Ana sayfa Donanım MacBook Air nihayet yıllardır beklenen Pro özelliğine kavuşuyor

MacBook Air nihayet yıllardır beklenen Pro özelliğine kavuşuyor

1

Fazla değil, daha yakın bir zaman önce Apple’ın en simgesel tasarımlarından biri olmanın yanında rekabet gücü yüksek bir çok ürüne ilham kaynağı olan MacBook Air’in ölüm fermanının kesin olarak imzalandığı söyleniyordu. 12 inç boyutundaki yeni Retina MacBook, Air’in yerine geçecek, Apple 11 inç’lik modeli ortadan kaldıracaktı. 

Fakat son zamanlarda çıkan bir dizi söylentiye göre Apple bu yıl MacBook Air’in daha da ucuz bir versiyonunu çıkarmayı tasarlıyor. Şu anda 999$’a satılan (yurtdışı fiyatı) MacBook Air, Apple’dan satın alabileceğiniz en ucuz Mac cihazı. Bununla birlikte Asya’dan gelen haberler, Apple cihazın fiyatını düşürmek yerine, MacBook Pro’da bulunan ve Air kullanıcılarının da yıllardır sahip olmayı istedikleri bir özelliğin nihayet Air modeline de gelebileceği yönünde. 

Apple’ın tedarik zinciriyle ilişki halinde olan kaynakların Digitimes’a söylediklerine göre yeni giriş seviyesindeki MacBook ikinci çeyreğin sonunda çıkacak. Cihazın fiyatı, mevcut MacBook Air ile aynı ya da çok az daha yüksek olacak. 

Bu giriş seviye MacBook sadece Air olabilir çünkü aynı kaynak, cihazın LG Display yapımı 13.3 inç’lik a-Si paneline sahip olacağını söylüyor. Ekran çözünürlüğü de 13 inç MacBook Pro’da olduğu gibi 2560 x 1600 oranında olacak. 

Mevcut MacBook Air modellerinin ekran boyutu 13.3 inç olmakla birlikte çözünürlükleri ise 1440 x 900 oranında. Bununla birlikte MacBook’un 12 inç’lik ekranının çözünürlüğü ise 2304 x 1440 oranında. 

Aynı habere göre LG Display Nisan ayında paneli tedarik etmeye başlayacak. Yeni MacBook Air’in Mayıs ya da Haziran ayı başlarında seri üretimine geçmesi bekleniyor. Siparişlerin %70’ini Quanta Computer, kalanını ise Foxconn aldı. Haberde yeni diz üstü bilgisayarın tam çıkış tarihi belirtilmemekle birlikte, WWDC 2018’de çıkacak olması ihtimali mantıklı gibi görünüyor. 

Apple bu yıl 6 milyon adet üretim yapmayı düşünüyor fakat analistler üretim hacminin sadece 4 milyona ulaşmasını bekliyorlar. 

Son olarak Digitimes’ın haberinde Apple’ın aynı zamanda yeni ve pahalı olmayan 9.7 inç’lik bir iPad çıkaracağı da belirtiliyor. Bu model, mevcut modelin yenilenmiş bir versiyonu olacak. 9.7 inç’lik iPad 2018 yılının ikinci yarısında satışa çıkacak olmakla beraber, yeni iPad Pro modellerinin yılın ikinci yarısında çıkması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here