Ana sayfa İnternet Mac ve Sosyal Medya

Mac ve Sosyal Medya

0

Merhaba;
 

Bilgisayarlar zaten hayatımızın büyük bir kısmını eline geçirmişken birde üzerine Sosyal Medya çılgınlığı ortaya çıkınca hayatımızın neredeyse tamamı hem gözler önüne serilmiş hem de zamanımın büyük bir kısmı kendimizi hiç tanımadığımız insanlara anlatmakla geçer hale geldi.
 

Facebook ve sonrasında Twitter”ın yakaladığı başarı tüm dünyayı peşinden koşturur hale geldi. Sosyal medya üzerinde yayınlanan profiller bazen yeni bir işe alınma bazen de işten çıkarmaya varacak kötü sonuçlar ortaya koydu. Tatbiki bilgisayar ve telefon üreticileri de bu sosyal medya pastasından paylarına düşeni almak adına tüm yeni ürünlere Sosyal medya uygulamaları eklediler öğleki bu yıl içerisinde çıkan iOS 5 sürümünde Twitter”ı sistemine entegre eden Apple bir sonraki seri olan iOS 6″da da Facebook”un entegre edildiğini duyurdu. Kim bilir bir sonraki seride belki de Istara uygulaması da entegre şekilde gelecek.

 

Telefon sektörünün yanında bilgisayarlar adında değişiklikler her geçen gün artıyor. örneğin Apple Store aracılığı ile ulaşabileceğiniz “Twitter” uygulaması MacBook ya da MacPro”larınızda masaüstünden Twitter hesabınızı kontrol etmenizi, Twitter duvarınızdaki tüm içeriği işinizden uzaklaşmadan görüntülemenizi ve hatta birkaç saniyede yeni tweet”ler atmanızı sağlıyor. Bu uygulama sayesinde web sitesi aracılığıyla yapacağınız her şey (resim ekleme, link ekleme ) sadece saniyeler içerisinde takipçilerinizin sayfalarına düşüyor. Push özelliği sayesinde kendi kendine yenilenmesi ve her şeyi size hazır sunması da ayrı bir güzellik.
 
Aynı özellikleri sunan “TweetDeck” ise ilk uygulama sonrası pazara giren ve kendine yer arayan ikinci bir seçenek. Benzer uygulamalardan bir diğeri ise “Tweet inside” diğerlerinden farklı olarak daha uzun tweet”ler atmanızı sağlıyor.

 

Facebook uygulamalarına baktığımızda ise Twitter”a oranla çok daha yüksek sayılarda seçenekle karşılaşıyoruz. Bunlar içerisinden özellikle “MenuTab for Facebook” bir adım önde Mac”imizde sağ üst köşede kendisine yer bulan bu tab gelen bildirimler için size uyarıyor, gelen mesajlara saniyeler içerisinde cevap yazmanızı ve tüm içeriğinize başlıklar halinde ulaşmanızı sağlıyor.
 
ücretsiz versiyonun dışında ücretli versiyonunda daha fazla içerik sunan bu uygulama Facebook ve Mac OS denince ilk akla gelen uygulama. Benzeri uygulamaların içerik olarak zayıf kalmasının nedeni ise tam olarak Facebook içeriğine ulaşmanıza izin verememesi.

 

Google + içinse yine aynı şirket tarafından ücretsiz sunulan “Tab for Google+” uygulaması aynı Facebook”ta olduğu gibi bir fenomen haline gelmiş ve bu nedenle başka uygulamaların önünü fazlasıyla kesmiş bir uygulama.
 
Sosyal medya dendiğinde belki de akla gelen ilk 2 seçenek Facebook ve Twitter ancak iPhone sonrası ortaya çıkan Instagram benzeri uygulamalarda yavaş yavaş sosyal medyayı ele geçirir hale geldi. Bu nedene belki de sonraki IOC”tan beklentimiz bu yönde.

 

Uygulama üreticileri tarafından sunulan tüm sosyal medya uygulamalarını bir araya toplayan uygulamalarda mevcut bunların arasında ise “Social Pro” benim size tavsiyem neredeyse tüm sosyal medya sitesine bağlantı sunan bu uygulama ile tüm profillerinize bir tıkla kolayca ulaşabilir saniyeler içerisinde yeni içerikler hazırlayabilirsiniz.
 
Apple tüm içeriği bir araya getirecek olan yeni işletim sistemini geçtiğimiz günlerde duyurdu. Yapılan açıklamalara göre Facebook ve Twitter artık işletim sistemine tıpkı iPhone”da olduğu gibi entegre olarak gelecek ve bu sayede sağ üst köşeden hem Tweet hem de Facebook postları atmak gayet kolay bir hal alacak. Bunun yanında size gönderilen içeriklere ulaşmanızda yine iOS benzeri bir yapıyla bildirim ekranınıza düşecek ve her şeyden anında haberiniz olacak.
 

 

Instagram dendiğinde belki de akla ilk gelen şey iPhone çünkü sağladığı çözünürlük ve görüntü kalitesi Instagram sayesinde kullanıcıların harikalar yaratmasını sağlıyor. Birçok kullanıcı tarafından Mobil fotoğrafçılığın başlangıcı olarak sayılsa da Instagram aslında onunda bir abisi var “Hipstamatic” bu uygulama Instagram”dan çok daha güzel görseller ortaya çıkartmanızı sağlıyor ancak yaratıcı şirketin Sosyal Medya”yı yabana atması belki de Hipstamatic”in değil de Instagram”ın bu tahta oturmasını sağladı. 2011 yılının en iyi savaş fotoğrafı ödülünü alan fotoğrafta Hipstamatic adlı uygulama ile bir iPhone tarafından görüntülendi ancak sosyal medya bağlantısı olmadığı için belki de aylar sonra bir yarışma sayesinde ortaya çıktı bu fotoğraf.
 

Şöyle genel bir bakış atarsak Apple ve Sosyal Medya başlıklarına; Apple sosyal medyanın geleceği hakkından çok büyük öngörülere sahip olduğunu tüm cihazlarına sosyal medya liderlerini entegre ederek gösteriyor aslında. Hatta bir adım daha ileri giderek Sosyal medya sayesinde telefon ve bilgisayar sektörlerindeki adımlarını büyütmeyi çoktan planlamış.
 

Eğer sizde sosyal medya üzerinde çok zaman geçiriyor, her gördüğünüz ayrıntıyı çevrenizdekilerle paylaşmak için sabırsızlanıyor üzerine diyaloglar yaratıyorsanız artık Apple kullanmak için bir sebebiniz daha var.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here