Ana sayfa Donanım MacBook Pro ailesi karşınızda

MacBook Pro ailesi karşınızda

0
MacBook Pro ailesi üç ferdi ile karşımızda. Giriş seviyesi sayılabilecek 13″” MacBook Pro, bir üst seviyedeki 15″” MacBook Pro ve en üst ve en güçlü versiyon 17″ MacBook Pro.
 
macbook
 
13″ MacBook Pro

Giriş seviyesi addedilen ve 2,3 GHz’lik hızlara ulaşan yenilenen Core i5 işlemcileriyle 13″ MacBook Pro modelleri, performans açısından oldukça güçlenmiş vaziyette. Bu sayede Mac OS X bünyesindeki tüm uygulamalar, düşünebildiğinizden çok daha hızlı ve verimli çalışıyor. Apple bu modeli MacBook Pro”ya giriş olarak konumlandırıyor ve mobilite ihtiyacı üst seviyede olmakla birlikte performanstan da ödün vermek istemeyen kullanıcılar için tasarlandığını her fırsatta belirtiyor.

 

15″ ve 17″ MacBook Pro

15″ ile 17″ MacBook Pro modellerinde bulunan yeni Intel Core i5 ve Core i7 işlemciler, önceki nesil MacBook Pro”lar ile karşılaştırıldığında performansı %50’ye kadar arttırıyor. Bunlar, Intel’in en güncel 32 nanometre işleme teknolojisini temel alan, şu an itibariyle piyasadaki en hızlı çift çekirdekli işlemciler ve Mac dizüstü bilgisayarlar için tamamen yeni bir performans kriteri oluşturdukları söylenebilir. 15″ ve 17″ MacBook Pro”larda kullanılan bu Intel Core i5 ve Core i7 işlemciler aynı zamanda Turbo Boost adı verilen teknolojiye de sahiptir. Ek performans desteğinden yararlanabilecek Aperture veya Final Cut Pro gibi işlemciyi yoğun biçimde kullanan uygulamalarla çalışıyorsanız, Turbo Boost, bir veya her iki çekirdeğin hızını dinamik olarak artırarak MacBook Pro”nun daha hızlı çalışmasını sağlıyor.
 

mac
 
MacBook Pro serisi, 13″ modellerinde hızı 2,3 GHz’e kadar çıkan gelişmiş Intel Core i5 işlemcilerle başlıyor. Bu aşamadan sonra seçenekler giderek daha da hızlanmakta. Artık 15″ ve 17″ modellerinde, piyasadaki en hızlı çift çekirdekli işlemciler olan ve 2,2 GHz’lik Quad Core hızlarına ulaşan en yeni Intel Core i5 ile Core i7 işlemciler bulunuyor. MacBook Pro, 6 MB’a kadar paylaşımlı L2 veya L3 önbellekle uygulamaları eskiye oranla yüzde 50 daha hızlı çalıştırabiliyor. Yazının girişinde bahsettiğimiz bu “içsel” değişikliklerin belki de en önemlisi bu işlemci değişimi ve bunun getirdiği performans artışı gösterilebilir.

 

Multi-Touch trackpad

Dış görünüşte göze çarpan değişikliklerden biri de Multi-touch trackpad. Tüm trackpad yekpare bir düğme olarak tasarlanmış; böylelikle istediğiniz her yeri tıklayabiliyorsunuz. Geniş trackpad ayrı bir düğme olmaksızın ellerinize büyük cam yüzey üzerinde gezinmesi için çok geniş bir alan sağlıyor. Sayfayı yukarı ve aşağı kaydırmak için iki parmağı aynı anda kullanmak, yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için ise kısma hareketini kullanmak yine yeterli. Görüntüyü parmak uçlarınızla döndürmek ve fotoğraf, müzik veya kitaplıklarınız arasında gezinmek için üç parmağınızla kaydırmak kafi. Masaüstünüzü görüntülemek, tüm açık pencereleri görmek veya uygulamalar arasında geçiş yapmak için dört parmağınızla kaydırın. Sağ tıklamaya alışık bir kullanıcıysanız, iki parmağınızla sağ tıklayabilir veya trackpad üzerinde sağ tıklama bölgesi bile yapılandırabilirsiniz. Multi-touch trackpad’i daha çok kullandıkça, hem onun özelliklerini hem de kullanıcıyla kurulan muhteşem sibernetik ilişkiye hayran olmamak elde değil. Apple”ın, multi-touch teknolojisine verdiği önemi 2011 yazında beklenen yeni işletim sistemi Mac OS X Lion”a da yer alacak yeniliklere de bir nevi hazırlık olarak nitelendirmek mümkün.
 

macbook touchpad
 
Gelişmiş klavye

Sağlam alüminyum klavye plakası, tuşlara göre kusursuz biçimde kesilmiş ve yerleştirilmiş. Klavyeyi oluşturan tuşlar da parmaklara mükemmel derecede uyum sağlayacak biçimde kavislidir. Bu sayede kullanıcıya tam manasıyla bir yazma keyfi ve tuş ergonomisi sunuluyor. Ayrıca klavye yine bir önceki nesilde olduğu gibi ışıklandırılmış vaziyette, böylelikle uçaklar veya konferans salonları gibi düşük ışıklı ortamlarda çalışırken bile ne yazdığınızı her zaman görebilir ve aynı verimlilikte çalışmaya devam edebilirsiniz.

 

Parlak Ekran

Her MacBook Pro’nun geniş görüş açısı ile genellikle sadece bir masaüstü bilgisayar ekranında görülen renk yelpazesine sahip, arkadan aydınlatmalı, neredeyse kusursuz derecede parlak bir LED ekranı bulunuyor. Dolayısıyla bir film seyrederken, grafik uygulamaları ile çalışırken veya herhangi bir görsel prodüksiyon esnasında en mükemmel tuvale sahip olunabiliyor. Ultra ince ve kusursuz cam gövde, ekranı güçlü ve dayanıklı hale getiriyor. Aynı zamanda bu ekran, az güç harcaması ve cıva ile arsenik içermemesi nedeniyle hiç olmadığı kadar da çevreci. MacBook Pro 15″ modeli, şimdi size %36 daha fazla piksel sağlayan 1680 x 1050 yüksek çözünürlüklü parlak veya yansıma engelleyici bir ekranla sunulmakta.
 

macbook pro 2011
 
Uzun ömürlü pil

Her MacBook Pro’da bulunan enerji verimliliği yüksek yeni mimari, 15″ ve 17″ modellerinde bulunan otomatik grafik kartı değiştirme özelliğiyle birlikte size oldukça uzun bir pil ömrü sağlar. Yeni 13″ MacBook Pro’da bulunan pil, tek bir şarj ile 10 saate kadar (15″ ve 17″ MacBook Pro modellerinde bu süre 8 ile 9 saat arasında değişmekte) kullanılabilir. MacBook Pro”yu yaklaşık 1000 kez kadar tam olarak şarj edebilirsiniz; bu da tipik dizüstü bilgisayar pillerinin ömründen neredeyse üç kat daha fazla. Gelişmiş kimyasal yapı ve “Uyarlanabilir Şarj Sistemi”, pilin şarj yeteneklerinin daha uzun süreyle korunabilmesine ve pil hücrelerini en iyi şekilde şarj etme yönteminin belirlenebilmesine olanak tanıyor. Pil ömrü beş yıl olduğundan MacBook Pro, bu sürede sadece tek bir pil kullanırken tipik dizüstü bilgisayarlar aynı sürede ortalama üç pil kullanıyor. Böylece daha az atık oluştuğundan onun gerçekten çevre dostu bir pil olmasını sağlanmış oluyor.

 

Ve karşınızda Thunderbolt!

Intel menşeili Thunderbolt, çok yüksek hızlarda veri aktarımı sağlayan bir teknoloji. Başlangıçta “Light Peak” olarak adlandırılmış olan Thunderbolt, çift kanal üzerinde ve her port için saniyede 10GB”lık veri akışı vaat ediyor. Bağlantı çift yönlü, yani bir yandan yüksek hızla veri alırken diğer yandan aynı hızda veri de gönderebilmek mümkün. Intel, tam uzunluktaki bir HD filmin 30 saniyeden az bir sürede kopyalanabileceğini ve bir yıl boyunca hiç durmadan çalan bir MP3 dosyasının 10 dakikadan daha az bir sürede yedeklenebileceğini iddia ediyor. Thunderbolt, çok düşük bir gecikme ile profesyonel ses ve video aktarımı ve yüksek zaman eşitleme sunuyor. Bu da multimedya dosyaları üzerinde prodüksiyon yapan kullanıcıların neredeyse gerçek zamanlı veri aktarması anlamına geliyor. Yeni Maçom Pro, bu teknolojiye sahip ilk taşınabilir laptop özelliğini de bünyesinde barındırmakta. Thunderbolt teknolojisi yeni MacBook Pro ailesinin üç modelinde de mevcut.
 

macbook thunderbolt
 
FaceTime HD

Yeni MacBook Pro”lar önceki nesle oranla yaklaşık üç kat daha net görüntü sağlayan bütünleşik bir kamera taşımakta. Artık diğer MacBook Pro sahipleri ile aranızda 720p değerinde tam HD görüntü alışverişi yapabilmeniz mümkün. Aynı zamanda MacLine sayfalarında daha önceki aylarda da yer verdiğimiz gibi, bu kamera sayesinde Intel tabanlı diğer Mac bilgisayarlar, iPhone, iPad ve iPod touch”larla da görüntülü görüşme yapabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here