Ana sayfa Donanım Mac’teki dosyalarınızı daha yakından tanıyın

Mac’teki dosyalarınızı daha yakından tanıyın

0

ücretsiz olarak kullanabileceğiniz GrandPerspective uygulaması, dosyalarınızı görsel olarak yönetebilmenizi sağlıyor

Bilgisayarınızda en çok yer kaplayan dosyaları bulmanız gerektiğinde Finder”a başvurabilirsiniz. Ancak uygulama dosya büyüklüklerini hesaplamaya çalışırken geçen zaman kimi zaman çok sıkıcı da olabiliyor. Ayrıca sonuçta yeterince ayrıntılı bilgiye sahip olduğumuzu da tam olarak söyleyemeyiz. Bu yüzden diskimizde en çok yeri kaplayan dosyaları bulmakta bize çok yardımcı olan GrandPerspective uygulamasına dikkat çekmek istedik.

Mac OS X için geliştirilen bu uygulama, dosya sisteminizdeki disk kullanımını ayrıntılı biçimde görebilmenizi sağlıyor. Böylece disk kullanımınızı daha rahatça yönetebildiğiniz gibi, hard diskinizde en çok alanı kaplayan klasör ve dosyaları da kolaylıkla görebiliyorsunuz. üstelik bu sonuçlar, her kullanıcı için oldukça pratik, görsel bir şekilde sunuluyor. Görselleştirme için “tree map” de denilen hiyerarşik bir listeleme yöntemi kullanılıyor. Her dosya, kapladığı alanla orantılı bir dikdörtgen olarak görüntüleniyor. Aynı klasördeki dosyalar birlikte görüntüleniyor ve böylece ilk bakışta kolayca dosyaların durumunu görebiliyorsunuz. Apple internet sitesinden indirebileceğiniz yazılımın 1.3 versiyonundaki yenilikler arasında isim kullanarak filtre seçimi, filtrelerin dökümlerde saklanabilmesi, sizin yarattığınız filtrelerin kaydedilerek saklanabilmesi, verili olarak gelen filtreler gibi özellikler yer alıyor.

 

 

Açık kaynaklı bir proje olan ve internetteki birçok kaynaktan ücretsiz olarak indirebileceğiniz GrandPerspective, hard diskinizdeki dosyaların sadece numaralar ve isimlerden oluşan bir liste yerine daha yaratıcı bir şekilde görmenizi sağlayarak Mac”in en önemli özelliklerinden birine de göz kırpıyor. Belli bir kök klasörden çalışmaya başlayan program, bu klasördeki tüm dosyaları dikdörtgen bir dağılımla gösterirken, benzer dosyalar da aynı rengi taşıyor. Böylece programın akışını rahatça takip edebiliyorsunuz. Ayrıca istediğiniz dosyaları, sahip oldukları özelliklere göre tespit etmek de çok daha kolay hale geliyor.

Program açıldığında, önce hiçbir pencere açılmıyor. File menüsünden Scan Folder seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Kısayol olarak da Komut-S tuşlarını kullanabilirsiniz. Bundan sonra da hedef klasörü seçiyorsunuz. Böylece program tüm dosya ve alt klasörleri taramaya başlıyor ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi, dikdörtgenlerden oluşan bir ağ gibi görüntülüyor. Dosya büyüklüğüne göre bu dikdörtgenler de daha büyük oluyor ve aynı klasördeki dosyalar da aynı rengi taşıyor.

 

 

Tarama işlemi tamamlandığında, dosyalardan istediğinizi seçebiliyor ve araş çubuğunu kullanarak yeniden tarayabiliyorsunuz. Ayrıca dosyayı inceleyebiliyor ya da direkt silebiliyorsunuz. Ancak yanlışlıkla dosya silme gibi durumların önlenmesi için dosya silme opsiyonu siz programın Preferences sekmesinden açana kadar aktif hale gelmiyor. Bunun dışında GrandPerspective”in kişiselleştirebileceğiniz özellikleri yanı sıra taramaları kaydetmek, tarama sonuçlarını görüntü dosyası olarak kaydetmek ve daha önceki taramalara ulaşmak gibi seçenekler bulunuyor. Varsayılan ayarlarda, program tüm dosyaları tarıyor, bu durumda sizin de erişiminiz dışında olan dosyalar taranmamış oluyor. Ancak yine de kendi kontrolünüzdeki alanı görüntülemiş oluyorsunuz.

Sonuçta bulunan dosyaların ayrıştırılabilmesi için, GrandPerspective menüsünden ulaşabileceğiniz filtreleri kullanmanız da mümkün. Böylece dosyalar sizin belirleyeceğiniz kriterlere göre taranıyor ve görüntüleniyor. Filtreli bir tarama başlatmak için, File menüsünden Filtered Scan”i seçiyorsunuz. Filtre seçenekleri oldukça geniş tutulmuş ve tüm dosya türlerini kapsayan filtreler kullanmanız mümkün. Prefences sekmesi de bu konuda size oldukça yardımcı oluyor.

Programın en önemli avantajlarından biri taramaların çok hızlı olması ve bunun yanında da dosya boyutları oldukça çabuk bir şekilde hesaplanabiliyor. Tabii süre, ne kadar klasörün taranmasını istediğinize göre de değişiyor ancak çok kısa sürede sonuçlar görüntülenebiliyor. Hatta bir alt klasör seçtiyseniz anında bile sonuçları görebiliyorsunuz. Programın son sürümünde, istediğiniz klasörleri sürükleyip GrandPerspective ikonunun üzerine bırakarak da tarayabilmeniz gibi bir kolaylık yer alıyor. Ancak bu durumda klasörleri aynı anda değil, sırayla sürükleyip uygulama üzerine bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece program daha hızlı çalışıyor. İnternette bulabileceğiniz GrandPerspective gibi birçok görsel özellikli uygulama olmasına karşın, GrandPerspective”in ücretsiz olması ve pratikliği en önemli özellikleri olarak öne çıkıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here