Ana sayfa Donanım Mac’te Windows!

Mac’te Windows!

0

Boot Camp kullanarak Mac”inize Windows 7 kurmanız mümkün

Bilindiği üzere Apple, Mac”lere Intel işlemciler yerleştirmeye başladığından beri onlara Microsoft Windows da yüklenebilir ve gerekli ihtiyaçlar bir Mac üzerinden de giderilebilir hale geldi. Birçok analist bu stratejik hamlenin oldukça zekice planlanmış bir pazarlama stratejisi hamlesi olduğunda hemfikirdi ancak çok azı bu donanım değişiminin perde arkasını görebildi. Evet, perdenin arkasında Mac”lere de diğer işletim sistemlerinin kurulabileceği gerçeği yatıyordu. Böylece piyasadaki Mac”lerin genel kullanıcıların algısındaki en büyük yazılım uyumluluğu problemi de ortadan kaldırılmış oluyor ve Mac hedef kitlesi, tarihte görülmemiş derecede genişletiliyordu. Boot Camp adı verilen bir uygulama ile yapılabilen ikincil işletim sistemi yüklemesi, birçok kullanıcı için birçok kolaylığı da beraberinde getirdi.
 
mac te windows
 
Boot Camp adlı uygulama sayesinde Mac”inize Windows işletim sistemi yüklemek oldukça kolay. Böylelikle Mac”iniz üzerinde aynı anda iki işletim sistemini birden kullanmak ve her birinin avantajlarından yararlanmak mümkün. Mac kullanıcıları, PC kullanıcılarının belki de hiçbir zaman ulaşamayacakları bir avantaja, rakip olarak görülen iki büyük işletim sisteminin avantajlarına aynı makine üzerinden erişebilme avantajına sahip oluyorlar.

İtiraf edelim, en azılı Mac “fanboy”larının bile arada sırada Microsoft Windows”a işi düşüyor. İster kompleks bir mühendislik yazılımı üzerinde çalışın, ister “karanlık taraf” merakınızı gidermek isteyin, isterseniz de iMac ekranında keyifle Modern Warfare 2 oynayın, Mac üzerinde Microsoft Windows kozunu barındırmak kötü bir fikir olmayabilir. Bugünlerde ise bu kozun adı Windows 7. Bu dosya konusunda basit birkaç adımda Mac”inize nasıl Microsoft Windows 7 işletim sistemi kuracağınızdan bahsedeceğiz.

 

1. Adım : Bir Windows 7 Satın Alın

İnternet”ten hangi Microsoft Windows 7 sürümünün sizin kullanım alışkanlıklarınıza ve beklentilerinize uygun olacağını belirledikten sonra satın alımınızı gerçekleştirin. İşletim sisteminin birden fazla versiyonu piyasaya sürümüş vaziyette. Bu versiyonlar arasında pratikte ufak farklılıklar olsa bile yine de çok da ucuz sayılmayacak bir yazılım satın alırken, yazılımın farklı versiyonları arasındaki farklılıkları bilmek faydalı olacak.

2. Bot Camp 3.1 Yükseltmesi Yapın

Boot Camp yazılımının daha evvelki sürümleri Windows 7 ile uyumlu olmadığından ve eski sürümleri kullanan bazı Mac kullanıcılarının yakındığı uzun süren açılış sürelerinden dolayı, herhangi bir yükleme yapmadan önce Boot Camp uygulamasını güncellemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Boot Camp 3.1 versiyonu, bu sorunlara çözüm bulmuş gibi gözüküyor. Uygulama Mac”inizde yüklü halde ise bu güncellemeyi her zamanki yolla, yani elma menüsünden “Software Update” düğmesine tıklayarak kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Aslında bu genel güncelleme işlemini sıklıkla olmasa da periyodik olarak yapmakta da yarar var. Apple, genellikle Mac OS X altındaki tüm yazılımlar üzerinde yaptığı iyileştirme ve güncellemeleri bu sistem üzerinden kullanıcılara sunuyor. Tabi, ufak bir hatırlatma: kurduktan sonra Windows 7 güncellemelerini Windows 7 üzerinden yapacaksınız; o güncellemelere elma menüsündeki botundan ulaşmak mümkün değil.
 

apple
 
3. Windows 7 için Yeni Bir Bölüm Oluşturun

Mac OS X ve Windows 7 aynı bölüm üzerinde çok da sorunsuzca yaşayamayacağından Windows işletim sistemini kurmak için Mac”iniz sabit diskinde ayrı bir bölüm oluşturmak zorundasınız. Aslında bu bölme işlemini bir odanın ortasına çektiğiniz bir duvar ile bölerek ondan iki oda yaratmaya benzetebilirsiniz. Bunun için Boot Camp Assistant”ı açıktan sonra Applications menüsü üzerinden Utilities”e tıklayın. Böldüğünüz alanın NTSF dosya sistemine göre formatlanacağından emin olun, zira Windows işletim sistemi bu dosyalama sistemini destekler. Ayırdığınız bölüme minimum 14GB kadar bir alan ayırmanız faydalı olacaktır. Bu alanın büyüklüğünü öngörürken, Windows üzerinde kullanacağınız yazılımların takribi büyüklüklerini de düşünmekte fayda var. Bu yazılımların hepsi sabit diskinizin böldüğünüz bu alanına yüklenecek.

 

4. Windows 7″i Yükleyin

Boot Camp Assistant açık vaziyette iken “Start the Windows installer” butonuna tıklayın. Bu adımdan sonra satın aldığınız Windows 7 DVD”sini sürücüye yerleştirebilir ve “Start” butonuna basabilirsiniz artık. Bu kısımdan sonar yükleme işleme herhangi bir PC”ye Windows 7 yüklemek ile aynı mahiyeti almaya başlıyor. Ekranda sırasıyla beliren yönleri takip ederek ilerlemeniz gayet kolay. Dikkat edilecek nokta, programın size hangi tip yükleme istediğinizi sorduğundan “Custom” seçeneğini işaretlemeniz. Bu seçimi yaptıktan sonar Boot Camp ibaresi belirecektir. Bu aşamayı da geçtikten sonra Mac”iniz Windows yüklemesini yaparken, siz de bir kahve molası verebilirsiniz.
 


 
5. Mac”inizi Windows”a Göre Ayarlayın

Şu andan itibaren Mac”inize Windows 7 kurulu vaziyette ama Windows, Mac”inizde bulunan donanımların sürücüleri yüklenmeden onları tam verimlilikle kullanamayacak. Neyse ki Apple, bunu kolaylaştırmış: Gerekli sürücüler Mac”inizle birlikte kutudan çıkan Mac OS X DVD”nizin içinde mevcut! Yükleme işlemi bittikten sonra sürücüden Windows 7 DVD”sini çıkarıp Mac OS X DVD”sini takın. Diskin masa üstünüzde beliren ikonuna tıklayın ve Mac OS X”in bu sürücü yükleme işlemini kendiliğinden yapmasını izleyin.

6. Windows 7″i Başlatın

Sürücü yükleme işlemi de bittikten sonra artık Mac”inizde kullanıma hazır bir Windows 7 var. Yalnız yine de Mac”inizin başlangıcı esnasında Option tuşunu basılı tutarak aksini seçmediğini sürece Mac OS X üzerinde başlamaya devam edecektir. Bu kısma kadar olan adımlarda herhangi bir problemle karşılaştığınızda Boot Camp Installation Guide”dan da yardım alabilirsiniz. Rehber, gayet ayrıntılı bir şekilde olabilecek hemen her türlü olumsuzluğa karşı alınabilecek önlemleri barındırıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here