Ana sayfa Donanım MacBook Pro Ailesinin Yeni Üyeleri

MacBook Pro Ailesinin Yeni Üyeleri

0

Apple MacBook Pro 2012’ye Hazır
 

Apple’ın MacBook Pro modeli, piyasaya çıktığı ilk zamanlardan beri tartışmasız dünyanın en arzu edilen taşınabilir kişisel bilgisayarlarından biri oldu. Geçtiğimiz aylarda yapılan ve 15” ve 17” modellerinin tabi tutulduğu donanım güncellemesi ile beraber, bu “arzu nesnesi”nin çekiciliği daha da arttı. Güncellemede öne çıkan en mühim özelliklerden biri MacBook Pro’ların geçtiğimiz yılki modellerine kıyasla teorik olarak tam iki katı daha hızlı ve verimli çalışmasını sağlayan yeni nesil Intel Sandy Bridge işlemcilerle donanmasıydı. Bu işlemci modellerine ister i5, ister de i7 çip seti ile erişebilmek mümkün. Bunun dışında MacBook Pro’ların gövde tasarımında herhangi bir değişikliğe gidilmemiş olması bazı Apple tutkunlarını hayal kırıklığına uğratsa da, bir sonraki yenileme için daha da umutlandırdığı da kesin. Şimdi, Apple’ın artık bir pazarlama stratejisi haline getirdiği bu yıllık güncellemenin 2011 versiyonundaki en önemli beş özelliğe daha yakından bakalım.
 
macbook pro
 
Görünüşün her şey olduğu çağ

Apple MacBook Pro’ların giriş paragrafında bahsettiğimiz albenilerinin belki de ana unsuru olan dış görünüş ve tasarımından başlamak akıllıca olacak. Hali hazırda birçok MacBook Pro kullanıcısının akıllarının çelindiği nokta kesinlikle cihazın imajı idi. Yekpare alüminyumdan üretilen ve bir endüstri ürünleri tasarımı bilincinin sonucu olan MacBook Pro ailesinin bu seneki modeli de, sadece Apple fanlarını değil, tüketici elektroniği tasarımı konusunda kafa ve göz yoran tüm insanları çelecek görünümde. Gövdenin yapıldığı materyal gereği, sadece tasarım avantajı değil, kullanım ve taşıma kolaylıkları da beraberinde hissedilmekte. Apple, alışkın olduğumuz tasarım inovasyonu kültürünü burada da elden bırakmayarak yeni MacBook Pro’ları göz alıcı LED ekran ve yeni nesil işletim sistemi MAC OS X 10.7 Lion ile çok daha iyi bir entegrasyon sağlayacak büyük ve tek parça bir trackpad ile donatıyor. Söz konusu trackpad çoklu dokunma gerektiren uygulamalarda oldukça iyi işlev gören bir donanım özelliği olarak Apple’ın her zamanki yazılım-donanım uyumluluğu avantajını korumaya devam ediyor. Bu özellik sayesinde sadece İnternet’te sörf yapmak değil, profesyonel uygulamaları da kullanmak oldukça kolaylaşıyor.

 

İşlemci gücü

Yeni MacBook Pro’lar, şu ana kadarki en hızlı dört çekirdekli Intel işlemcilerle donanmış vaziyette. Sandy Bridge mimarisine göre tasarlanan i5 ve i7 işlemcilerle birlikte yine Intel’in geliştirdiği “Turbo Boost 2.0” teknolojisi ile işlemci performansını, üstelik sadece gerektiği yerlerde daha da artırmak mümkün.

Bu özellik bilhassa yüksek performans isteyen oyunlar, film, fotoğraf veya ses işleme programları (Final Cut Pro, Aperture 3 veya Logic Studio gibi) üzerinde çalışırken etkisini hissettiriyor. İşlemcinin akıllı çoklu görev kabiliyeti, ona sadece ihtiyaç duyduğunuz anlarda devreye girerek hem enerji verimliliğini artırıyor hem de daha yüksek hız sağlıyor. Bu sayede şu anda endüstri standardı haline gelmiş tam profesyonel uygulamalar dahi basit programcıklar kadar rahatlıkla çalışabiliyor.
 

macbook
 
Devrimci Thunderbolt teknolojisi

Daha evvel MacBook Air’lerde de kullanılan Thunderbolt yüksek hızlı veri alışverişi kapısı, MacBook Pro’larda da yerini alarak giderek bir standart haline geleceğinin sinyallerini iyiden iyiye vermeye başladı. Daha evvel de MacLine sayfalarında ayrıntılarıyla işlediğimiz gibi Thunderbolt veri yolu, alışkın olunan USB 2.0 protokolüne göre tam 20 kat daha hızlı veri alışverişi yapabilme kabiliyetine sahip. Aynı zamanda Thunderbolt, FireWire 800 protokolüne nazaran da 12 kat daha hızlı veri akışını mümkün kılıyor. Ayrıca gerekli aparatlarla USB 2.0 ve FireWire 800 bağlantı protokollerini destekleyen cihazlarınızı da Thunderbolt kapısı ile seri bir şekilde bağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda Thunderbolt girişi DisplayPort’u da desteklediğinden yine bu kapıyı kullanarak yeni MacBook Pro’ya yüksek çözünürlüklü ekranlar da rahatlıkla bağlanabiliyor.

 

Grafik kabiliyetleri

Yeni MacBook Pro’lar gem 15” hem de 17” lik modellerde farklı ihtiyaç anları için bağımsız iki ayrı grafik çözümünü mümkün kılıyor. LED görüntüde hiçbir kayıp olmadan fotoğraflarınıza bakabilirken aynı anda yüksek çözünürlüklü videolarınızı da rahatlıkla ayrı bir pencerede oynatabilirsiniz. Aynı zamanda yüksek performans isteyen oyunlarda da hayli tatminkar sonuçlar veren bu sistemi MacBook Pro, bünyesinde barındırdığı Radeon HD 6750M ekran kartlarına borçlu. Bununla beraber Intel HD Graphics 3000 işlemci de barındıran MacBook Pro’lar gerektiğinde bu çipi de kullanarak enerji tasarrufu yapabiliyor. Profesyonel uygulamalar ve/veya oyunlarda ise devreye Radeon HD 6750M girerek maksimum verim sağlanmış oluyor.
 

apple
 
Uzun pil ömrü

Piyasadaki çoğu taşınabilir bilgisayar günümüzde tek ve tam şarjla yaklaşık olarak 4 ila 5 saat arasında aktif kalabiliyorken MacBook Pro’larda bu 7 ila 12 saate kadar çıkabiliyor. Bununla beraber pilin kendi ömrü ise minimum 5 yıl. Bu süre bile çoğu laptop pilinin ömürlerinden fazla.

Bu değerlere ulaşabilmek adına Apple, Lityum-Polimer alaşımlı yeni pilleri tasarladı. Bu spesifik pilin özellikleri sadece yukarıda saydığımız kantatif değerlerle ibaret değil. Aynı zamanda MacBook Pro pilleri incelikleri ve hafiflikleriyle de rakiplerinin bir hayli önünde. Tüm bu özelliklerle MacBook Pro’nun enerji sarfiyatı bakımından da muadillerine göre oldukça “yeşil” bir imaj çizdiğini söylemekte yarar var.

Sonuç

Uzun süredir taşınabilir Mac’ler kabiliyetleri ve tasarımları kadar piyasadaki başarılarıyla da dikkat çekiyor. Kullanıcı ara birimlerinin ve işletim sisteminin de getirdiği avantajlarla bu başarıyı perçinleyen MacBook Pro ailesinin bir nevi 2012 versiyonu olarak düşünebileceğimiz bu seri, ürüne yabancı olmayanları şaşırtmayacak; ilk defa Mac kullanmaya başlayacak olanları ise tasarımı, performansı ve albenisiyle bir hayli büyüleyecek özelliklere sahip. MacBook Pro ailesinin bundan sonraki güncellemesinin dış tasarımı da kapsayacağı beklentileri yoğunlaşırken hali hazırdaki bu tasarımın kabiliyetlerinin nerelere vardığını görmek oldukça heyecan verici.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here