Ana sayfa Donanım Macbook Air 2013

Macbook Air 2013

0

Mobilite harikaları serisinin en yeni üyesi.
 

Apple adına her yıl birkaç kez gerçekleştirilen görkemli lansmanlara iyice alışmış durumdayız. Görkem kavramı Apple için elbette çok renkli ve pahalı tanıtım organizasyonları anlamına gelmiyor. Daha çok yenilikçi teknolojilerin, Apple cihazlarının tanıtımının yanı sıra şirketin ağırlıklı olarak finansal bazdaki ve bununla beraber farklı parametreleri kapsayacak biçimdeki son durumu, örneğin App Store”da yer alan iPad uygulama sayısı ya da PC pazarında Mac”in satış grafiğine ilişkin bilgiler dünya ile paylaşılıyor.Elbette teknoloji dünyasının hayranlıkla izlediği yepyeni modellerde tanıtılıyor.Belirttiğimiz kapsamlı Apple etkinliklerinden biri geçtiğimiz ay ABD”de yapıldı. Apple”ın Evrensel Geliştiriciler Konferansı(WWDC) adını alan etkinlik, uzun süredir merakla beklenen bir dizi ürünün lansmanına da sahne oldu. Apple”da gerçekleştirilen etkinlikte duyurulan modellerden biri yeni MacBook Air olurken bizlerde WWDC 2013″de yüksek oranda güncellenen ve adeta mobilite-hız-üstün kalite üçlüsünün 2013″deki timsali olması beklenen MacBook Air”le ilgili tüm detayları sizler için enlemesine boylamasına araştırdık.
 

 
İlk bakış, işlemci ve pil dayanıklılığı
MacBook Air, Apple”ın ultra ince ve taşınabilir bilgisayar sınıfındaki çözümü olarak uzun yıllardır sahne olan bir seriyi temsil ediyor. 11.6, 13.3 inç ekran boyutlarında ve farklı düzeylerdeki donanımsal kategorilerde ele alınan önceki MacBook Air versiyonlarından aşina olduğumuz görünümle gelen yeni MacBook Air”lerde Intel”in 4. Nesil Core işlemcileri donanım gücünün zirvesinde yer alıyor. İşlemci, 1.3GHz ve 1.7GHz dual-core Intel Core i5 (Turbo Boost ile 2.6GHz) alternatifleriyle geliyor. Ancak dikkat çekici en önemli yenilik pil dayanıklılığında.

 

Yeni MacBook Air”lerin 11.6 inç”li önceki modelinde 5 saat olan pil dayanıklılığı 9 saate, 13.3 inç ekranlı versiyonlarda 7 saat olan pil dayanıklılığı da tam 12 saate yükseltildi. Böylelikle MacBook Air, teknoloji dünyasında pil dayanıklılığı standardında çıtayı neredeyse doğaüstü noktalara kadar taşıdı.

Pil ömründe yeni modelleri ile %45″lere varan oranda daha iyi sonuçlar sunan yeni MacBook Air”ler, bunu özellikle yeni Haswell işlemcileri ile başarıyor. öncelikle daha düşük saat frekansıyla çok daha yüksek işlemci performansı sunan Haswell işlemciler, dahili grafik işlemci performanslarıyla da dikkat çekiyor.Ayrıca Haswell işlemcilerin yetenekleri pil ömrüne sağladığı katkılarla sınırlı değil. İşlemci yapı taşları, entegre olduğu yeni Apple dizüstü bilgisayarların hızını da %8″lere varan oranlarda artırıyor.
 


 
Grafikler
önceki nesil grafik birimleri Intel HD4000, yeni ürünlerde yerini Intel HD5000″e bırakırken, bu güncelleme yeni MacBook Air”lerin önceki nesline göre iki kat daha hızlı grafik işlemci performansı sergilemesi anlamı taşıyor. Mac dünyasında bu haberin anlamı önemli. çünkü diğer aygıtlar içinde yeni hız sınırlarına hazır olunması anlamına geliyor olabilir. örneğin yeni nesil iMac”lerde, Mac Mini”lerde ışık hızında işlemler için çok üstün çipler yer alabilir. Sonuç olarak yeni MacBook Air”lerin her iki ekran varyasyonu için yüksek açılma-kapanma süreleri, çok daha hızlı işlemler, görselliğin büyük bir ivmeyle arttığı günümüzde çok daha yüksek performanslı görsel noktalara erişim ve daha fazlası Apple”ın taşınabilir performans üslerinde yeni kullanıcılarını beklyor. Yeni modellerde RAM yapı taşları da şöyle; 4GB ve 1600MHz LPDDR3 RAM, 8GB”a kadar yapılandırılabiliyor.

 

512 GB!
MacBook Air”lerde en sansasyonel değişimlerden biri de flaş depolama teknolojisinde yaşandı. önceki versiyonlar için standart kapasitede minimum düzey olan 64GB versiyonlara artık yeni Apple MacBook Air ürün portfoyunda yer verilmezken MacBook Air”ler yeni lanseler itibariyle 128GB Flash Disc ve üstü ile geliyor. Her iki ekran versiyonu için 128 ve 256 GB alternatifleri sunulurken yapılandırma olanağı da sunuluyor. 5400 rpm hızında çalışan notebook hard drive”ları hız sınırlarını zorluyor. Yani GB”larda verinin saniyeler içinde transferi gibi durumlara hazır olun. Ayrıca yapılandırılabilir depolama kapasitesi 512 GB”a ulaşırken önceki nesile göre yüzde 45 daha hızlı performans kullanıcıları bekliyor.
 

 
Ekran
11.6 inç arka aydınlatmalı LED ekranlı MacBook Air, maksimum 1366 x 768piksel çözünürlük sunuyor. 13.3 inç ekranlı MacBook Air ise 1440 x 900p çözünürlükte görüntü sergiliyor. Sonuç olarak ekranlar yine çok iyi. Bir anekdot olarak ise Air”ler için retina teknolojisi için henüz zaman var gibi görünüyor…

İşletim sistemi ve uygulamalar
OS X Mountain Lion”la gelen yeni MacBook Air”lerde Mail, Messages, Contacts, Calendar, Safari, Reminders, Notification Center, Notes, Dictation, iCloud, Time Machine, FaceTime, Photo Booth, AirPlay, Game Center, the Mac App Store, iTunes, Gatekeeper, Twitter ve Facebook entegrasyonu gibi uygulamalar da dahili olarak yer alıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here