Bu çözünürlükteki piksel yoğunluğu ise 220 ppi. 15.4 inç ekranda 2880×1800 çözünürlük görüntülüyor olmak kulağa oldukça kışkırtıcı geliyor. Cihazın desteklediği diğer oranlı çözünürlükler 1920×1200 1680×1050, 1280×800 ve 1024×640.
Cihazın ön panelinde yer alan kamera ile 720p çözünürlükte FaceTime görüntülü konuşmalar gerçekleştirebilmek mümkün. Aynı şekilde retina ekran sayesinde görüntü kalitesinin artması, bizlere bu alanda çok daha rahat ve kaliteli görüşmeler yapabilme imkanı tanıyor artık.

Intel HD Graphics 4000 yongaseti barındıran MacBook Pro 2012, NVIDIA”nın 1 GB”lık GDDR5 bellekli GeForce GT 650 M ekran kartını üzerinde barındırıyor.


macbook pro retina display

>>>>>>

 


 

Donanım
Donanımsal açıdan güçlenen MacBook Pro, daha yeni ve daha hızlı Core i7 işlemci ailesi barındırıyor. 2.3 GHz”de çalışan dört çekirdekli işlemci, Turbo Boost ile 3.3 GHz saat hızında performans gösterebiliyor. 6 MB paylaşımlı L3 cache”e sahip olması, işlemlerin gerçekleştirilme ve sunulma hızında önemli bir rol oynuyor. Cihazın bellek kapasitesi 8 GB. Bu, adında Pro kelimesi geçen bir MacBook için oldukça önemli bir değer. 1600 MHz”de çalışan DDR3L bellek, teknik destekle birlikte 16 GB”a kadar arttırılabiliyor. öte yandan cihazı hızlandıran ve daha güçlü performans göstermesini sağlayan bir diğer kriter de 256 GB flash depolama kapasitesine sahip olması diyebiliriz. Kısacası 15.4 inç ekran boyutuna sahip MacBook Pro”nun yeni modeli, donanımsal açıdan kesinlikle tatmin edici özellikler barındırıyor.
macbook pro retina display

>>>>>>

 

 

Bağlantılar
MacBook Pro 2012, yeni bağlantı seçenekleriyle 2011 versiyonundan bir hayli farklılaşmayı başarıyor. MacBook Pro 2012 ile birlikte artık yeni bir güç girişine sahip oluyoruz. MagSafe 2 adlı bu yeni giriş, daha ince pin”lere sahip. Yani eski MacBook Pro”nuzun MagSafe güç kablosuyla yeni MacBook Pro”yu şarj etmek mümkün olmayacak. Apple bu durumun ortaya çıkaracağı sorunu çözmek için oldukça uygun bir fiyattan dönüştürücü satmaya başlayabilir, bunu da ek bilgi olarak vermiş olalım.

 

 

Cihazda iki adet Thunderbolt giriş bulunuyor. Bu girişler, 10 Gbps”ye kadar veri taşıyabiliyor. Ayrıca Pro 2012 ile birlikte MacBook serisi USB 3 girişleriyle tanışmış oluyor. HDMI girişe sahip olan cihaz, 3.5 mm”lik standart kulaklık girişinin yanı sıra SDXC kart girişine sahip.

Yazılım
MacBook Pro 2012 ile birlikte bizleri karşılayan işletim sistemi Mac OS X Lion. Yenilenmiş Mail, Adress Book, iCal, Mac App Store, Mission Control, Launchpad, Airdrop, Resume, Autosave gibi yeni özellikler barındıran Lion, yakın zamanda piyasaya sürülecek olan Mountain Lion güncellemesini de kullanıcılarına sunmayı ihmal etmeyecek. Ayrıca Lion”a ek olarak iLife yazılım paketi de Mac OS X ile birlikte hediye ediliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here