Ana sayfa Donanım Mac-up

Mac-up

0

Tasarım yazılımlarında Mac Os farkı – Pulp Motion V3
 

Görsellere Filtre Uygulamak

Slayt gösterinize görselleri eklemeden önce görsellere filtre uygulayarak herhangi bir başka grafik yazılımı kullanmanıza gerek kalmadan PulpMotion ile görsellerinizin renkleriyle oynamak, efektler vermek mümkündür.

Bir filtre ekleyip görsel yerleştirme alanından bir görsel seçin. Görsel kontrolünde ” i ” tuşuna basın gözükmüyorsa filtre bölümü göreceksiniz. ”Filtre Ekle” (add filter) tuşuna basın. Pencere mevcut olan tüm filtreleri gösterecektir. Bir filtre seçiminden sonra ön izlemede görsele bu filtrenin uygulanmış olduğunu göreceksiniz. Bir görsele birden fazla filtre ekleyebilirsiniz. örneğin; bir fotoğrafınızın eski gözükmesini istiyorsanız ”Sepia” ve ”Torn Edge” filtreleriyle birleştirip kullanabilirsiniz.

Her filtre görsel sonuçları özelleştirebileceğiniz parametrelerin kurulmasına olanak tanır. Tüm parametreleri açıklamak uzun zaman alacağı için size bu ayarları değiştirerek sonuçları görmenizi tavsiye ediyorum. Eğer parametrelerle ilgili sonuçlardan memnun kalırsanız, aynı uygulamaları diğer görsellere de uygulayabilirsiniz.
 

mac os farkı
 
QTZ Nedir?

”.tez” uzantılı dosyalar Quartz Composer’ın Mac OS’yle birleşik tabanlı bir görsel programlama diliyle oluşturulan animasyonlardır.

örneğin; Mac OS ekran koruyucusu Quartz Composer ile yapılmıştır. QTZ dosyalarını Flash teknolojisindeki SWF dosyalarına benzetebiliriz.

Psyche Light, Koi Glider ve Summer Rain gibi Pulp Motion temaları arka planda QTZ animasyonlar kullanır. Görsel yöneticisinde QTZ’in kullanıldığı temalar mevcuttur. Arka plan ayarlarına yerleştirilmiş her temayla bunu arka plan olarak kullanabilirsiniz. PulpMotion’daki ayarları değiştirerek QTZ animasyonun görünüşünü değiştirmeniz mümkündür. Bunun için QTZ kullanan bir temayı seçin ( örneğin Psyche Light gibi bir tema ). Temaların bütün ayarlarındaki arka plan seçimini açın ve arka plana çift tıklayın. Editör biri animasyonu oynatmaya diğeri animasyon ayarlarının kontrolünün yapıldığı yeri açan 2 düğmeden oluşur. örnek resmimizde görüldüğü gibi orijinalinden daha farklı görüntüler elde etmek mümkündür.

 

Tema Ayarlarına Yaklaşım

Zamanlama: Bu bölüm kompozisyondaki çeşitli zamanlama parametrelerini ayarlamanızı sağlar. örneğin; süreyi kısmak, başlangıç süresi vs. İlgi alanları slayt gösterinizin genel zamanlamasına dair büyük bir etkiye sahiptir. Bu etki ”Use Zone” ile sağlanır. Zaman çizelgesinden bir görsel seçtiğinizde, ”Görsel özel Zamanlama” bölümü gözükecektir. Bu bölüm seçtiğiniz görselle ilgili özel bir süre ayarlamanızı sağlar. özel sürenin müzik senkronizasyonu gibi diğer ayarlar tarafından değiştirilmesini istemiyorsanız, özel süreyi tıklayarak kilitleyebilirsiniz. Ayrıca ”zaman düğmesi” ne tıklayarak zaman çizelgesindeki görselin süresini değiştirmeniz mümkündür.
 

Arka Plan: Tüm temalardaki arka planı değiştirme olanağı vardır bu nedenle bu kısım her zaman mevcut olacaktır. ”özel Arka Plan Yerleştirme Alanı” na ( Custom Background ) başka bir görsel ekleyerek arka fonu değiştirebilirsiniz. Görsel yöneticisinde arka plan görselleri mevcuttur. ( Görsel – tema kaynakları – tileable arka plan )
Arka plan için bir görsel kullanmayı seçmezseniz sonra renklerini değiştirebilirsiniz.
 

tasarım yazılımlarında mac os farkı
 

Başlangıç: Mevcut olan slayt gösterisinin başlangıcında 2 metin çerçevesi gösterilmiştir. Temalara dair bazı özel ayarlamalar ve başlangıca bağlı olanlar bu bölümde gösterilir. örneğin; ön kapak ayarı gibi.
 

Kitap: Bu bölüm kitap temasına özeldir ve özelleştirmeyi kitap görünümünde yapmanıza olanak tanır. Sözgelimi ”Muşum” temasını seçerseniz, bu bölüm diğer özel bölümlerin ( wall, ceiling, floor, corridor ) gibi temaların yerini alır. Her tema için özelleştirme olanaklarını açıklamak uzun süre alacağı için en iyi şey temaları keyfinize göre kullanıp ön izlemede neler çıkaracağınızı görmeniz olacaktır.
 

Görsel: Bu bölümde görselin içerdiği bölgenin konumunu ve formatını ayarlayabilirsiniz. Tüm temalar görsel alanını görmek için ”Güvenli Kare” yi (Safe Frame) göstermeye izin verir.

 

Görsel Başlığı, Görsel Tarihi, Görsel Notu ve İlgi Alanları

Bu bölümde metin bölgesinin içerdiği başlık, tarih ve notları değiştirmeniz mümkündür. Format, alanların konumu ve metinin içerdiği görüntüleri değiştirebilirsiniz. Metin alanlarını gözükür hale getirmek için; ”Güvenli Kare” (Safe Frame) seçeneğini kontrol ediniz. Slayt gösterinizi sonlandırıp ortaya çıkarmadan önce kontrol etmeyi unutmayın.
 

macintosh
 

Film Behavior ( Movie Behavior ) : Filmler için 2 ayar vardır. Her film için doğal süre yada standart süreyi seçerek kullanabilirsiniz. Ayrıca film müziği duymayı seçerek yada sadece sessiz olarak slayt gösterisini oynatmayı tercih edebilirsiniz.
 

Film Müziği: Bu kısımda iki farklı durum için iki ayar vardır. Birincisi slayt çubuğunun %0″ dan %100′ e getirilmesiyle ilgili sunulan ”Görsel için kısma” dır. ( fade for media ) Bu videoda yer alan bir ses yada önceden kaydedilmiş herhangi bir sesli yorum anında müziğin kısılma oranını kurar. İkinci ayar ise ; ”Müziğin uzunluğunu ayarlama” dır.

( Adjust to music length ) PulpMotion otomatik olarak görselin zamanlamasıyla müziğin uzunluğunu ayarlar. Diğer düğme bunun tam tersini yapar ve zamanlamayı otomatiğe geri döndürür.

 

 

Son adım, ortaya çıkartma (export)

Kompozisyonu ortaya çıkarıp sevdiklerinizle paylaşma vaktiniz geldi. PulpMotion V3 herkesin ihtiyacına cevap verebilecek şekilde farklı formatlarda export etme ( kaydetme ) gerçekleştiren seçenekleri mevcuttur. Export penceresini ortaya çıkartmak için export düğmesine tıklayın. En yukarda yer alan çubuktan ihtiyacınız olan dönüştürme biçimini seçebilirsiniz.” Player ” export’u haricinde ki tüm bu export tiplerinin 2 ortak paneli vardır. Bu panellerdeki ayarları ve QuickTime exportu size açıklayacağız. Bunu uyguladıktan sonra diğer export çeşitlerini anlamak daha kolay olacaktır.
 

mac up
 

Export Süre Paneli

Hızlı bir şekilde export edip sonuçların nasıl göründüğünü kontrol edebilmeniz açısından kullanışlıdır. Var olan export süresi slayt gösterinizin süresine eşittir.
 

Yüksek Kalite Video Paneli

Görsel ve videolar üzerinde deneysel olmayan bir efekt görülebilir. örnek resimdeki çizgilerin piksellerinde kırılmalar vardır. aynı köşeyi deneysel olmayan bir efektin kullanılmasıyla gösterir. Titreme efekti deneysellikle ilgilidir fakat sadece videoda görülebilir. Bu durum videoda hareket varken piksellerin titreşiminden kaynaklanır. Anti-flickering (titreme olmaksızın) bu efektin oluşunu engeller. PulpMotion’ın önceki sürümünde export esnasında bir renk değişimi olduğunu fark edip bunu düzeltmiş olsalar da. Renk ayarları aport edilen videodaki her kareye uygulanıyor olması oldukça büyük bir süreçtir. Ancak bazı donanım yapılandırmaları bunu isteğe bağlı olarak tutar. Ekran özelliklerini iyi bir şekilde ayarladığınızda sadece renk değişiminin farkına varacaksınız. Hareket eden bir nesneye blur effect’i ekleyerek hız etkisini çoğaltabilirsiniz. örnekte gösterilen ”Sphere” temasıyla efekt kolaylıkla fark edilebilir. Geçiş sayısı görüntü kalitesini ve hareket akışkanlığındaki bulanıklığı etkiler.

 

Export’a Dayalı Quicktime

Bu export tipi kullanmak istediğiniz sadece bir sıkıştırma codec’ini seçmenize izin verir. önceden tanımlanmış dört ayar vardır.
 

– Apple Intermediate Codec(AIC)
İyi bir görüntü kalitesi sağlar. Kodlama performansı etkili kılınır bu sebeple bilgisayarlar bile bunu taşımada çok güçlü değildir. çıkan dosyalar oldukça küçüktür.
 

-Animation Alpha kompresörü(sıkıştırma)
Bütün dosyalara sıkıştırma yapmaz. Videoları görüntü kaybı ve renk bozulmaları olmaksızın çevirir. Bu nedenle ortaya çıkan dosya oldukça büyüktür. Bir kaç dakikalık bir video 1 GB”ı aşacaktır. Bu nedenle aport etmeden önce boş disk alanınız olduğundan emin olun.
 

-Animation Jpeg2000
Milyonlarca rengi kullanır. Fakat Animation’dan farklı olarak bu görselleri de sıkıştırır. Ortaya çıkan dosya AIC’ den büyük Animation’dan küçüktür. Kodlama performansı çok iyi optimize edilmiş değildir bu nedenle export AIC’den daha fazla zaman alır.
 

qtz
 

-H.264 Codec
Standart bir video sıkıştırıcısıdır. YouTube, iTunes tarafından kullanılır. H.264 ile kodlanmış videoların en büyük avantajı çeşitli programlar tarafından farklı platformlarda oynatılabiliyor olmasıdır. Varsayılan H.264 video klasörleri AIC’ den daha küçüktür fakat görüntü kalitesi daha iyi olmayacaktır. Eğer önceden tanımlanmış ayarlar ile istenilen sonuç elde edemezseniz sıkıştırma ayarlarını özelleştirmeniz mümkündür. ”özelleştir” ( Customize ) düğmesini tıklayarak gelişmiş ayarları içeren pencereyi açabilirsiniz. Yukarda yer alan seçim listesinde ” Sıkıştırma Tipi ” ( Compression type ) yer alır.

Bu bilgisayarınızda mevcut olan tüm codec’ leri içerir. örneğin Final Cut kullandığınızda yazılımda mevcut olan codec’ lere ek olarak QuickTime codec’lerini bulacaksınız. Sıkıştırma tipi altında bu ayarları içeren bir ”Motion” paneli vardır. Ortaya çıkarılmış slayt gösterinizdeki her saniyeye düşen kare sayısı slaytın akıcılığını etkiler. çeşitli video formatlarında bu oran saniye başına 24 kare olarak ayarlanmıştır fakat siz bu oranı istediğiniz ölçüde arttırabilirsiniz. Unutmayın arttırılmış kare oranıyla video klasörünüzün boyutu da artacaktır.

 

Farem(kare)

Recordering kareleri kendi sıralamasından ziyade farklı bir sırayla sıkıştırılmasını sağlar. Hemen hemen tüm durumlar için bu kutuyu H.264 kodlaması işaretli olarak bırakın. Bu kutunun işaretini kaldırma halinde eğer bir H.264 filmi oluşturuyorsanız çalışması için yeniden sıralanmış kare uygulamasıyla çalışan bir applicaton’a ihtiyaç duyulacaktır.
 

mac
 
Bit hızı denilen veri hızı ise, bir saniyede işlenilen ve iletilen bir veri miktarı olduğundan bu kalite ve video ağırlığını etkiler. H.264 için varsayılan sıkıştırma değeri 600 KBps. 600 KBps 480p video için makuldür. Ancak videonuzun tanılandırmasını 1080p’ ye arttırıp aynı veri oranını korursanız, görüntü biraz daha az keskin olur. Kalite bir slayt gösterisi isterseniz, bu ayarı devre dışı bırakmanız gerekir. Panelin ortasında ” Encoding Mode ” ( kodlama modu ) her zaman mevcut değildir. Kodlama hızı tek geçişli kodlamada en önemlisidir.

çok geçişli kodlamada ise kodlama kalitesi en önemlisidir. Alttaki ” Compressor ” ( sıkıştırma ) paneli her bir codec için özel ayarlar içerir. Tüm bu ayarları açıklamak oldukça zaman alır. Slayt gösterisi export edildiğinde dönüşüm butonu aktif hale gelir ve tıklandığında dönüşüm penceresini açar. Bu pencere slaytı 3G, AVI, MP4 ve YouTube formatlarına dönüştürmenizi sağlar. Programla ilgili anlatacaklarım bu kadar programı güle güle kullanabilirsiniz artık.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here